Czy wiesz, dlaczego warto karmić piersią?

Maluch w łóżeczku
Kamienie piersią jest pierwotnym i najbardziej naturalnym sposobem odżywiania niemowląt. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kamienie piersią jest pierwotnym i najbardziej naturalnym sposobem odżywiania niemowląt. W ostatnim czasie coraz większa grupa specjalistów przekonuje, że jest to także najlepsza metoda na osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia i rozwoju dziecka. A czy Ty wiesz, dlaczego warto karmić piersią?

Stan wiedzy polskiego społeczeństwa na temat zalet wyłącznego karmienia piersią jest coraz lepszy, jednak wciąż pozostawia wiele do życzenia, o czym może świadczyć choćby liczba Międzynarodowych Dyplomowanych Konsultantów Laktacyjnych (IBCLC) w Polsce. W naszym kraju jest ich zaledwie 96, co znacznie odbiega od norm europejskich. W Niemczech pracuje bowiem 1460 IBCLC. Zadaniem dyplomowanych specjalistów jest zapewnienie profesjonalnej opieki i wsparcia dla kobiet karmiących. Warto pamiętać, że udzielenie niezbędnych instrukcji przyszłej mamy jest także obowiązkiem każdej położnej, ale ich wiedza nie zawsze jest wystarczająca. Karmienie piersią stanowi zatem twardy orzech do zgryzienia dla większości kobiet, co często, zupełnie niesłusznie, skłania je ku pokarmowi zastępczemu. Korzyści płynące z mleka mamy są dla dziecka nieocenione, jednak nie wszystkie panie wiedzą, że karmienie malucha niesie również wiele dobrego dla nich samych.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Według członków zespołu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci celem w żywieniu niemowląt powinno być wyłącznie karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia. Mleko mamy zaspokaja bowiem zapotrzebowanie maleństwa na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, gwarantując dziecku prawidłowy rozwój w pierwszym półroczu życia. Odpowiednie żywienie maluchów ma z kolei ogromny wpływ na kondycję oraz rozwój fizyczny i psychiczny maleństwa, co oddziałuje na całe życie.

Specjaliści PTGHiŻD są również przekonani, że wyłącznie karmienie piersią może wypłynąć na ograniczenie ryzyka wystąpienia wybranych chorób cywilizacyjnych (otyłość, cukrzyca typu 2, osteoporoza, miażdżyca, alergia, nowotwory) lub przyczynić się do ich łagodniejszego przebiegu w przypadku ich pojawienia się. Warto dodać, że naukowcy są przekonani, iż stan wiedzy na temat żywienia małych dzieci wciąż nie jest zadowalający, dlatego konieczne są kampanie edukacyjne, które wesprą rodziców małych dzieci. Specjaliści przeprowadzili liczne analizy i obserwację, które potwierdzają niedocenioną rolę żywienia niemowląt w kontekście ich dalszego prawidłowego rozwoju. Jednym z nich było badanie ankietowe, którego celem było ocenienie sposobu karmienia maluchów w Polsce. Udział w ankiecie wzięli rodzice ponad trzystu niemowląt pomiędzy szóstym a dwunastym miesiącem życia. Okazało się, że większość rodziców popełniała wiele błędów żywieniowych. Najbardziej powszechnymi były: zbyt duża liczba posiłków w ciągu dobry, brak suplementacji witaminy D, nieodpowiednie przygotowanie mieszanek, zbyt duża ilość soków w diecie. Wyniki badania skłoniły członków PTGHiŻD do rozpoczęcia działań mających na celu edukowanie rodziców.

Wyłączne karmienie piersią a rozwój poznawczy dzieci

Naukowcy z Krakowa (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) pod czujnym okiem profesora Wiesława Jędrychowskiego dokonali niezwykle ważnego odkrycia. Według nich wyłączne karmienie piersią wpływa korzystnie na rozwój poznawczy dzieci. Badania dowiodły, że dzieci karmione lub dokarmiane sztucznymi mieszankami uzyskiwały niższą punktację we wszystkich wykonywanych testach niż dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki. Ponadto na wyniki prowadzonych badań miał również wpływ czas przystawiania do piersi. Maluchy, które dłużej karmiono piersią, osiągały lepsze rezultaty.

Pieluszkowe zapalenie skóry a karmienie piersią

Pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość niemowląt, które dotyka najczęściej dzieci między dziewiątym a dwunastym miesiącem życia i wiąże się z wprowadzeniem do diety malucha pokarmów stałych. W Turcji przeprowadzono badania mające na celu precyzyjne określenie cech demograficznych i klinicznych dzieci z pieluszkowym zapaleniem skóry. Obserwacje wykazały, że maluchy karmione piersią miały mniej epizodów choroby niż dzieci, którym podawano sztuczne mleko. Zdaniem ekspertów mleko mamy zawiera wiele cennych składników, które wspomagają odporność dziecka i skutecznie eliminują bakterie i drożdżaki w okolicy pieluszkowej. Specjaliści zauważyli także, że w profilaktyce pieluszkowego zapalenia skóry równie ważna jest higiena, ze szczególnym uwzględnieniem kąpieli noworodka. Właściwa pielęgnacja delikatnej skóry maluszka powinna bowiem rozpocząć się bezpośrednio po jego narodzinach. Czytaj więcej na temat mycia dzieci i emulsji do kąpieli dla noworodka: https://www.emolium.pl/baza-wiedzy/skora-dziecka/.

Korzyści dla mamy

Dr med. Magdalena Nehring-Gugulska raz lekarz Monika Żukowska-Rubik zapewniają, że fenomen karmienia piersią polega nie tylko na tym, że dziecko dostaje najlepiej przyswajalne dla niego składniki odżywcze. Równie ważne są korzyści płynące z karmienia dla mamy. Okazuje się bowiem, że kobiety karmiące piersią skarżą się na mniej dolegliwości w okresie połogu oraz szybciej pozbywają się dodatkowych kilogramów przybranych w ciąży. Badania dowodzą też, że mamy karmiące są mniej narażone na zachorowanie na raka piersi i jajnika, a w podeszłym wieku rzadziej zdarzają im się złamania biodra i zachorowania na osteoporozę. Niewątpliwą korzyścią dla kobiet jest również obniżenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia i chorób układu krążenia po menopauzie, a także mniejsze szanse na wystąpienie depresji poporodowej tuż po narodzinach.

Wyłączne karmienie piersią zyskuje wielu zwolenników, choć stan wiedzy polskiego społeczeństwa wciąż pozostawia wiele do życzenia, co niepokoi specjalistów, którzy widzą, że spora grupa kobiet nie dostrzega licznych plusów naturalnego odżywiania swoich dzieci. Na szczęście prowadzone badania oraz programy edukacyjne pozwalają na budzenie świadomości Polaków i wprowadzenie zmian w zakresie karmienia najmłodszych.

Źródła:

  • https://podyplomie.pl/medical-tribune/22661,dermatologia-pieluszkowe-zapalenie-skory
  • http://www.standardy.pl/artykuly/id/605#
  • http://www.forumpediatryczne.pl/artykul/postepowanie-w-pieluszkowym-zapaleniu-skory-zapobieganie-i-leczenie/17740
  • https://podyplomie.pl/search?q=pieluszkowe+zapalenie+skóry
  • https://podyplomie.pl/dermatologia/16672,diagnostyka-roznicowa-atopowego-zapalenia-skory
  • http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/Wazne_odkrycie.pdf
  • https://pediatria.mp.pl/karmienie-piersia/52442,dlaczego-warto-karmic-piersia
  • http://www.ptmp.com.pl/png/png7z3_2014/PNG73-05-Florea.pdf

Materiał partnera zewnętrznego