Karmienie noworodka piersią: na co zwrócić uwagę?

Noworodek
Karmienie jest nie lada wyzwaniem i - w praktyce - wymaga przestrzegania kilku zasad. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dlaczego karmienie piersią jest takie ważne? W jaki sposób poprawnie karmić maleństwo? Poznaj odpowiedzi, na najczęściej zadawane pytania dotyczące karmienia piersią.

Karmienie piersią maleństwa to o wiele korzystniejszy sposób żywieniowy, niż podanie butelki. W mleku matki znajduje się szereg pozytywnie wpływających na dziecko czynników, które procentują już od pierwszych dni życia. Bariera ochrona przed różnego rodzaju chorobami diametralnie zwiększa się w momencie karmienia w sposób naturalny. Poza tym to właśnie ten sposób podawania żywności maleństwu wpływa na wytworzenie się bliskiej więzi na linii matka – dziecko.

Jednakże karmienie jest nie lada wyzwaniem i – w praktyce – wymaga przestrzegania kilku zasad. Choć instynkt macierzyński posiada każda z mam, to zdecydowanie nie wszystkie wiedzą, w jaki sposób należy karmić malucha. Niesamowicie ważne jest to, by karmić od momentu narodzin dziecka. Już w dwie godziny po porodzie należy przyłożyć noworodka do piersi, gdyż właśnie wtedy ma miejsce najbardziej nasilony odruch ssania i szukania piersi. Warto pamiętać, że ssanie to najważniejszy warunek udanej laktacji, albowiem powoduje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za wytwarzanie mleka i jego wypływ na dziecko. Wspomniane hormony określane są jako prolaktyna i oksytocyna.

Warto dodać, że w pierwszej dobie życia  dziecko nie ma jeszcze apetytu, lecz już w drugiej następuje początek stałego cyklu karmienia, który na pewien czas będzie wyznacznikiem pór posiłków naszej pociechy. Będzie miało miejsce mniej więcej dziesięć karmień dziennie, w odstępach około trzech godzin. Najdłuższa przerwa w karmieniu wynosić powinna nie więcej niż cztery godziny. Należy pamiętać, że niezwykle ważne jest nocne karmienie.

Aby karmienie było zadowalające dla obu stron, należy dobrze przystawiać malucha do piersi. Podstawą jest, by matka podała pierś maleństwu, trzymając je w dłoni. Należy dotknąć brodawką ust dziecka, a gdy maluch otworzy buzię, trzeba skierować ją na pierś. Jeśli chcemy karmić jak najdłużej, trzeba przez pierwszych kilka tygodni wystrzegać się podawania smoczka oraz butelki ze smoczkiem. W innym przypadku odruch ssania u dziecka będzie po prostu słabszy.

Jak więc widać na przykładzie karmienia, macierzyństwo – choć wymaga poświęceń – owocuje bezcennym szczęściem i zdrowiem maluszka.Po więcej informacji na temat karmienia piersią oraz innych  informacji z zakresu ciąży zapraszamy na ffbaby.pl.


Materiał partnera zewnętrznego