5 mitów na temat pierścionka zaręczynowego

Złoty pierścionek zaręczynowy
Tradycyjnie wręczany w momencie zaręczyn pierścionek, zanim sprawi mnóstwo radości przyszłej pannie młodej, często przysparza wiele stresu przyszłemu panu młodemu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Choć gabarytowo niewielki, skrywa w sobie najpiękniejsze wspomnienia i emocje. Tradycyjnie wręczany w momencie zaręczyn pierścionek, zanim sprawi mnóstwo radości przyszłej pannie młodej, często przysparza wiele stresu przyszłemu panu młodemu. Oto kilka mitów, które warto obalić przed przystąpieniem do poszukiwań pierścionka idealnego. Przeczytaj, a stres będzie nieco mniejszy!

Mit 1: Im większy diament, tym lepszy

Przede wszystkim nie każda kobieta lubi duże pierścionki. Poza tym w przypadku diamentów cena nie zależy jedynie od jego wielkości, ale przede wszystkim od parametrów takich jak czystość, kolor i szlif. Lepiej postawić na wysoką jakość, a rozmiar kamienia dopasować do preferencji wybranki. Ty najlepiej znasz swoją przyszłą żonę. A może, w przeciwieństwie do większości kobiet, wcale nie chce mieć diamentu w pierścionku? W ofercie zaręczynowej można też znaleźć piękne pierścionki ze szmaragdami i szafirami, które dla części Pań będą bardziej oryginalnym i wyjątkowym wyborem. Miej jednak na uwadze, że diament jest wybierany do pierścionków zaręczynowych nie tylko z uwagi na niezaprzeczalne piękno i blask. To najszlachetniejszy i najtrwalszy z drogich kamieni. Zamknięty w pierścionku zaręczynowym staje się piękną metaforą i obietnicą dla związku, który jest zawierany na całe życie.

Mit 2: Pierścionek zaręczynowy musi być drogi

Pierścionek zaręczynowy przede wszystkim musi być podarowany z miłości. Nic innego się nie liczy. Bez względu na to, czy twoja narzeczona wsunie na palec plastikowy pierścionek-zabawkę czy najdroższy na świecie pierścionek z brylantem, liczy się twoja intencja i jej „tak”, które zwiążą was ze sobą na zawsze. W salonach jubilerskich można znaleźć pierścionki w różnych cenach, na które wpływa wiele czynników, m.in. rodzaj i waga kruszcu, wielkość kamienia i jego parametry oraz fason. Zastanów się, ile pieniędzy możesz i chcesz przeznaczyć na pierścionek i wybierz taki, który jednocześnie cię zachwyci i zmieści się w budżecie.

Mit 3: Zaręczyny tylko ze złotem

Złoto to szlachetny kruszec, który idealnie komponuje się z delikatnym połyskiem diamentu. Jeśli jednak twoja ukochana nie przepada za biżuterią w klasycznym żółtym złocie, bez wahania wybierz złoto w innym kolorze. Białe złoto do złudzenia przypomina srebro, a różowe ma charakterystyczny połysk i stopniowo zdobywa coraz większą popularność. Jeśli nie masz pewności, co spodoba się przyszłej narzeczonej, możesz wybrać pierścionek zaręczynowy w dwóch kolorach (przykłady tutaj). Połączenie białego i żółtego złota jest często wybierane przez panie, które lubią zróżnicowaną biżuterię. Jeśli chcesz, żeby pierścionek przetrwał długie lata, a może i pokolenia, postaw na model wykonany nie tylko z dobrego kruszcu, ale też przez doświadczonego specjalistę.

Mit 4: Zakupy u jubilera koniecznie w tajemnicy

To prawda, że większość mężczyzn za wszelką cenę stara się utrzymać zakup pierścionka w sekrecie, a większość kobiet marzy o zaręczynach w formie niespodzianki. Jednak wspólne zakupy z wybranką wcale nie muszą być mniej romantyczne. Ślub połączy was na zawsze jako parę, więc dlaczego nie zacząć ważnych decyzji podejmować wspólnie już teraz? W ten sposób unikniesz rozczarowania z powodu źle dobranego rozmiaru czy niedopasowanego do gustu wzoru pierścionka. Kobieta wybierze taki pierścionek, jaki się jej podoba najbardziej, a wspólna decyzja na temat tego, ile pierścionek będzie kosztować, może być pretekstem do pierwszych rozmów na temat budżetu weselnego i domowego.

Mit 5: Palec serdeczny na prawej dłoni? Nie zawsze i nie wszędzie

W różnych krajach pierścionki zaręczynowe są noszone na różne sposoby. W Polsce i w innych krajach katolickich od lat funkcjonuje zwyczaj noszenia pierścionka na serdecznym palcu prawej dłoni. Po ślubie przekłada się go na lewą dłoń lub nosi razem z obrączką. Protestanci noszą pierścionek na lewej dłoni. W krajach skandynawskich w okresie narzeczeństwa pierścionki noszą i mężczyźni, i kobiety, najczęściej w formie obrączek o prostym kroju dla niego i z ozdobami dla niej. Tam też kobieta w czasie ślubu dostaje pierścionek z diamentem lub drugą obrączkę. Tradycyjnie już w starożytnym Egipcie pierścionki były noszone na czwartym palcu lewej ręki, ponieważ wierzono, że znajduje się w nim żyła, tzw. vena amoris, która prowadzi prosto do serca.


Materiał partnera zewnętrznego