Czy zdrada to zawsze koniec związku?

Zdrada
Niewątpliwie, jeżeli w związku doszło do tak poważnego złamania wierności i lojalności, więź pomiędzy dwiema osobami musi być poważnie nadszarpnięta | fot.: Fotolia

Zdrada to oznaka ogromnego kryzysu w relacji partnerskiej. Wiąże się z pewnym przełomem i zwykle kojarzona jest z końcem związku. Czy zawsze  jednak musi tak być? Nie, w wielu przypadkach da się odbudować więź między małżonkami czy partnerami, jednakże trzeba pamiętać, że jest to proces niezwykle trudny i długotrwały.

Dlaczego zdradzamy?

Niewątpliwie, jeżeli w związku doszło do tak poważnego złamania wierności i lojalności, więź pomiędzy dwiema osobami musi być poważnie nadszarpnięta. Może to wiązać się z tym, że partnerzy po prostu się od siebie oddalili i nie musi wcale chodzić o fizyczną odległość. Dystans w związku bierze się nieraz na skutek wzajemnego niezrozumienia, braku wymiany myśli czy innych ważnych problemów, takich jak brak zaspokajania wzajemnych potrzeb w każdej sferze życia. W takiej sytuacji po zdradzie, albo para zdecyduje się zmierzyć z tymi problemami i je rozwiązać, albo prędzej czy później dojdzie do definitywnego zerwania relacji.

Żałoba i co potem?

Według naukowców zdrada, obok śmierci bliskiej osoby, jest jednym z najbardziej stresogennych wydarzeń w życiu człowieka. Strona niewinna, kiedy dowiaduje się o niewierności, doznaje całej gamy uczuć, począwszy od szoku i niedowierzania, poprzez gniew, aż w końcu do akceptacji sytuacji. Z pewnością zanim zaczniemy odbudowywać związek od nowa, trzeba pozwolić tym emocjom przebrzmieć, gdyż nieprzepracowane, tak czy inaczej do nas wrócą i to zdwojoną siłą. Jeżeli obojgu małżonkom zależy na kontynuowaniu związku, warto udać się na terapię małżeńską. Terapeuta jest niejako mediatorem, w obecności którego łatwiej jest rozmawiać o emocjach i wzajemnych potrzebach, być może dotąd niezaspokojonych. Jeżeli para decyduje się samodzielnie walczyć o miłość, to powinna z pewnością wystrzegać się wzajemnych oskarżeń. Warto pamiętać, że oboje znajdują się po jednej stronie barykady, a nie naprzeciw siebie. Oczywiście, by odbudować zaufanie musi minąć sporo czasu, także do pierwszego po zdradzie zbliżenia. Strona winna nie może w żaden sposób naciskać na przyspieszenie wybaczenia, ale może zrobić wiele aby je ułatwić, na przykład nie dając kolejnych powodów do zazdrości czy niepokoju.

Czym jest wybaczenie?

Kiedy strona pokrzywdzona zdecyduje się wyznaczyć zdradę, zazwyczaj widzi w tym sens, ze względu na tlące się miedzy partnerami uczucia, czasem nawet fakt posiadania dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że wybaczenie nie oznacza zapomnienia, ponieważ bólu i rozpaczy nie da się ot tak wyrzucić z serca. Wybaczenie będzie jednak oznaczało, że podczas kłótni, czy w innych kryzysowych sytuacjach nie będziemy sobie nawzajem wypominać win. Nie będziemy również wykorzystywać ich przeciwko partnerowi, któremu zdarzyło się zdradzić, by wzbudzać poczucie winy w kolejnych latach. Ponowne zaufanie nie jest łatwe, ale jeżeli naprawdę chcemy je odbudować, to warto dołożyć wszelkich starań, by  stale umacniać związek.
Po zdradzie i wybaczeniu relacja  naprawdę może być jeszcze silniejsza niż przed tym kryzysem. Ponadto takie przejścia pozwalają wyciągnąć wiele wniosków na temat związku. Trzeba jedynie uczciwie spojrzeć sobie w oczy i spróbować oczyścić relację z tego, co ją niszczy, by uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.


MNI

Tags from the story
, , , ,