Jak urządzić i pomalować mieszkanie w stylu minimalistycznym?

Salon w stylu minimalistycznym
Styl minimalistyczny jest bardzo oszczędny w wyrazie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Styl minimalistyczny jest bardzo oszczędny w wyrazie. Sugeruje rezygnację ze zbyt wielu dodatków czy kolorów. Dzięki temu w minimalistycznym wnętrzu możemy poczuć się naprawdę komfortowo.

W urządzaniu mieszkania w stylu minimalistycznym liczy się konsekwencja. Choć mogą podobać nam się różne konwencje czy dodatki, nie starajmy się ich wszystkich upchnąć na jednej powierzchni – osiągniemy odwrotny efekt. Styl minimalistyczny to sztuka wyboru, a raczej rezygnowania. Zamiast przepychu i przeładowania stawiamy bowiem na prostotę i ograniczenie. Również w dziedzinie kolorów.

Mieszkanie w stylu minimalistycznym: przede wszystkim kontrasty

Minimalizm to wbrew pozorom bardzo pojemny nurt architektoniczny, który pozwala na dużą swobodę w aranżacji. Istnieje kilka kojarzących się ze stylem minimalistycznym rozwiązań, po które możemy sięgnąć. Podstawą są tu najczęściej kontrasty. Wnętrza minimalistyczne mogą wydawać się monochromatyczne, utrzymane są często w jednej tonacji, np. białej, lub opierać się na kontrastach – na poziomie samych ścian lub na linii ściany – meble. Doskonale prezentują się ściany utrzymane w ciemniejszym kolorze, z którego przebijają się jaśniejsze akcenty – fragmenty ścian, wnęki lub filary. Punktem wyjścia dla tworzenia kontrastów mogą być chociażby ciemniejsze odcienie niebieskiego (jak Bezkresny Ocean z palety Kolorów Świata Dulux) lub szarości (chociażby odcień Szara Poświata). Niektórzy architekci podpowiadają zaś, aby w mieszkaniu w stylu minimalistycznym trzymać się podziału na biel i czerń.

Oczywiście, biele i czernie, szarości i błękity nie wyczerpują palety kolorów akceptowanej w minimalistycznym wnętrzu. Choć pomieszczenia są raczej stonowane, jeśli chodzi o barwy, równie dobrze sprawdzą się tu czerwienie czy pastele – wszystko zależy bowiem od połączenia koloru z meblami i dodatkami.

Salon - szara poświata
Doskonale prezentują się ściany utrzymane w ciemniejszym kolorze, z którego przebijają się jaśniejsze akcenty – fragmenty ścian, wnęki lub filary. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jakie materiały lubi minimalizm?

Wnętrza minimalistyczne lubią się z surowymi materiałami, z natury nieco zimnymi. Pomyślmy zatem, czy aby nie wykończyć jednej ze ścian w salonie betonem architektonicznym, który jest ponadczasowy i uniwersalny. W takim towarzystwie dobrze będzie się prezentować również szkło, np. w formie przeszklonej ścianki działowej pomiędzy kuchnią a jadalnią. Często pojawia się tu również drewno – zazwyczaj w postaci drewnianej podłogi czy też wyspy kuchennej.

Minimalistyczne dodatki, czyli…

Aranżację zaczynamy od dobrania mebli. Stawiamy na klasyczne, nieprzesadzone modele, często oparte o geometryczne formy – również w przypadku sofy i foteli. Fronty szafek i regałów powinny być gładkie, często lekko połyskliwe. W tematyce dodatków stawiamy oczywiście na ograniczenie. Bibelotów, wazoników, ramek ze zdjęciami nie może być zbyt wiele, ponieważ mogłyby wprowadzić chaos i niepotrzebne zamieszanie. Co interesujące, styl minimalistyczny zachęca również, aby zrezygnować z dywanu – drewniana, elegancka podłoga w zupełności tu wystarczy.

Mieszkanie w stylu minimalistycznym wymaga od nas analitycznego podejścia do przestrzeni. Dążymy tu do osiągnięcia maksymalnej prostoty, a jednocześnie staramy się uniknąć wrażenia „niedokończenia”. Na szczęście dzięki odpowiednio dobranym kolorom jest to prostsze niż nam się wydaje.

Dowiedz się więcej o stylu minimalistycznym na: https://www.dulux.pl/pl/wskazowki-i-porady-dotyczace-aranzacji/odwaz-sie-na-nowoczesny-minimalizm


Materiał partnera zewnętrznego