Jak wybrać idealne lampy do pokoju dziennego?

Lampy w pokoju dziennym
Obecnie na rynku nie brakuje ciekawych rozwiązań dekoratorskich, a miłośnicy wrażeń estetycznych znajdą nawet lampy przypominające małe dzieła sztuki. | fot.: fotolia.com, 136049611 | autor: Photographee.eu

Urządzając dom czy mieszkanie, przychodzi nam zmierzyć się z wieloma trudnymi decyzjami. Musimy wybrać rodzaj podłóg, wykładzin i dywanów, wzór kafelków w łazience, kolor ścian w każdym pomieszczeniu i mnóstwo innych rzeczy. Wyzwaniem staje się umeblowanie salonu, sypialni i dziecięcego pokoju, a następnie wybranie najoryginalniejszych elementów dekoracyjnych… I choć mogłoby się wydawać, że to koniec trudnych kwestii do rozstrzygnięcia, rzeczywistość okazuje się bezwzględna. W tym wszystkim zabrakło jednak jednej bardzo ważnej rzeczy – oświetlenia!

I stała się światłość

Oświetlenie poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu to tak naprawdę priorytet. Światło jest niezbędne do funkcjonowania. Niektóre pokoje trzeba oświetlić szczególnie starannie, aby każdy kąt był doskonale widoczny – kuchnię, pokój dziecięcy czy gabinet. Inne pomieszczenia nadają się do stworzenia lekkiego półcienia i świetnie prezentuje się w nich lekko przyciemniony efekt – tu można wymienić sypialnię czy pokój dzienny. Aby poszczególne wnętrza były jak najbardziej funkcjonalne i jak najlepiej służyły mieszkańcom, warto połączyć różne rozwiązania i znaleźć złoty środek między kinkietem w przedpokoju a stojącą lampą w salonie.

Jak wybrać idealne lampy do salonu?

Wybór idealnej lampy do pokoju dziennego wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze wiadomo, że salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w całym domu, w którym przyjmuje się gości. Właśnie dlatego warto zadbać w nim o dobrą emisję światła. W salonie sprawdzi się przede wszystkim wisząca lampa z ciekawym abażurem, która z jednej strony będzie stanowiła ciekawy element aranżacyjny, a z drugiej spełni wymiar praktyczny. Warto też wybrać taką żarówkę, która będzie świeciła ciepłym światłem. Pozwoli to stworzyć najlepsze efekty wizualne, które sprawdzą się zarówno w przypadku przytulnych salonów z mnóstwem poduch i bibelotów, jak i w minimalistycznych wnętrzach utrzymanych w modnym stylu skandynawskim. Po drugie, oświetlenie salonu należy dopasować do oczekiwań użytkowników. Jeśli domownicy są miłośnikami czytania książek, rewelacyjnie sprawdzi się lampa stojąca przy fotelu. Jej regulowany klosz pozwoli tak manewrować światłem, by padało ono wyłącznie na tekst i nie powstawał niekorzystny efekt półcienia. Tego typu oświetlenie docenią też amatorzy oglądania filmów. Aby na ekranie nie odbijała się żarówka, wieczorem warto zrezygnować z włączania lampy wiszącej i zapalić stojącą w rogu lampę. Da ona miły, nastrojowy efekt.

Estetyka nade wszystko

Podejmując decyzje w kwestii oświetlenia, warto kierować się względami estetycznymi. Obecnie na rynku nie brakuje ciekawych rozwiązań dekoratorskich, a miłośnicy wrażeń estetycznych znajdą nawet lampy przypominające małe dzieła sztuki. W XXI wieku lampa może być atrakcyjna wizualnie jak bukiet pięknych kwiatów – wystarczy wybrać przepiękny szklany klosz, który będzie wisiał na suficie w salonie, albo wielki abażur w kolorowe wzory, który stanie na komodzie w przedpokoju. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem w kwestii wyboru idealnej lampy jest wyobraźnia!


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,