Rolety wewnętrzne – dzień i noc, zaciemniające czy klasyczne? Jak dobrać typ rolet do pomieszczenia?

Rolety
Okna od północy i wschodu nie potrzebują latem silnej blokady - słońce w minimalnym stopniu wpływa na temperaturę pomieszczenia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym różnią się między sobą poszczególne typy rolet i w jakim pomieszczeniu zastosować rolety dzień – noc, a gdzie zaciemniające? Odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań, a dobór rolety nie będzie stanowił problemu.

Na jaką stronę świata wychodzi okno?

Pomieszczenia od strony południowej i zachodniej wymagają silniejszego blokowania słońca latem. Pozwala to obniżyć temperaturę we wnętrzu w ciągu dnia. W pokojach od strony południowej lub zachodniej sprawdzą się rolety klasyczne lub zaciemniające, przy czym im ciemniejsza barwa rolet, tym lepiej będą one pochłaniać światło.

Okna od północy i wschodu nie potrzebują latem silnej blokady – słońce w minimalnym stopniu wpływa na temperaturę pomieszczenia. Są to jednocześnie pomieszczenia słabiej doświetlone, zatem jeśli przebywa się w nich w ciągu dnia, najlepszym wyborem będą jasne rolety, dające możliwość płynnej regulacji stopnia zaciemnienia (rolety dzień – noc).

Czy sąsiadom lub przechodniom łatwo zaglądnąć w okna?

Jeśli tak, to konieczne będzie blokowanie widoku do wewnątrz w ciągu dnia. Wykorzystać można wtedy rolety dzień – noc bądź rolety klasyczne. Jeśli okna wychodzą na nasze własne podwórko, do którego obcy nie mają dostępu, zaciąganie rolet w ciągu dnia nie jest aż tak potrzebne. W takiej sytuacji można zdecydować się na rolety klasyczne bądź zaciemniające.

Czy w pomieszczeniu przebywa się w dzień czy wieczorem?

Od tego zależy to, czy konieczne jest blokowanie widoku do wnętrza pomieszczenia w ciągu dnia czy jedynie po zmierzchu, a także – jak mocny poziom blokowania światła z zewnątrz jest potrzebny.

Jeśli w pomieszczeniu przebywa się w ciągu dnia, najlepsze rozwiązanie to rolety dzień – noc, które umożliwiają płynne sterowanie ilością światła i dają pełną prywatność domownikom. Całkowicie zaciągnięte rolety dzień – noc w dużym stopniu są w stanie nocą blokować światło z zewnątrz, dzięki czemu przez wiele osób są wybierane jako rolety do sypialni. Warto pamiętać jednak o tym, że nie zapewniają one 100% zaciemnienia.

Warte uwagi są także rolety 100% zaciemniające. Można je stosować również w pomieszczeniu, w którym przebywamy w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli okna skierowane są na południową stronę. W upalne letnie dni, jeśli niemal całkowicie zaciągniemy rolety zaciemniające, to w pomieszczeniu będzie panował półmrok, a powietrze nie będzie się zbytnio nagrzewało.

W pomieszczeniach, w których się śpi, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie rolet zaciemniających (podgumowanych). Pozwalają one na zapewnienie w pomieszczeniu względnej ciemności i blokują nie tylko słońce, ale również światła ulicznych lamp, neony czy światła samochodów. Poza sypialnią, rolety zaciemniające sprawdzają się również w pokoju małego dziecka, które śpi po południu. Ciemność pozwala maluszka łatwiej uśpić i zmniejsza ryzyko rozpraszania dziecka sygnałami z zewnątrz.

Czy w pomieszczeniu się pracuje?

Gabinet i kuchnia muszą mieć dostęp do światła słonecznego. Jeśli dookoła nie ma sąsiadów i dbanie o prywatność w ciągu dnia nie jest aż tak istotne, można zamontować rolety klasyczne, które będziemy zaciągać jedynie wtedy, kiedy słońce będzie zbyt mocne bądź po zmroku. Jeśli jednak trzeba równocześnie dbać o prywatność, bo w ciasnym współczesnym budownictwie sąsiedzi niemalże zaglądają nam w okno, koniecznym wyborem są rolety dzień – noc. Pozwolą one zachować dostęp do światła słonecznego i jednocześnie umożliwią nam ochronę własnego mikroświata przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.


Materiał partnera zewnętrznego