Trendy w budownictwie domów jednorodzinnych

Projekt domu Arteo BSE1083
Projekt domu Arteo BSE1083 | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zastanawiasz się na jakie rozwiązania stawiają Polacy budujący domy jednorodzinne? Czy większość z nich woli styl klasyczny, czy może nowoczesny? Na co zwracają uwagę i co jest niezbędne by dom był w pełni funkcjonalny?

Tradycja przede wszystkim!

Trendy w budownictwie jednorodzinnym podyktowane są głównie potrzebami rodzin, które stawiają na komfort, wygodę, prywatność oraz ekonomiczne rozwiązania. W związku z tym w roku 2016 aż 71% budujących zdecydowało się na dom w stylu klasycznym, a 25% wybrało projekty nowoczesne. Dlaczego? Ponieważ dom klasyczny to zwykle duża powierzchnia użytkowa zapewniająca wyjątkową swobodę, a jego bryła wpisuje się idealnie w każde otoczenie.

Jesteśmy tradycjonalistami, dlatego najczęściej (86% budujących w 2016 r.) decydujemy się na dobrze nam znaną konstrukcję murowaną. Dzięki temu, że jest stosowana od wielu lat, mamy do niej zaufanie, a materiały są ogólnodostępne. Dodatkowo daje nam pewność, że budynek przysłuży się następnym pokoleniom. Jego konstrukcja jest stabilna, ściany dobrze pochłaniają dźwięki i zapewniają odporność na warunki atmosferyczne.

Wielkość ma znaczenie

Dla większości inwestorów dużą rolę odgrywa obszerna powierzchnia użytkowa. Najczęściej wybierane projekty domów liczą od 100 do 150 m2 i zdecydowało się na nie 62% budujących w 2016 r. Na powierzchnię użytkową do 100 m2 swojego domu postawiło 25% budujących. Ten trend, tak jak poprzedni, został podyktowany wygodą, a także chęcią wygospodarowania każdemu domownikowi jego własnej przestrzeni.

Skoro mowa o powierzchni, warto wspomnieć również o liczbie pokoi. W 2016 r. wybór padał najczęściej na domy z trzema pokojami – wybrało je 42% budujących, a niewiele mniej, bo 39%, zdecydowało się na jeden pokój więcej. Jest to zależne od indywidualnych potrzeb oraz ilości członków rodziny.

Mamy swoje preferencje również co do wielkości garażu. Jednostanowiskowy wybrało 45% inwestorów, a dwustanowiskowy 28%. Najpopularniejsze obecnie okazały się garaże znajdujące się bryle budynku. Zapewniają wygodę na przykład w czasie deszczu, gdyż nie musimy moknąć, by przedostać się z samochodu do części mieszkalnej. Lubimy też mieć wszystko pod ręką, dlatego garaż w domu to prawdziwy trend, na który decyduje się ponad połowa budujących.

Dodatkowa przestrzeń

Latem uwielbiamy spędzać czas z bliskimi na świeżym powietrzu. Posiłki jedzone na tarasie, możliwość urządzenia rodzinnego grilla lub po prostu perspektywa spędzenia leniwego popołudnia w słońcu, przemawiają aż do 98% budujących, bo aż tylu budujących zdecydowało się na projekt domu z tarasem.

Kolejnym hitem jest poddasze użytkowe, które wybiera 56% Polaków. Najczęściej tworzy się na nim sypialnie, przez co dom zostaje podzielony na strefę dzienną i nocną, co jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi.

Jeżeli chodzi o wybór dachu, to tu prym wiedzie dwuspadowy, który wybrało 64% budujących. Wygląda on dobrze zarówno na budynku o bryle tradycyjnej, jak i nowoczesnej. 29% Polaków zdecydowało się na projekt domu z dachem czterospadowym. W tym przypadku budujący kierują się przede wszystkim własnym gustem, ale nie bez znaczenia jest kwestia finansowa. Im mniej spadów ma dach, tym jest tańszy.

Projekt domu Noelia BIS 2M WOK1052
Projekt domu Noelia BIS 2M WOK1052 | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Domy energooszczędne i pasywne

Moda na życie w zgodzie z naturą dotyka także branży budowlanej. Procent osób, które decydują się na domy energooszczędne i pasywne, choć na razie wynosi 6%, sukcesywnie wzrasta. Coraz większa liczba inwestorów przekonuje się do ekologicznego podejścia. Oprócz minimalnej ingerencji w środowisko, takie budynki mają masę innych zalet. Koszty ich ogrzewania i eksploatacji są niskie, dodatkowo są ustawione odpowiednio względem kierunków światła, co zapewnia prawidłowe oświetlenie pomieszczeń oraz komfort użytkowania.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,