Nysa: jedno z piękniejszych polskich miast

Nysa - Bazylika pw. w. Jakuba Apostoa i w. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy z XV w.
O Nysie pierwszy raz usłyszano w 1223 roku, czyli w momencie, gdy była lokowana na prawie flamandzkim | fot.: Fotolia

W województwie opolskim znajduje się wiele niezwykle ciekawych miast, jednak w szczególności warto zwrócić uwagę na Nysę, która posiada nie tylko bardzo bogatą historię, ale również oferuje turystom wiele interesujących sposobów na spędzenie udanego wypoczynku. Liczne zabytki, atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca przyciągają w te strony każdego roku turystów nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.

Najważniejsze fakty historyczne

Nysa to obecnie jedno z najstarszych miast w województwie opolskim. Najprawdopodobniej w X wieku na jej terenach istniała już osada i według Jana Długosza ówczesny gród miał założyć Bolesław Krzywousty. O Nysie pierwszy raz słyszano w 1223 roku, czyli w momencie, gdy była lokowana na prawie flamandzkim. Na początku XIV wieku Nysa stała się miastem stołecznym Księstwa Nyskiego i w tym czasie zaczęła się rozrastać nie tylko pod względem terytorialnym, ale również prawnym i ludnościowym. W 1428 roku husyci w trakcie swoich wojen zniszczyli nyskie przedmieścia, jednak wzmocniło to tylko miasto, które zaczęło się bardzo dobrze rozwijać. W X wieku powstała szkoła parafialna, jednak jednym z ważniejszych wydarzeń w tym czasie było ścięcie księcia opolskiego Mikołaja II. Dzięki dogodnemu położeniu na przecięciu kilku bardzo ważnych szlaków handlowych miasto rozwijało się pod względem gospodarczym, jednak najistotniejsze było wówczas to, iż w dniach św. Jakuba i św. Agnieszki organizowano w mieście targi. W tym czasie powstały cechy złotników oraz farbiarzy a miasto otrzymało dodatkowe przywileje, dzięki czemu jego popularność rosła. To, że Nysa była bardzo ważnym ośrodkim gospodarczym potwierdza m.in. fakt, iż w Pradze na bramie Mostu Karola znajduje się herb miasta, jednak jest to również związane z bardzo ważnym wydarzeniem a mianowicie dostaniem się Nysy w XIV wieku pod panowanie Luksemburgów a następnie Habsburgów. Silny rozwój reformacji na Dolnym Śląsku doprowadzić do tego, iż w XVI wieku do Nysy przenieśli się wrocławscy biskupi.

Zabytki, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

Pomimo tego, iż Nysa w trakcie wojny uległa znacznemu zniszczeniu to jednak w mieście zachowało się kilka bardzo ważnych zabytków, które koniecznie należy zobaczyć wybierając się w te strony. W Nysie znajduje się wiele budynków sakralnych jednak warto zwrócić uwagę w szczególności na kościół pw. św. Jakuba Starszego i św. Agnieszki, który pochodzi z przełomu kilku wieków, jednak najciekawsze w nim jest to, iż ma jeden z najbardziej spadzistych dachów w całej Europie. Dosyć ciekawym miejscem jest również miejski park, który powstał w XIX wieku i charakteryzuje go bardzo bogata fauna oraz flora, dlatego też warto się do niego wybrać, aby nieco odpocząć i spędzić ciekawie czas.

Informacje przydatne dla każdego turysty

Szybki rozwój miasta doprowadził do tego, iż Nysę od wielu lat odwiedza wielu turystów, dlatego też w mieście powstało wiele hoteli, pensjonatów oraz moteli, jednak bardzo dobrze rozwija się tutaj agroturystyka. Dzięki temu każdy turysta bez problemu powinien znaleźć dla siebie nocleg, który spełni wszystkie jego oczekiwania. Jeśli chodzi natomiast o zaplecze gastronomiczne to w Nysie znajduje się wiele restauracji, barów, kawiarni oraz pizzerii, które oferują turystom nie tylko lokalne przysmaki, ale również dania kuchni światowej. Warto również wiedzieć o tym, iż w mieście znajduje się stacja kolejowa z której odbywają się regularne połączenia z innymi miastami województwa opolskiego, jednak turyści z innych części Polski mogą się do tego miasta dostać nie tylko własnym środkiem lokomocji, ale również autokarami, które kursują tutaj dosyć często i to z wielu polskich miast.


KPA

Tags from the story
, , ,