Poznaj 5 zasad bezpiecznego holowania samochodu

Zepsute auto na drodze
Holowanie samochodu jak każda czynność związana z motoryzacją wymaga przede wszystkim zdrowego rozsądku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Holowanie samochodu to jedna z najtrudniejszych sytuacji, z którymi niekiedy muszą zmierzyć się kierowcy. By przebiegło bezpiecznie oraz sprawnie, poza odpowiednim sprzętem, istotne jest zachowanie 5 podstawowych zasad, które mogą znacznie usprawnić realizację tego wymagającego zadania. Warto poznać je bliżej.

Zasada 1 – podczas holowania samochodu jedź z małą prędkością

Holując inny pojazd należy poruszać się z małą prędkością, gdyż w ten sposób można łatwiej zapanować nad autem. Dotyczy to szczególnie holowania samochodu w mieście, gdzie często dochodzi do sytuacji w których trzeba na przykład zdecydowanie zahamować.

Zasada 2 – wybierz mało uczęszczaną trasę poza godzinami szczytu

Im mniejszy ruch, tym holowanie pojazdu jest łatwiejsze. Najważniejsze, by sprawnie i bezpiecznie pokonać żądaną odległość. Brak ruchu na drodze z pewnością w tym pomaga.

Zasada 3 – podczas holowania pojazdu stosuj się do wszystkich przepisów kodeksu drogowego

Samochód holujący i samochód holowany muszą być przede wszystkim oznaczone, zgodnie z wytycznymi zawartymi w kodeksie drogowym. Obydwa pojazdy powinny mieć włączone światła mijania. W przypadku złej widoczności wskazane jest, aby auto holowane używało świateł pozycyjnych zamiast mijania, gdyż mogą one niestety oślepić kierowcę pojazdu holującego. Zwiększa to ryzyko zaistnienia niebezpiecznych sytuacji na drodze. Lepiej więc tego uniknąć.

Zasada 4 – przed holowaniem samochodu należy ustalić zasady wzajemnego komunikowania się

Kierowca pojazdu holującego oraz jego odpowiednik w aucie holowanym zanim ruszą w trasę powinni ustalić zasady wzajemnego komunikowania się w sytuacji na przykład koniecznego zredukowania prędkości z uwagi na sytuację występującą na drodze. Podczas holowania samochodu komunikacja odbywa się za pośrednictwem gestów. Zanim więc zaczniemy ich używać, warto nawzajem określić ich znaczenie. Pozwala uniknąć to kosztownych w skutkach nieporozumień.

Zasada 5 – podczas holowania samochodu należy w miarę możliwości zachować stałą prędkość

Dzięki stałej prędkości podczas holowania pojazdu, linka holownicza jest odpowiednio naciągnięta, co umożliwia sprawne oraz bezpieczne pokonanie trasy. Niewskazane są szarpnięcia i gwałtowne hamowanie. Dodatkowo należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości przed poprzedzającymi pojazdami, aby uniknąć ewentualnej kolizji w razie konieczności nagłego hamowania.

Kiedy niemożliwe jest holowanie samochodu?

Holowanie samochodu z użyciem drugiego auta nie zawsze jest jednak możliwe. Dotyczy to między innymi wystąpienia usterek takich jak awarie układu zawieszenia pneumatycznego, które całkowicie wykluczają możliwość poruszania się pojazdu. Innym tego typu przypadkiem jest prawdopodobne uszkodzenie jednej z osi pojazdu, które w razie dalszego poruszania się nim po drodze, może prowadzić do jego bardzo poważnych usterek.

Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji to należy wezwać pomoc drogową, która profesjonalnie odholuje uszkodzony pojazd do warsztatu. Odpowiednią firmę świadczącą tego typu usługi najłatwiej można odnaleźć korzystając z branżowych wyszukiwarek motoryzacyjnych, takich jak https://autobooking.com. Na tego typu stronach można dodatkowo porównać opinie klientów na temat usług konkretnych podmiotów, co może dopomóc w ewentualnym wyborze najlepszej, jeśli oczywiście czas na to pozwala.

Jak holować pojazd użytkowany w ramach leasingu?

Procedura odholowania samochodu w razie ewentualnej awarii inaczej wygląda w sytuacji, gdy pojazd użytkowany jest w ramach leasingu. Umowa leasingu przeważnie precyzyjnie określa te kwestie. Partyzanckie działanie może doprowadzić tutaj do wystąpienia wielu problematycznych sytuacji, z nałożeniem kar finansowych włącznie. W świetle obowiązującego prawa, faktycznym właścicielem pojazdu użytkowanego w ramach leasingu jest leasingodawca, który ma prawo do decydowania o kluczowych aspektach bieżącego wykorzystywania jego własności. Jeżeli więc umowa leasingu określa jak holować samochód będący jej przedmiotem to leasingobiorca powinien trzymać się tych postanowień. Jest to zdecydowanie najrozsądniejsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Holowanie samochodu z głową

Holowanie samochodu jak każda czynność związana z motoryzacją wymaga przede wszystkim zdrowego rozsądku. Najważniejsze jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i na tym w pierwszej kolejności warto się skupić. Reszta powinna pójść z górki. Holowanie samochodu przeważnie prowadzi do warsztatu, a stamtąd z pomocą mechaników, auto powinno już wyjechać o własnych siłach.