Skuteczne leczenie trądziku

Trądzik różowaty u kobiet
Mimo starannej higieny czasem ciężko jest zapanować na wykwitami, dlatego też warto wiedzieć, co trądzik wywołuje. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trądzik kiedyś był zmorą głównie nastolatków Dziś ze względu na stres, zanieczyszczenie powietrza i złą dietę dotyka co raz więcej dorosłych. Muszą z nim walczyć szczególnie kobiety, a umówmy się, po 30-stce każda z nas marzy o gładkiej i jedwabistej cerze bez śladu wyprysków. Jeśli nawet nie miałaś problemów w okresie dorastania trądzik może zaatakować znienacka, kiedy się tego nie spodziewasz. Spokojnie, dla się z nim walczyć. I to skutecznie.

Jak powstaje trądzik?

Naturalnie każdy por naszej skóry wytwarza sebum, które pełni istotną funkcję. Przede wszystkim tworzy barierę ochronną na skórze. Kiedy sebum jest za dużo, twarz przetłuszcza się, pory zatykają się treścią oraz zrogowaciałym naskórkiem, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zaskórników. Treść, która normalnie wydostałaby się na skórę nie może z nich uciec ,a idealne warunki do rozwoju mają bakterie beztlenowe. Tworzą się duże zmiany zapalne. Zaskórniki to pierwsze stadium rozwoju trądziku. Później przyjmuje postać grudek i krostek, czyli czerwone zmiany, które dopiero się zaogniają. Natomiast na sam koniec pojawiają się duże guzki, w kolorze sino-czerwonym wypełnione ropą. Po tych ostatnich, ponieważ zajmują głębokie warstwy skóry najczęściej pozostają nieestetyczne blizny.

U młodzieży trądzik pojawia się głownie w tak zwanej strefie T, czyli na nosie i czole. Często również na brodzie. U dorosłych natomiast charakterystyczne jest to, że najwięcej zmian obserwuje się na linii żuchwy a także na policzkach, oraz to, że zmiany są czerwone i bolące, a zaskórników zdecydowanie mniej niż u młodzieży Dorosłym trądzik pogarsza samopoczucie i wpływa na relacje społeczne. Niestety, obecnie nawet połowa osób w wieku 21-30 lat boryka się z tą przypadłością. Mimo starannej higieny czasem ciężko jest zapanować na wykwitami, dlatego też warto wiedzieć, co trądzik wywołuje.

Co sprzyja rozwojowi trądziku?

U młodzieży są to oczywiście zazwyczaj zmiany hormonalne Skóra w ten sposób odpowiada na wąchania poziomu substancji chemicznych organizmie. U dorosłych natomiast hormony nie mają za wiele wspólnego z trądzikiem, o ile oczywiście nie występuję na przykład hiperandrogenizm.

Generalnie przyjmuje się dwa główne czynniki:

  • Stres – nasila produkcję łoju a także wpływa na silniejsze wydzielanie substancji prozapalnych w organizmie.
  • Dieta – szczególnie produkty wysoko słodzone, gdyż wpływają na wzrost poziomu insuliny we krwi, co przekłada się na podwyższona produkcję androgenów które nasilają łojotok.

Oczywiście niebagatelną role odgrywają tu również geny. Naturalna predyspozycja odziedziczona po rodzicach będzie tu dodatkowych czynnikiem sprzyjającym rozwojowi trądziku. Również zanieczyszczenie powietrza, a także co ważne zbytnia higienizacja mogą pogorszyć stan skóry. U dorosłych ze względu na stres i dietę wydzielina łojowa jest dużo gęstsza niż u młodzieży, dlatego też skuteczniej zapycha pory skóry. Również po osiągnięciu pewnego wieku rogowacenie naskórka jest dużo silniejsze niż za młodu. Stosowanie złych kosmetyków, niedostosowanych do stanu skóry pogarsza jedynie jej stan, a zbytnie tarcie lub usuwanie filtra ze skóry stymuluje ją do wzmożonej produkcji łoju. Dorośli musza być dużo bardziej ostrożni w leczeniu trądziku. Konieczne jest wprowadzenie pewnych restrykcji, a także odpowiednie zabiegi kosmetyczne. Również z użyciem leków dostępnych w aptece.

Leczenie i zabiegi

Nadmierne mycie i czyszczenie skóry mogą wywołać zupełnie odwrotny skutek. Podrażniona skóra, by się chronić, będzie wydzielała jeszcze więcej sebum i tym samym prowadząc do powstawania kolejnych zaskórników. Dlatego też leczenie niekiedy bywa trudne. Zmiany w diecie będą tu bardzo istotne, szczególnie wykluczenie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Oprócz ustalenia jakie produkty spożywcze mogą wpływać na pogorszenie stanu cery warto również wprowadzić do życia nieco relaksu i refleksji. Wyciszyć się by stres nie mógł nam bardziej zaszkodzić. Palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu to również czynniki sprzyjające, dlatego wyeliminowanie ich z życia przyniesie pozytywny skutek.

Jednocześnie badania wskazują, że dobre rezultaty można osiągnąć poprzez stosowanie preparatów na bazie kwasu azelainowego, który nie tylko rozjaśnia przebarwienia ale jak się okazuje pomaga w leczeniu trądziku. Jest to naturalne substancja, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne a także hamuje nadmierne rogowacenie naskórka. Dodatkowo zmniejsza łojotok a także poprawia koloryt skóry, co jest szczególnie ważne, jeśli chodzi zmiany po trądzikowe. Co prawda leczenie trądziku trwa co najmniej 4 tygodnie, jednak efekty stosowania utrzymują się znacznie dłużej. Więcej o leczeniu trądziku dowiesz się na stronie: http://www.skinoren.pl/pl/skinoren/


Materiał partnera zewnętrznego