Bieganie – 6 sposobów dla kobiet na udany trening

Sportowcy podczas biegu

Poprzez ruch można wzmocnić pracę serca, krwiobiegu oraz płuc, a do tego zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Poza tym poprzez bieganie można się odchudzić, ale też czuć się bardziej szczęśliwym człowiekiem, bo podczas biegania w mózgu wydzielają się endorfiny, czyli neuroprzekaźniki, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie.

Zatem, co daje bieganie? Bieganie dodaje również energii w ciągu dnia, znika zmęczenie i zaspanie. Zamiast tego pojawia się motywacja i chęć do działania. Aby bieganie było skuteczniejsze, warto zastosować się do kilku wskazówek. Są to porady, z których można skorzystać w każdej chwili. Dzięki nim zwiększy się motywacja do biegania, a także można poczuć się zdrowszym.

1) Buty i skarpety do biegania

Aby bieganie było przyjemne, bardzo ważne znaczenie mają odpowiednie buty do biegania, a do tego warto dobrać damskie skarpety kompresyjne do biegania. W działaniu tych skarpet bardzo ważne znaczenie na ucisk, dzięki któremu można zwiększyć krążenie krwi i ułatwić dostarczanie tlenu do mięśni. Jest to ważne, ponieważ każde mięśnie potrzebują tlenu, który jest transportowany dzięki krwi. Im lepiej krew krąży w tętnicach, to tym lepiej mięśnie będą zaopatrywane w tlen.

2) Rozgrzewka przed bieganiem jest ważna

Rozgrzewka przed bieganiem ma duże znaczenie, ponieważ rozpoczynanie treningu normalnym tempem mogłoby doprowadzić do kontuzji. Aby rozgrzewka była odpowiednia, powinna trwać przynajmniej 5 minut, ale nie może być zbyt męcząca. Natomiast po zakończeniu biegu nie należy się od razu zatrzymywać, ponieważ trening można zakończyć tak samo jak rozgrzewkę.

3) Odpowiednia technika biegu

Jeśli biegamy, to trzeba biec z głową skierowaną przed siebie, a nie w dół. Tak samo z klatką piersiową – należy ją lekko wypiąć do przodu. Dzięki temu zwiększa się ilość tlenu, który trafia do mózgu. Należy ruszać ramionami, które powinny być delikatnie napięte oraz ułożone w kącie prostym, ale nie wolno ruszać nimi zbyt szeroko, Nie wolno też podnosić kroku zbyt wysoko, ponieważ to sprawia, że traci się dużo energii. Podczas biegania trzeba zsynchronizować ruchy poszczególnych części ciała i nadać biegowi odpowiednie tempo.

4) Nie jedz posiłków przed bieganiem

Kiedy idzie się biegać zaraz po posiłku, to organizm nadal jest zajęty trawieniem, a to sprawia, że można poświęcić więcej energii na wysiłek. Jednak dobrym rozwiązaniem nie jest też bieganie na czczo. Najlepiej jest zjeść normalny posiłek na co najmniej 1,5 godziny przed bieganiem.

5) Pij wodę

W czasie biegania organizm będzie tracił dużo wody. W związku z tym warto pić nawet wtedy, gdy nie czuje się pragnienia. Dietetycy zalecają, aby pić wodę po bieganiu krótszym niż 15 minut albo specjalne napoje, np. izotoniczne, kiedy biega się dłużej. Podczas biegania można uzupełniać wodę małymi łykami.

6) Znajdź drugą osobę do biegania

Łatwiej biega się z drugą osobą, ponieważ można się wspólnie motywować i trzymać wcześniej ustalonego planu.

Zobacz także: Trening w domu: Co warto mieć pod ręką, aby ułatwić ćwiczenia?

Tags from the story
, ,