Botoks – charakterystyka, zastosowanie, zabiegi

Botoks
Warto pamiętać, że botoks nie ma za zadania całkowicie usunąć zmarszczek mimicznych, a jedynie je spłycić, sprawić, że będą mniej widoczne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Botoks jest znaną substancją, którą stosuje się głównie do poprawy wyglądy i kondycji skóry. Jednak nie jest to jej jedyne zastosowanie, bowiem już niemal od 30 lat wykorzystuje się ją do leczenia schorzeń neurologicznych czy okulistycznych. Jak dokładnie działa botoks? Do leczenia jakich schorzeń się go wykorzystuje?

Toksyna botulinowa typu A i B – zastosowanie

Toksyna botulinowa to naturalnie wytwarzane, oczyszczone białko. Jego działanie polega na zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, dzięki czemu mięsień poddany działaniu substancji przestaje się kurczyć. Aktualnie toksyna stosowana jest nie tylko w medycynie estetycznej, ale także w neurologii i okulistyce. Istnieją różne jej typy, które różnią się od siebie natężeniem składników. Jak podkreślają specjaliści z portalu tourmedica.pl, oba typy toksyn wykazują niemal identyczne działanie farmakologiczne, ale posiadają różną budowę antygenową. Nie ma jednak dużych różnic w trwałości, czy sile działania leku. Czym więc różni się toksyna botulinowa typu A od toksyny typu B? Ta druga służy przede wszystkim dorosłym pacjentom, którzy cierpią na kręcz szyi, czyli schorzenie powodujące skurcz mięśni szyi, który wywołuje nienaturalne ułożenie głowy. Toksyna typu A znana także właśnie pod nazwą botoxu to preparat, który ma za zadnie spłycać zmarszczki mimiczne. Jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na odmłodzenie naszego wyglądu.

Jak działa botoks?

Warto pamiętać, że botoks nie ma za zadania całkowicie usunąć zmarszczek mimicznych, a jedynie je spłycić, sprawić, że będą mniej widoczne. Dzięki tej wspaniałej substancji można skutecznie wygładzić zmarszczki wokół oczu, ust, na szyi, na czole czy na nosie. Używa się jej także w celu podniesienia brwi oraz wyeliminowania opadających kącików ust. Działanie botoksu nie tylko relaksuje mięśnie. Jego długotrwałe stosowanie sprawia, że skóra starzeje się wolniej. Czy to boli? Zabieg wstrzykiwania botoksu jest niemal całkowicie bezbolesny i trwa do kilkunastu minut. Polega na wprowadzeniu toksyny bezpośrednio do mięśnia docelowego za pomocą cieniutkiej igiełki. Wszelkie obrzęki po ukłuciu są niewielkie i znikają zaledwie w kilka dni po zabiegu. Twarz nabiera świeżego wyglądu oraz ładnego kształtu.

Przeciwwskazania

Choć toksyna botulinowa uważana jest za substancję bezpieczną, istnieją pewne sytuacje, w których może stwarzać realne zagrożenie dla naszego życia. Nie powinny z niej korzystać przede wszystkim osoby cierpiące na problemy z układem sercowo-naczyniowym, choroby autoimmunologiczne, Alzheimera oraz uczulone na albumie ludzką lub jakikolwiek składnik botoksu. Zabrania się również stosowania jej u osób przyjmujących niektóre leki i antybiotyki oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ważne jest, że botoks można stosować już od 16 roku życia, jednak warto zastanowić się, czy nie lepiej będzie się wstrzymać do moment, kiedy naprawdę będziemy go potrzebować.


Materiał partnera zewnętrznego