Zapobiegamy infekcjom intymnym – jak dbać o zdrowie intymne?

Kobieta z piórkiem
Rodzajów infekcji intymnych jest sporo, mogą mieć także różne przyczyny i objawy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ktoś mądry kiedyś powiedział, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Niezaprzeczalnie jest to fakt! Dziś zdradzamy, jak skutecznie dbać o swoje zdrowie intymne – tak, by ustrzec się infekcji intymnych!

Jak dbać o zdrowie intymne na co dzień?

Aby ustrzec się infekcji intymnych, na co dzień musisz tworzyć warunki do rozwoju właściwej mikroflory w pochwie. Poznaj podstawowe zasady dbania o zdrowie intymne!

  • Używaj kosmetyków do higieny intymnej

Pochwa naturalnie ma kwaśny odczyn pH. Aby go utrzymać, do higieny intymnej stosuj jedynie kosmetyki do tego przeznaczone. Chociaż na rynku do wyboru masz dużo produktów, sięgaj po te z pałeczkami kwasu mlekowego lub szczepami dobroczynnych bakterii (np. prOVag emulsja).

  • Podmywaj się… ale nie za często

Miejsca intymne jak najbardziej trzeba podmywać w ciągu dnia. Nie można tego jednak robić kilkanaście razy na dobę – w ten sposób wypłuczesz jedynie naturalną florę bakteryjną! Na co dzień wystarczy podmywać się dwa razy (rano i wieczorem), w czasie okresu możesz robić to częściej.

  • Stosuj probiotyki ginekologiczne

Preparaty probiotyczne (np. doustny prOVag lub dopochwowy inVag) wspomagają utrzymanie właściwej mikroflory pochwy – sprzyjają namnażaniu dobroczynnych drobnoustrojów, działają też zabójczo na grzyby i bakterie powodujące infekcje. Stosowanie probiotyków jest szczególnie ważne tuż po zakończeniu antybiotykoterapii lub podczas zmian w gospodarce hormonalnej organizmu (np. antykoncepcja hormonalna, ciąża, menopauza).

Co robić, gdy pojawią się pierwsze oznaki infekcji intymnej?

Rodzajów infekcji intymnych jest sporo, mogą mieć także różne przyczyny i objawy. Gdy tylko zauważysz zmiany w śluzie z pochwy (w kolorze, konsystencji lub zapachu) albo gdy zaczniesz odczuwać nieprzyjemny świąd/pieczenie – sięgnij po preparaty probiotyczne, które pomogą w przywróceniu naturalnej mikroflory i załagodzeniu objawów.

Przede wszystkim jednak odwiedź lekarza i nigdy nie lecz się na własną rękę! Tylko ginekolog jest w stanie postawić właściwą diagnozę oraz wyznaczyć tor leczenia. Nawet jeśli objawy ustąpiły po zastosowaniu preparatów probiotycznych, nie musi to oznaczać całkowitego wyleczenia infekcji.

Więcej informacji o dbaniu o zdrowie intymne znajdziesz na portalu piramidazdrowiaintymnego.pl.


Materiał partnera zewnętrznego