Jak zorganizować opiekę nad dwójką dzieci?

Niania
Mogłoby się wydawać, że posiadanie drugiego dziecka, po odchowaniu pierwszego jest już łatwiejszym zadaniem dla kobiety, niż zmiany, które wywołała pierwsza pociecha. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każda mama dwójki dzieci wie, jak bardzo wymagająca jest opieka w takim przypadku. Dlatego, jeśli masz już jedno dziecko i spodziewasz się drugiego, to już teraz zastanów się nad zorganizowaniem opieki, tak byś po porodzie miała czas na dojście do siebie i chwilę odpoczynku.

Mogłoby się wydawać, że posiadanie drugiego dziecka, po odchowaniu pierwszego jest już łatwiejszym zadaniem dla kobiety, niż zmiany, które wywołała pierwsza pociecha. Nic bardziej mylnego! Szczególnie gdy okres między urodzeniem pierwszego a drugiego dziecka nie jest zbyt duży- wtedy pod opieką zostaje dwójka dzieci, które wymagają dużej uwagi. Zaraz po porodzie taka sytuacja może być bardzo przytłaczająca. Czujesz się obolała, zmęczona, a na Twojej głowie są ogromne obowiązki. Im wcześniej pomyślisz o zaplanowaniu opieki na ten czas, tym lepiej!

Poproś o pomoc partnera

Dobrze, gdyby Twój partner mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego i także na pełen etat pomóc przy dwójce dzieci. To pozwoli Ci choć odrobinę odpocząć w pierwszych dniach, a także nieco zregenerować się po porodzie. Najlepiej tę kwestię uzgodnić możliwie, jak najwcześniej, tak byś miała na pewno zapewnioną pomoc – szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie. Do tego nie bój się prosić partnera o pomoc przy opiece, gdy ten pracuje też zawodowo. Pamiętaj, że Twoja opieka nad dzieckiem także jest wymagająca i również potrzebujesz chwili odpoczynku.

Zapytaj o pomoc dziadków dziecka

Dobrym pomysłem jest także poproszenie o pomoc dziadków dziecka. Nie muszą oni opiekować się dzieckiem na pełen etat – wystarczy chwila w ciągu dnia bądź wyręczenie w niektórych obowiązkach. Zrobienie zakupów, czy przyniesienie obiadów w słoikach pozwoli Ci na zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu i chociaż chwilę odpoczynku.

Dogadaj się z przyjaciółką

Nawet najmniejsza pomoc może znacząco wpłynąć na komfort Twojego życia po urodzeniu drugiego dziecka. Poproś przyjaciółkę, by zrobiła dla Ciebie zakupy, przyniosła czasem obiad, a także chwilę posiedziała z Tobą i pomogła przy maluchach. Dzięki temu nie zostaniesz z tym sama, spotkasz się z bliską Ci osobą, a także zostaniesz nieco odciążona z obowiązków.

Znajdź nianię

To także bardzo dobre rozwiązanie. Nianię możesz zatrudnić na tyle godzin, ile potrzebujesz i mieć kompleksową pomoc przy dziecku. Przy okazji, jeśli już teraz poświęcisz nieco czasu na poszukiwanie niani, to później, gdy wrócisz do pracy, będziesz miała zaufaną osobę do pomocy nad dzieckiem. Taką, która dokładnie wie, czego oczekujesz, jakie są Twoje metody wychowawcze i podejście do dziecka. To znacząco ułatwi późniejszą współpracę. Znalezienie odpowiedniej niani zawsze wymaga nieco czasu, dlatego lepiej zrobić to odpowiednio wcześniej. Istnieją dedykowane strony w internecie, na których znajdziesz ogłoszenia niań w swojej okolicy np. niania w Poznaniu. Masz dostęp do profilu każdej niani, dzięki czemu z łatwością sprawdzisz, jakie doświadczenie ma konkretna osoba i poczytasz referencje na jej temat.

Nie warto ulegać myśleniu w stylu Zosi samosi. W pewnych chwilach życia potrzebujemy dodatkowej pomocy i zdecydowanie nie ma w tym nic złego. Wprost przeciwnie, im szybciej to sobie uzmysłowimy, tym lepiej. Nie dopuścimy do sytuacji skrajnego przemęczenia i frustracji. Każda mama musi mieć czas na odpoczynek po porodzie. Nie bój się prosić o pomoc, a gdy ktoś Ci ją proponuję, to przyjmuj ją. Dzięki temu będziesz miała więcej energii i siły do zajmowania się swoimi dziećmi, a przecież dwójka to podwójny wysiłek, prawda?


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,