Rowerek biegowy – na wiosnę spraw go swojemu dziecku!

Rowerek biegowy na drodze
Rowerek biegowy to doskonały prezent dla dwulatka, który będzie stanowić dla niego nie tylko świetną formę rozrywki. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nadejście wiosny oznacza dla miłośników aktywnego spędzania czasu początek sezonu rowerowego. Do tej formy rekreacji i sportu warto namawiać już najmłodsze dzieci. A co z maluchami, które nie są jeszcze w stanie pojąć idei pedałowania oraz złapać odpowiedniej równowagi? Doskonałym sposobem na wprowadzenie dziecka w świat jazdy na rowerze jest zakup rowerka biegowego. Jakie korzyści przemawiają za jego posiadaniem oraz jak wybrać idealny rowerek biegowy dla Twojej pociechy? Podpowiadamy!

Rowerek biegowy – dlaczego warto go kupić dziecku?

Rowerek biegowy to doskonały sposób, aby zaszczepić w Twoim dziecku chęć do aktywnego spędzania czasu, a także pozytywny wpływ na jego zdrowie fizyczne. Służy on głównie rozwojowi zdolności motorycznych, nauce równowagi oraz stanowi idealne przygotowanie przed nauką na klasycznym rowerze. Został stworzony z myślą o dzieciach, które ukończyły 18. miesiąc życia i osiągnęły około 80 cm wzrostu, choć eksperci sugerują, że rowerek biegowy sprawdzi się najlepiej u dwulatka.

Dzieci rozwijają się w bardzo różnym tempie i każde z nich zaczyna chodzić w innym momencie życia. Nie istnieje więc określona granica, kiedy dziecko powinno rozpocząć swoją przygodę z rowerkiem biegowym. Niemniej jednak dzieci około drugiego roku życia zaczynają rozumieć instrukcję oraz wskazówki rodzica, dlatego w tym czasie wprowadzenie rowerka jest najbezpieczniejsze – mówi ekspert z serwisu rowerystylowe.pl.

Ergonomiczna konstrukcja rowerka biegowego sprawia, że dzieci całą siłą swoich nóg muszą się odpychać, podpierać oraz hamować, dzięki czemu nie tylko uczą się koordynacji ruchowej, ale i kontroli wzrokowej kierunku jazdy oraz samodzielności. Przez brak pedałów oraz innych zbędnych elementów, dzieci mogą maksymalnie skupić się na jeździe, co dodatkowo wpływa pozytywnie na ich koncentrację. Wbrew niektórym obawom, nie istnieją żadne dowody na to, ażeby rowerki biegowe powodowały koślawość kolan.

Rowerek biegowy dla dwulatka to przede wszystkim doskonała forma rozrywki, za pomocą której może się przemieszczać w domu, na trawniku, na piasku czy na chodniku. Bawi, ćwiczy mięśnie, rozwija koncentrację, uczy równowagi… Należy również podkreślić, że rowerek biegowy dla dziecka jest bezpieczny, bowiem maluszek w każdej chwili może podeprzeć się nogami, aby się nie przewrócić.

Jak wybrać rowerek biegowy dla dziecka?

Rowerek biegowy na trawie
Rowerek biegowy to doskonały sposób, aby zaszczepić w Twoim dziecku chęć do aktywnego spędzania czasu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jeśli już przekonasz się o wszystkich korzyściach przemawiających za zakupem rowerka biegowego dla Twojego dziecka, pozostaje pytanie: jaki wybrać? Przy wyborze rowerka biegowego dla 2-lata najważniejszym kryterium wyboru jest jego wielkość, a dokładniej mówiąc: odległość siodełka od podłoża. Tak dobrany model sprawia, że Twoje dziecko będzie swobodnie i bezpiecznie poruszać się po każdej powierzchni.

Dopasowanie modelu rowerka powinno odbywać się poprzez zmierzenie długości nogi dziecka, w trakcie którego powinno mieć ono założone buty oraz pieluchę, jeśli istnieje nadal tego potrzeba. W domu najprościej jest tego dokonać poprzez ustawienie dziecka przy ścianie, a następnie wsunięcie między nogi książki grzbietem do góry. Odległość mierzona od podłoża do grzbietu wskazuje na rozmiar modelu – mówi ekspert z serwisu rowerystylowe.pl.

Kolejnym ważnym aspektem jest materiał, z którego rowerek biegowy został wykonany. Na rynku dostępne są najczęściej modele wytworzone z drewna lub stopów metali. Pierwsze z nich są z pewnością lżejsze, dzięki czemu umożliwiają dużą swobodę ruchów, z kolei drugie odznaczają się o wiele większą wytrzymałością na rozmaite uszkodzenia i złe warunki pogodowe. Inwestując w tego rodzaju sprzęt dla dziecka liczy się przede wszystkim wysoka jakość jego wykonania, dlatego nie ufaj zbyt tanim ofertom.

Nie powinieneś również zapominać że wybrany model powinien podobać się przede wszystkim Twojemu maluchowi, a w tym przypadku dużą rolę odgrywa głównie kolor ramy i innych elementów. Rowerek biegowy dla dziewczynki najczęściej dostępny jest w jasnych odcieniach np. różu, czy fioletu, natomiast w przypadku chłopców najpopularniejsze są modele w barwach niebieskich bądź zielonych. Warto jednak sugerować się przede wszystkim gustem dziecka i pozwolić mu samodzielnie wybrać ulubiony kolor.

Rowerek biegowy to doskonały prezent dla dwulatka, który będzie stanowić dla niego nie tylko świetną formę rozrywki, ale również doskonałe przygotowanie przed jazdą na klasycznym modelu. Twoje dziecko od najmłodszych lat będzie uczyć się samodzielności, równowagi ciała oraz rozwijać koncentrację, Ty natomiast możesz być spokojny o jego bezpieczeństwo w trakcie zabawy.


Materiał partnera zewnętrznego