Linie kredytowe sposobem na niespodziewane wydatki? Sprawdzamy!

Wyszczególnienie kosztów
Nieoczekiwane wydatki pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nieoczekiwane wydatki pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli do wypłaty pozostało jeszcze trochę czasu, a budżet domowy jest już napięty do granic wytrzymałości, warto pomyśleć o wsparciu z banku. Sprawdź, czy linie kredytowe to dobry sposób na zasilenie domowych finansów.

Polacy chętnie korzystają z produktów kredytowych, zaciągając przede wszystkim kredyty gotówkowe. Ciekawą alternatywą są linie kredytowe – produkty, które mogą okazać się ratunkiem w razie nieoczekiwanych wydatków. Wynika to m.in. ze specyfiki tego rodzaju produktów kredytowych.

Jak działają linie kredytowe?

Linie kredytowe to forma kredytu gotówkowego. Pieniądze zasilają niejako konto osobiste, z których można korzystać w momencie, gdy bieżące saldo będzie mniejsze niż potrzebna kwota. Każdy wpływ na rachunek bankowy oznacza spłatę całości lub części zadłużenia, dzięki czemu limit odnawia się i może z niego ponownie korzystać.

Warto przy tym podkreślić, że odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty. I właśnie na tym polega przewaga linii kredytowej nad typowym kredytem gotówkowym. Koszt takiego wsparcia finansowego jest różny – zależy od oferty konkretnego banku.

Przykład. Reprezentatywny przykład Linii Kredytowej w Toyota Banku przedstawia się następująco:

Całkowita kwota kredytu 4000,00 zł, całkowity koszt kredytu 370,83 zł (obejmuje opłatę przygotowawczą 50 zł, prowizję za przyznanie linii kredytowej w wysokości 1% tj. 40 zł, odsetki w wysokości 280zł ), oprocentowanie nominalne zmienne oparte na średniej stawce WIBOR 1M z poprzedniego miesiąca na miesiąc następny plus marża Banku (WIBOR 1M 1,66%; średnia marżę na poziomie 8,34%).

RRSO 14,82%, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 4370,83 zł. 12 miesięcznych rat równych w wysokości 364,24 zł przy założeniu jednorazowego wykorzystania całej kwoty limitu i spłaty w 12 równych ratach miesięcznych.

Zapewnij sobie szybki dostęp do pieniędzy

Taka specyfika linii kredytowych sprawia, że są one dobrym rozwiązaniem w razie nieoczekiwanych wydatków. Środki dostępne są cały czas i można z nich korzystać w dowolnym momencie. Pieniądze można przeznaczyć na jakikolwiek cel. Można dokonywać nimi transakcji bezgotówkowych, internetowych, a także gotówkowych – po wypłacie środków z bankomatu. Nie trzeba zatem ubiegać się „na szybko” o kredyt, ponieważ pieniądze dostępne są właściwie od ręki.

Linie kredytowe – czy warto?

Linie kredytowe w rachunkach bankowych to korzystne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu przypadkach. Wśród zalet takiego wsparcia finansowego wymienić można m.in.:

  • łatwy dostęp do środków – można z nich skorzystać w dowolnym momencie,
  • ciągłe odnawianie się limitu – gdy tylko na konto wpłyną pieniądze,
  • atrakcyjne warunki – odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty.

Jeśli więc nie chcesz, by zaskoczył Cię nagły wydatek, zdecyduj się na linię kredytową w koncie osobistym. To znacznie lepsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy – zwłaszcza, gdy zależy Ci na stałym dostępie do pieniędzy, z których możesz korzystać kiedy chcesz.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,