Oszczędzanie pieniędzy – od czego zacząć?

Pieniądze, domek i zegarek
W oszczędzaniu ważna jest przede wszystkim motywacja oraz systematyczność. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Coraz więcej Polaków deklaruje chęć gromadzenia i pomnażania środków w długofalowej perspektywie. Osób zainteresowanych odkładaniem pieniędzy jest znacznie więcej – jednak nie wiedzą one, jak zabrać się do oszczędzania. I Ty należysz do tej grupy? Skorzystaj z poniższych wskazówek.

Aż 2 bln zł – tyle wyniosła kwota oszczędności zgromadzonych przez Polaków na koniec 2017 roku. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), to aż dwukrotnie więcej w porównaniu z kwotą uzyskaną 8 lat temu. Świadczy to o rosnącej świadomości rodaków co do znaczenia oszczędzania. Wbrew pozorom, gromadzenie środków nie jest trudne – wystarczy tylko chcieć.

Oszczędzanie pieniędzy – nie tylko dla zamożnych…

„Mało zarabiam, więc nie mam z czego oszczędzać” – takie głosy słyszane są najczęściej od osób, które nie mają żadnych oszczędności. Niskie wynagrodzenie wcale nie jest wymówką, ponieważ gromadzić pieniądze może każdy – nie tylko osoby zamożne.

W oszczędzaniu ważna jest przede wszystkim motywacja oraz systematyczność. Chodzi o to, aby wyrobić nawyk regularnego odkładania środków. Wysokość pieniędzy nie ma na początkowym etapie większego znaczenia. Możesz zacząć od 50 zł miesięcznie, ale równie dobrze może to być niższa kwota, np. 10 zł.

Zacznij od konta oszczędnościowego

Odkładanie pieniędzy w przysłowiową skarpetę nie jest najlepszym rozwiązaniem, podobnie jak gromadzenie środków na nieoprocentowanym koncie bankowym. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie rachunek oszczędnościowy.

Odpowiednio wybrane konto oszczędnościowe pozwala pomnażać środki ze sporym zyskiem. Będzie on tym większy, im wyższe oprocentowanie zaproponuje bank. Atutem takiego produktu bankowego jest możliwość zarabiania już od 1 złotówki. Nie istnieją tutaj minimalne wymagane kwoty, które każdego miesiąca trzeba wpłacać na rachunek – raz możesz wpłacić 20 zł, innym razem nawet 200 zł.

Gromadzenie pieniędzy na koncie oszczędnościowym – dlaczego warto?

Konto oszczędnościowe to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Chociaż oprocentowanie tego typu rachunków nie pozwala na osiągnięcie zawrotnych zysków, można sporo zarobić. To jednak nie wszystkie zalety, które czynią z rachunku oszczędnościowego korzystne rozwiązanie.

  • Stały dostęp do pieniędzy – możesz w każdej chwili zwiększyć kwotę kapitału lub wypłacić środki w razie potrzeby.
  • Gwarancja zysków – nawet, jeśli wypłacisz pieniądze z rachunku, pozostała część dalej będzie pracować na zyski.
  • Bezpieczeństwo kapitału – zgromadzone na rachunku środki są bezpieczne, także w przypadku ogłoszenia przez bank upadłości.

Rachunek oszczędnościowy to fundament, dzięki któremu zgromadzisz spory kapitał. Dzięki temu będziesz mógł przeznaczyć część środków na lokaty lub inne instrumenty pozwalające zbudować solidną poduszkę finansową na przyszłość.


Materiał partnera zewnętrznego