Domowe biuro. Czego nie może w nim zabraknąć?

Domowe biuro
Jeżeli to możliwe, zbędne przedmioty należy schować lub umieścić poza zasięgiem swojego wzroku. | fot.: domtech24.com

Przynoszenie pracy do domu lub prowadzenie jednoosobowej firmy wymaga zorganizowania specjalnego miejsca. Ważne, aby pobudzało nas do działania, sprzyjało skupieniu i było odpowiednio wyposażone. Jak urządzić domowe biuro, które ułatwi naszą pracę?

Przede wszystkim warto, aby biuro znajdowało się w osobnym pokoju. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, zadbajmy chociaż o wydzielenie pewnej części salonu czy sypialni i odseparowanie jej od reszty pomieszczenia. W tym wnętrzu nic nie powinno nas rozpraszać, dlatego unikajmy nadmiaru rzeczy. Najważniejszym elementem powinno być wygodne biurko. Musi być wyposażone w przynajmniej jedną, zamykaną szafkę i szufladę, pozwalając tym samym na uporządkowanie wszelkich papierów i akcesoriów. Jeżeli masz bardzo mało miejsca, doskonałym rozwiązaniem będzie biurko składane. Po złożeniu wygląda jak szafka ścienna, a po rozłożeniu staje się wygodnym, designerskim meblem, idealnym do pracy.

Tego typu kompaktowe i wielofunkcyjne meble to nowoczesna, wygodna opcja dla osób lubiących minimalizm lub szukających praktycznych rozwiązań do małego metrażu. W domowym biurze nie może oczywiście zabraknąć akcesoriów do segregacji – specjalnych pudełek, segregatorów, skrzynek, pojemników, a także puszek i kubków, które sprawdzą się jako stojaki na przybory do pisania. Bardzo przydatnym rozwiązaniem będzie też tablica korkowa albo pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową, która posłuży do notowania rzeczy do zapamiętania. Z powodzeniem zastąpi tradycyjny kalendarz lub planer. Jeżeli nie chcemy umieszczać niczego na ścianie, możemy wykorzystać samoprzylepne, kolorowe karteczki.

Kolorystyka i odpowiednie oświetlenie w domowym biurze

Jeżeli to możliwe, zbędne przedmioty należy schować lub umieścić poza zasięgiem swojego wzroku. Będą niepotrzebnie rozpraszać i budować wrażenie chaosu. Poza biurkiem i dobrym systemem przechowywania, ważne jest odpowiednie krzesło. Musi być wygodne, dopasowane do wysokości biurka, naszego wzrostu i wspomagać korygowanie postawy. Najlepiej, aby było wyposażone w regulowanie oparcie, siedzisko i podłokietniki. W każdym domowym biurze liczy się również kolorystyka wnętrza. Im mniejsze pomieszczenie, tym jaśniejsze powinny być dodatki, ściany i podłogi.

Stylowe domowe biuro
Najważniejszym elementem powinno być wygodne biurko. | fot.: domtech24.com

Trzymając się tej zasady, optycznie powiększymy przestrzeń. Do tego warto dodać kolorowe lub ciemne przedmioty, które będą nieco kontrastować z resztą biura. Jeżeli chcemy pobudzić swój umysł do działania, warto umieścić w pokoju coś żółtego lub pomarańczowego – takie odcienie będą energetyzujące i nastawią nasz mózg na tryb pracy. Ostatnią istotną kwestią, bez której produktywne działania byłyby utrudnione, jest odpowiednie oświetlenie. Niezbędna będzie lampka biurowa, która zapewni światło o dość chłodnej barwie. Chłodne oświetlenie również pobudza do myślenia. Odwrotnie, niż w przypadku ciepłej barwy, którą lepiej zastosować w sypialni i salonie.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, , ,