Jakie płytki do kuchni wybrać? Wykańczamy ściany i podłogi

kuchnia w jasnym kolorze płytki kuchenne
Na komfort użytkowania tego pomieszczenia wpływa wiele czynników, ale jednym z pierwszych, o których zdecydujesz, jest sposób wykończenia jego ścian i podłóg | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Urządzenie kuchni to nie lada wyzwanie. Z jednej strony musisz dopilnować, aby była to przestrzeń przyciągająca swoją estetyką, z drugiej zadbać o jej funkcjonalność. To bodaj najważniejsza cecha kuchni przyjaznej mieszkańcom. Na komfort użytkowania tego pomieszczenia wpływa wiele czynników, ale jednym z pierwszych, o których zdecydujesz, jest sposób wykończenia jego ścian i podłóg. Jakie płytki najlepiej wybrać w tym przypadku?

Wybieramy płytki ścienne do kuchni

Jednym z najpowszechniejszych rodzajów wykończenia ścian kuchni jest zastosowanie glazury. Fajansowe powierzchnie tych płytek dostępne są w niezliczonych wzorach i kolorach, a nawet w różnorodnych kształtach. To łatwy sposób na podkreślenie estetyki wnętrza, ale też zapewnienie mu maksymalnej funkcjonalności. Glazura nie chłonie bowiem wilgoci i jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości.

Płytki kamionkowe, czyli popularna terakota, to druga z metod wykańczania ścian kuchennych. Cechuje ją bardziej tradycyjne wzornictwo, a więc mniejsza różnorodność estetyczna. Jest to jednak duży plus w przypadku wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym czy dworkowym.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są gresowe płytki kuchenne. Cechują się one bardzo niskim poziomem nasiąkliwości, co czyni z nich produkt idealny na potrzeby tak intensywnie eksploatowanego pomieszczenia jak kuchnia. Na rynku z łatwością znajdziesz płytki w interesujących Cię rozmiarach, kolorach i wzorach. Bez trudu dopasujesz je do mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza. Gres nie jest jednak pozbawiony wad, gdyż może okazać się trudniejszy do utrzymania w czystości.

Wybieramy płytki podłogowe do kuchni

W przeciwieństwie do ścian, na podłodze kuchni nie możesz położyć glazury. Jest to materiał zbyt delikatny na takie zastosowanie. Niemniej jednak zrobisz dobry użytek z terakoty. Wybierając ją jako wykończenie podłogi, musisz zadbać o odpowiedni poziom ścieralności. Zagwarantuje on wytrzymałość powierzchni i pozwoli uniknąć rys lub pęknięć.

Drugą opcję wyboru w przypadku podłóg kuchennych stanowi gres. Są to płytki prasowane na sucho, składające się z mieszanki gliny, kwarcu i skalenia. Dzięki wykorzystaniu takich surowców cechują się one wysoką odpornością na ściskanie. To pozwala na zastosowanie ich właśnie jako posadzki.

Wybierz wymarzone płytki kuchenne

Wysokiej jakości płytki kuchenne w licznych wzorach i kolorach znajdziesz w sklepie merkurymarket.pl. Zapoznaj się z jego ofertą i zaprojektuj kuchnię swoich marzeń.


Materiał partnera zewnętrznego