Kilka pomysłów na odświeżenie domowej aranżacji

aranżacja mieszkania drobne zmiany
Jeżeli nie planujemy generalnego remontu, a chcemy wprowadzić tylko kosmetyczne zmiany, które sprawią, że wnętrze nabierze nowego charakteru, powinniśmy pomyśleć o zmianie oświetlenia lub wprowadzeniu kilku dodatkowych źródeł światła | fot.: Adobe Stock

Każde wnętrze, nawet to urządzone z wielką dbałością o szczegóły i bardzo przez nas lubiane, z czasem się nudzi i tęsknimy za czymś nowym. Czasami wystarczy niewielkim kosztem i własną pracą wprowadzić kilka zmian, które odświeżą domową aranżację i dodadzą wnętrzu nowego blasku. 

Jakie zmiany odświeżą i ożywią domową aranżację salonu?

Jeżeli nie planujemy generalnego remontu, a chcemy wprowadzić tylko kosmetyczne zmiany, które sprawią, że wnętrze nabierze nowego charakteru, powinniśmy pomyśleć o zmianie oświetlenia lub wprowadzeniu kilku dodatkowych źródeł światła. Dobrym pomysłem jest zmiana dodatków takich jak zasłony, poduszki, dywaniki na inny kolor. Jeśli to możliwe spróbujmy poprzestawiać meble, a wnętrze wyda się zupełnie inne niż wcześniej. Zorganizujmy przestrzeń w nowy sposób, kompletując ulubione przez nas miniaturki czy pamiątki z podróży w specjalnych gablotkach. Dodajmy nową półkę na książki i kilka roślin. Jeśli ściany wymagają odświeżenia, pomalujmy jedną z nich na kontrastowy kolor. Jeśli ściany salonu są białe, dobrym pomysłem będzie jedna ściana w ciemnym odcieniu szarości. To doda wnętrzu elegancji. Możemy też dodać na fragmencie ściany beton architektoniczny lub cegłę np. za telewizorem. Lustra zawieszone w odpowiednim miejscu lub fototapeta dodadzą wnętrzu dodatkowej przestrzeni.

Co można zmienić niewielkim kosztem w innych pomieszczeniach domu?

Ciekawych zmian aranżacyjnych, które odświeżą, ożywią i unowocześnią nasz dom, można dokonywać nie tylko w salonie, ale w każdym pomieszczeniu naszego domu. Oto kilka pomysłów.

Kuchnia

Jeżeli meble kuchenne są nowe i nie chcemy ich zmieniać, pozostaje ożywienie aranżacji poprzez zmianę koloru dodatków lub ścian. Jeśli ściany nie wymagają odświeżenia, a mimo to chcemy coś zmienić, można wybrać jedną z nich lub nawet fragment i pomalować farbą tablicową. Czarna farba tablicowa w kontraście z białymi meblami unowocześni wnętrze, a my zyskamy przestrzeń na pisanie kuchennych przepisów lub zostawianie wiadomości innym domownikom. Warto też wygospodarować jakiś fragment ściany i zawiesić tam kilka doniczek z ziołami. Zieleń ziół ożywi kuchnię, a my zyskamy cenne przyprawy w naszej przygodzie z gotowaniem. Można też skompletować kilka jednakowych słoiczków, których wieczka przyklejamy do dołu górnej szafki. Słoiczki wypełniamy różnokolorowymi przyprawami i zyskujemy znakomity efekt dekoracyjny.

Łazienka

Zmiany w aranżacji łazienki czasem wydają się niemożliwe ze względu na to, że nie można zmienić układu obecnych tam sprzętów czy mebli, a do tego ściany i podłoga są wyłożone kaflami, których nie chcemy zmieniać. Można jednak nadać nowy wygląd łazience, kupując dywaniki łazienkowe w innym kolorze, czy przelewając płyny do kąpieli i szampon w jednakowych eleganckich buteleczek. Czasem dobrym pomysłem będzie wymiana lustra na większe, co optycznie powiększy łazienkę. Można również dodać niewielką półeczkę z aromatycznymi świecami, które będziemy zapalali podczas relaksujących kąpieli.

Sypialnia

W sypialni zmian możemy dokonać, wymieniając zagłówek łóżka na nowy. Możemy go nawet zrobić samodzielnie z dekoracyjnych poduszek lub palet. Nowe zasłony i poduszki lub dekoracyjny pled nadadzą pomieszczeniu inny wygląd.

To tylko wybrane pomysły na odświeżenie aranżacji naszego domu. Niektóre z nich możemy zastosować także w innych pomieszczeniach, np. w przedpokoju. Trzeba pamiętać jednak, aby zawsze przed dokonaniem zmian wszystko dokładnie przemyśleć i wyobrazić sobie dane pomieszczenie w nowej szacie. To pozwoli nam utwierdzić się w przekonaniu, że owe zmiany będą dla wnętrza korzystne, a my będziemy się w nim dobrze czuli.


KOS