Szukasz alternatywy dla firan lub zasłon? Postaw na nowoczesne rolety rzymskie!

rolety rzymskie w pasy
Dużym atutem nowoczesnych rolet rzymskich jest ich stosunkowo prosty design | fot.: materiał partnera

Oprawa okien wpływa na wnętrze pod wieloma względami. Wbrew pozorom decyduje nie tylko o walorach wizualnych pomieszczenia, ale także o jego funkcjonalności. Choć w dekoracjach okiennych najczęściej wykorzystuje się firany i zasłony, to warto zaznaczyć, że nie są to jedyne możliwości. Szukasz pomysłu na oprawę okien, ale klasyczne rozwiązania do Ciebie nie przemawiają? A może dotychczasowe firany lub zasłony już Ci się opatrzyły? W obu przypadkach strzałem w dziesiątkę mogą okazać się nowoczesne rolety rzymskie. Czytaj dalej i poznaj ich zalety!

Czym właściwie są rolety rzymskie?

Zanim przyjrzymy się zaletom rolet rzymskich, warto krótko wyjaśnić, czym właściwie są. Otóż tego rodzaju dekoracja okienna jest swojego rodzaju kompromisem między klasycznymi roletami, a tekstylnymi ozdobami okiennymi, takimi jak firany czy zasłony. Rolety rzymskie wykonane są bowiem z tkanin, ale posiadają charakterystyczny dla tradycyjnych rolet mechanizm składania. Najczęściej stosuje się mechanizm łańcuszkowy, koralikowy lub sznurkowy. Rzymską roletę podwija się do góry w taki sposób, że na jej powierzchni tworzą się stylowe marszczenia, które niektórzy nazywają także falbanami. Taka konstrukcja sprawia, że oprawa okna zawsze prezentuje się znakomicie, niezależnie od tego, czy roleta jest zwinięta, czy też opuszczona.

Nowoczesne rolety rzymskie jako alternatywa dla firan, a może zasłon? Odkryj ich różnorodność

Być może na tym etapie zastanawiasz się, czy roleta rzymska jest alternatywą dla firany, czy może bardziej dla zasłony. Otóż w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana, może pełnić obie te funkcje. Na rynku dostępne są zarówno nowoczesne rolety rzymskie uszyte z lekkich, prześwitujących tkanin stosowanych zwykle w firanach, jak i rolety z grubszych materiałów, które z powodzeniem zastąpią zasłonę. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć też ciekawy miks – rzymska roleta z delikatnej tkaniny może stworzyć naprawdę udany duet z klasyczną, wiszącą zasłoną.

Walory użytkowe nowoczesnych rolet rzymskich

Przemyślana aranżacja okna zapewnia nie tylko walory wizualne, ale także użytkowe. Jak na tym tle wypadają nowoczesne rolety rzymskie? Naprawdę dobrze. Konstrukcja rolety trzyma tkaninę w ryzach. Dzięki temu dobrze zasłania ona okno, a przy tym sprawdza się nawet w miejscach, w których brakuje przestrzeni na klasyczne firany i zasłony. Materiał nie przeszkadza też w codziennych czynnościach, co często ma znaczenie np. w kuchni.

Co więcej, w zależności od użytej tkaniny roleta może pełnić różne funkcje. Grubszy materiał skutecznie zaciemni pomieszczenie, z kolei delikatna tkanina stworzy subtelną, przepuszczającą światło barierę. Na uwagę zasługuje też mechanizm składania. Jest szybki i wygodny w użyciu, dzięki czemu błyskawicznie dostosujesz ustawienie rolety do bieżących potrzeb.

Gdzie pasują rolety rzymskie?

Dużym atutem nowoczesnych rolet rzymskich jest ich stosunkowo prosty design. Dzięki niemu tego rodzaju dekoracje okienne są w dużej mierze uniwersalne i ponadczasowe. Co za tym idzie, doskonale sprawdzą się w wielu wnętrzach, niezależnie od stylu, w jakim są wykończone. Z powodzeniem możesz zastosować je zarówno w salonie, jak i sypialni czy pokoju dziecka. Ze względu na praktyczną konstrukcję rzymska roleta będzie strzałem w dziesiątkę także w kuchni i gabinecie. Możliwości jej zastosowania masz naprawdę wiele, a ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!

Najważniejsze zalety nowoczesnych rolet rzymskich

Skoro znasz już podstawowe cechy nowoczesnych rolet rzymskich, to czas na to, by zebrać w jednym miejscu wszystkie najważniejsze ich zalety. Tego rodzaju dekoracje okienne cenione są przede wszystkim za:

uniwersalność – dopasujesz je do niemal każdego pomieszczenia i stylu wnętrzarskiego,

funkcjonalność – rolety rzymskie są wygodne w obsłudze i z powodzeniem zastąpią zarówno firankę, jak i zasłonę,

różnorodność – obecnie rolety rzymskie dostępne są w bogatej palecie kolorów, wzorów i tkanin. Bez problemu dopasujesz je więc do swojego wnętrza i potrzeb,

świeży design, który stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych dekoracji okiennych – rolety rzymskie to idealna opcja dla wszystkich, którzy nie przepadają za klasycznymi firanami i zasłonami lub po prostu są nimi znudzeni. Trzeba także przyznać, że stworzona z udziałem rolet oprawa okna prezentuje się bardzo stylowo i może stać się prawdziwą ozdobą aranżacji.

Gdzie kupić nowoczesne rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są dziś dostępne w wielu sklepach, zarówno stacjonarnie, jak i online. Korzystniejszym rozwiązaniem zwykle są jednak zakupy w sieci. E-sklepy oferują większe zróżnicowanie w zakresie kolorów, wzorów i tkanin. Co ważne, często możesz też wybrać w nich roletę o innym niż standardowy rozmiarze. Taką możliwość daje Ci np. Arthomedesign.pl – w specjalnej kategorii arthomedesign.pl/rolety-rzymskie znajdziesz rolety w różnych wariantach, które z powodzeniem zastąpią zarówno firanę, jak i zasłonę. Oczywiście, bez względu na to, gdzie chcesz kupić, a także zawiesić swoją roletę, pamiętaj o tym, by dobrze dopasować jej wymiary do miejsca, w którym ma się znaleźć.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,