Podstawowe zasady i praktyczne wskazówki na początek przygody ze sztuką fotografii

Fotograf robiący zdjęcia w studio
Przełom przyjdzie po tym, jak popatrzysz okiem fotografa i wymyślisz swój temat | fot.: stock.adobe.com

„W życiu piękne są tylko chwile” – słowa wyśpiewane przez nieżyjącego już Ryszarda Riedla, mają wielopłaszczyznowe znaczenie. Są też przepiękną metaforą i odpowiadają na pytanie czym jest sztuka fotografii. Fotograf za pomocą aparatu fotograficznego przez tą krótką chwilę panuje nad czasem, czasem którego w żaden inny sposób nie można zatrzymać. To jest istotą sztuki fotografii – zatrzymanie ulotnej chwili, zamrożenie jej w taki sposób, aby nabrała rangi dzieła sztuki i skłaniała do refleksji. Jeśli zatem zastanawiasz się czy fotografia jest dla Ciebie, poniżej znajdziesz kilka cennych informacji. Być może od jutra zaczniesz świadomie fotografować i pójdziesz tą właśnie drogą.

Sprzęt nie jest najważniejszy

Możesz kupić bardzo drogi aparat i obiektywy za kilkadziesiąt tysięcy, ale jeśli nie będziesz miał umiejętności, to stracisz czas i pieniądze. Na początek przygody z fotografią wystarczy zwykły kompakt, który może nawet leży gdzieś w domu. Może być też aparat „z drugiej ręki”. Weź go w ręce, włącz tryb „M” (manualny) i rób zdjęcia. Ucz się podstaw, eksperymentuj z czasem naświetlania, popełniaj błędy, ale przede wszystkim rób zdjęcia. Ciekawostką jest fakt, że nawet w niektórych smartfonach znajdziesz tryb zaawansowany oferujący możliwość ustawiania parametrów aparatu. Pamiętaj – żeby jechać, nie musisz mieć ferrari.

Poznaj rodzaje fotografii

Jeśli zastanawiasz się nad fotografią, pewnie masz na myśli konkretną jej dziedzinę. Wyróżnia się kilka nurtów fotografii, z których najbardziej znane to:

  • fotografia portretowa
  • fotografia krajobrazowa
  • fotografia przyrodnicza
  • fotografia produktowa
  • reportaże itd.

Główne nurty to jedno, ale są jeszcze węższe dziedziny (fotografia ślubna, sportowa, astrofotografia, makrofotografia…) w których swoją niszę znajdują prawdziwi eksperci. Tak – można być ekspertem w jednej tylko dziedzinie fotografii i najpewniej tak właśnie będzie w Twoim przypadku. Nie można być specjalistą od wszystkiego, dlatego eksperymentowanie i codzienne robienie zdjęć, z czasem pokażą w czym jesteś dobry. Ułatwi Ci o również późniejsze zakupy, jeśli po złapaniu bakcyla zechcesz się rozwijać. Przyjdzie czas na nowy zaawansowany sprzęt, który w Twoich doświadczonych już rękach, przeniesie Cię na inny poziom.

Miej aparat przy sobie

Wyjazd za miasto, wycieczka w góry, koncert, wieczorny spacer z psem – to wszystko okazje do zrobienia zdjęć. Miłośnicy fotografii, którzy zapomnieli aparatu i widzą świetny temat na zdjęcie (a taki zawsze trafia się jak aparat zostaje w domu), mówią; „o nie, ależ byłoby zdjęcie!”. Od tej pory jak pakujesz plecak i zastanawiasz się czy zabierać jeszcze aparat, nie zastanawiaj się. Są ludzie, którzy mokną gdzieś w lesie czekając na cudowne ujęcie przyrodnicze, są też tacy, dla których istniej równoległy świat insektów i temat widzą pod stopami, są wreszcie tacy, którzy przemierzają dziesiątki kilometrów tylko po to, aby o odpowiedniej porze być w odpowiednim miejscu i wykonać jedno zdjęcie. Ci ludzie to pasjonaci, których fotografie widzisz w czasopismach. Ten zachód słońca to chwila, znajdź własny.

Pozwól się oceniać

Pokazuj swoje zdjęcia innym i proś o opinię. Dołącz do jakiejś grupy fotograficznej i „szlifuj” swój warsztat. Jeśli dążysz do perfekcji, w końcu zrobisz perfekcyjne zdjęcie. Niska ocena zdjęcia działa tak samo jak w szkole – motywuje do dalszej pracy. Fotografia bywa też swoistą abstrakcją, nie masz pojęcia ile osób możesz zachwycić dopóki nie odważysz się pokazać im swojego według Ciebie przeciętnego zdjęcia.

Jakie są zatem początki? Początek to festiwal błędów – taka jest prawda. Zrozumienie jak światło wpływa na matrycę, dlaczego obiekt na zdjęciu jest rozmazany czy chociażby poznanie podstaw kompozycji – wszystko to będzie frustrujące. Z pomocą przyjdą filmy instruktażowe, poradniki i analiza swoich zdjęć. Przełom przyjdzie po tym, jak popatrzysz okiem fotografa i wymyślisz swój temat. Zapomnisz bardzo szybko o całym tym cięższym okresie na początku, jeśli któregoś dnia po wybraniu tematu w porę uruchomisz aparat i wreszcie prawidłowo ustawisz jego parametry. Wtedy, możesz być tego pewien – przepadniesz.

MBE

Tags from the story