Własnoręczna pamiątka na I Komunię Świętą? Dlaczego nie!

dziurkacz ozdobny
Do wykonania poszczególnych elementów albumu metodą scrapbookingu możemy wykorzystać klasyczny dziurkacz ozdobny za pomocą którego wytniemy pojedyncze kształty | fot.: stock.adobe.com

Pierwsza Komunia Święta to uroczystość niezwykle ważna dla prawie każdego dziecka. Pamiątki otrzymane z jej okazji często są przechowywane przez wiele lat, szczególnie, jeśli stanowią piękną ozdobę. Taką pamiątką może być na przykład własnoręcznie przygotowany album wykonany metodą scrapbookingu. Do jego przygotowania potrzebne są różne przybory i materiały. Jednym z nich jest dziurkacz ozdobny. Poniżej znajdziemy kilka rad, jak przygotować oryginalną pamiątkę na I Komunię Świętą, którą będzie właśnie album handmade i jak do tej czynności wykorzystać dziurkacz ozdobny.

Określając najprościej, scrapbooking to tworzenie za pomocą różnych skrawków i materiałów niepowtarzalnych przedmiotów. Te skrawki można „wyczarować” właśnie między innymi dzięki dziurkaczowi ozdobnemu. W związku z tym warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje oraz do czego dokładnie można je wykorzystać podczas tworzenia albumu.

Rodzaje dziurkaczy ozdobnych

Do wykonania poszczególnych elementów albumu metodą scrapbookingu możemy wykorzystać klasyczny dziurkacz ozdobny za pomocą którego wytniemy pojedyncze kształty, na przykład aniołka, hostię, serduszka, kwiatki. W celu uzyskania ciekawych wzorów na brzegach kartek możemy sięgnąć po brzegowy dziurkacz ozdobny lub po dziurkacz serwetkowy. Ponadto możemy stosować urządzenia tego typu wykrawające gotowe girlandy czy ramki. Będą to w tym przypadku dziurkacze okrągłe. Ciekawym rozwiązaniem będą także warstwowe dziurkacze ozdobne, które posłużą do sprawnego wycinania wielowarstwowych kształtów.

Jak wykonać album metodą scrapbookingu z wykorzystaniem dziurkacza ozdobnego?

Przystępując do wykonania albumu metodą scrapbookingu należy przygotować tak zwaną bazę, czyli na przykład notes z bardzo grubymi, wytrzymałymi kartkami, dziurkacz ozdobny, dekoracyjne papiery, ołówek, nożyczki, linijkę, klej, tasiemki, kryształki, wstążki, perełki i naklejki. Pierwszym krokiem jest ozdobienie okładki albumu właśnie metodą scrapbookingu. To tutaj wykorzystamy najwięcej elementów wyciętych przy pomocy dziurkacza ozdobnego dających efekt 3d. Stworzymy ciekawe wzory, przykleimy elementy, takie jak ćwieki, tasiemki, które w połączeniu dadzą spójną całość i ucieszą oko. Po wykonaniu okładki pozostanie nam jedynie w niewielkim stopniu ozdobić karty wewnątrz albumu. Przy pomocy dziurkacza ozdobnego możemy wykonać ciekawe motywy na brzegach arkuszy papieru, na przykład w kształcie koronek, pozostawiając przy tym wystarczającą ilość miejsca na pamiątkowe zdjęcia.


Materiał partnera zewnętrznego