Dlaczego warto testować oprogramowanie

test oprogramowania
Jak w każdym zawodzie zakres obowiązków należących do testera zależy od stanowiska, na jakim pracuje, a więc czy jest to tester manualny, czy automatyzujący oraz od jego poziomu doświadczenia zawodowego | fot.: materiał partnera

W ostatnich latach zainteresowanie testowaniem oprogramowania zaczęło rosnąć, i to nie tylko wśród osób z branży IT. Przeczytaj czym jest testowanie oprogramowania oraz kto się nim zajmuje.

W ostatnich latach zainteresowanie testowaniem oprogramowania zaczęło rosnąć, i to nie tylko wśród osób z branży IT. Zawód testera cieszy się popularnością, głównie ze względu na sporą dostępność i duże zapotrzebowanie w firmach programistycznych. Dzięki wykonanej pracy, testerzy są w stanie przewidzieć i zapobiec wielu problemom, kontrolując poprawne działanie systemu czy aplikacji, zapewniając wysoką jakość danego rozwiązania.

Czym właściwie jest testowanie oprogramowania?

Testowanie oprogramowania to systematyczne i bardzo szczegółowe weryfikowanie funkcjonalności danego programu komputerowego czy aplikacji. Testerzy szukają wszelkiego rodzaju usterek, które utrudniają, a nawet uniemożliwiają prawidłowe działanie programu Na testowanie aplikacji składa się bardzo wiele procesów, podczas których tester oprogramowania weryfikuje, czy program działa zgodnie z założeniami projektu. Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy testować i który etap w projekcie jest odpowiedni na przeprowadzenie testów. Aby zapewnić odpowiednią jakość rozwiązania i uniknąć dodatkowych kosztów generowanych przez błędy, testy warto zaplanować i przeprowadzać na różnych etapach projektu, w trakcie całego procesu tworzenia systemu.

Kto zajmuje się testami oprogramowania

Tester oprogramowania, wykonując testy, zbiera istotne dane, które mogą pomóc programistom przy optymalizacji kodu, a także zapisuje wszystkie wykryte przez siebie błędy. Tester oprogramowania powinien zasugerować, które z wykrytych przez niego błędów trzeba poprawić w pierwszej kolejności. Warto pamiętać, że ulepszanie aplikacji to ciągły proces i eliminowanie kolejnych błędów przyczynia się do poprawy działania aplikacji.

Obowiązki testera oprogramowania

Jak w każdym zawodzie zakres obowiązków należących do testera zależy od stanowiska, na jakim pracuje, a więc czy jest to tester manualny, czy automatyzujący oraz od jego poziomu doświadczenia zawodowego. Inne obowiązki powierzymy osobie na poziomie juniora, a inne będzie miał tzw. regular, senior, czy wreszcie lider techniczny. Jednym z głównych obowiązków testera jest zaplanowanie testów w oparciu o specyfikacje, które dostarcza programista. Ważne jest również stworzenie odpowiedniego środowiska, w którym testy będą przeprowadzane. Istotna jest umiejętność doboru odpowiednich narzędzi, gdyż każdy projekt jest inny i wymaga wykorzystania różnych metod, które pozwolą na możliwie szybkie sprawdzenie działania funkcji systemu oraz wykrycie w nim błędów.

Techniki testowania

W oparciu o wymagania oprogramowania stosowana jest odpowiednia technika testowania. Każda technika oferuje różne funkcje i korzyści, które odpowiednio służą temu celowi. Przykładowo, programowanie oparte na popularnym podejściu Test Driven Development to technika polegająca na napisaniu testu jeszcze przed napisaniem kodu. Gdy nowy kod przejdzie test, jest on porządkowany (refaktoryzowany) w taki sposób, aby spełniał standardy. TDD pozwala programiście robić małe kroki podczas pisania oprogramowania. Takiego modelu testowania z pewnością nie należy stosować przy małych projektach. TDD sprawdza się, gdy w projekcie pracuje większa liczba osób, które nie znają działania wszystkich elementów systemu.

Outsourcing testowania – dlaczego warto korzystać z firm zewnętrznych

W dzisiejszej dobie cyfryzacji, systemy informatyczne osiągają coraz wyższy poziom skomplikowania, w związku z czym przetestowanie całego zakresu funkcjonalności dostarczanej przez oprogramowanie może się okazać niewydajne ekonomicznie. Angażując specjalistów, warto mieć zatem na uwadze stosunek ceny do korzyści, jakie przyniesie odpowiednio funkcjonujące, nowoczesne oprogramowanie.

Dlatego właśnie tak ważne jest rozsądne planowanie testów i odpowiedni dobór liczby osób zaangażowanych w projekt. Dobrym pomysłem jest skalowanie zespołów z pomocą firm zewnętrznych, a w Polsce jest dużo firm świadczących usługi testowania. Możemy znaleźć zarówno bardzo duże firmy specjalizujące się w branży IT, jak i pojedynczych testerów. W zależności od zakresu testów, jak i posiadanego budżetu, można oddelegować zadania testerskie do zewnętrznego podwykonawcy. 

Jest to z pewnością przydatna usługa, która daje możliwość skorzystania ze wsparcia wykwalifikowanych specjalistów w celu wykrycia błędów i optymalizacji działania aplikacji. Wykorzystanie zasobów innej firmy pozwala przede wszystkim uniknąć dodatkowych kosztów, które idą w parze z inwestowaniem w specjalistyczną infrastrukturę czy zaawansowane narzędzia pracy. Nie można pominąć również kwestii przeszkolenia personelu – wdrożenie testerów w firmie może wymagać o wiele większych nakładów niż skorzystanie z opcji outsourcingu.

Materiał partnera