Jaki interkom motocyklowy wybrać

motocyklista zdejmujący kask
System Komunikacji Motocyklowej jest coraz popularniejszym urządzeniem wśród wszystkich motocyklistów, którzy lubią być w stałym kontakcie ze swoimi współpodróżującymi | fot.: stock.adobe.com

Każdy motocyklista zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężko jest się porozumieć z innymi towarzyszami podróży bez odpowiedniego sprzętu. Wiele firm produkujących motocykle oraz akcesoria do nich wyszło naprzeciw oczekiwaniom wszystkich miłośników jednośladów i stworzyło bezprzewodowy system do komunikacji pomiędzy kierowcami zwany interkomem motocyklowym. Rozwiązanie to budzi dużo pozytywnych emocji i jest coraz chętniej wykorzystywane zarówno na europejskich, jak i Polskich drogach.

Czym jest System Komunikacji Motocyklowej

System Komunikacji Motocyklowej, a w skrócie Interkom to narzędzie, które w praktyczny sposób umożliwia komunikację podczas jazdy motocyklem zarówno pomiędzy osobami, które jeżdżą na swoich motocyklach, jak i pomiędzy kierowcą a pasażerem jednośladu. To niewielkich rozmiarów urządzenie jest montowane w kasku, dzięki czemu w korzystanie z urządzenia w żadnym przypadku nie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. W większości przypadków interkomy do kasków motocyklowych są zasilane bateriami, lecz ze względu na swoją specyfikę nie pobierają zbyt wiele energii, dlatego baterie powinny wystarczyć na długi czas. Urządzenia obecnie dostępne na rynku oferują znacznie więcej możliwości, niż tylko komunikację z pasażerem lub towarzyszem podróży na drugim motocyklu. Systemy Komunikacji Motocyklowej są również wyposażone w moduł Bluetooth, dzięki czemu połączony ze smartfonem umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych bez potrzeby sięgania po telefon. Standardowo Interkom pozwala również na słuchanie muzyki oraz dostęp do najpopularniejszych aplikacji nawigacyjnych jak Google Maps.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając odpowiedni dla siebie interkom motocyklowy?

Obecnie na rynku dostępne są Systemu Komunikacji Motocyklowej zarówno w formie przewodowej, jak i bezprzewodowej. Co oczywiste, rozwiązanie przewodowe jest znacznie tańsze oraz pozwala na znacznie dłuższą pracę niż odpowiednik bez kabla. Jednak obecność przewodu sprawia, że ich montaż może być nieco problematyczny, a samo użytkowanie nieporęczne. Urządzenia bezprzewodowe, chociaż droższe, mają zasięg nawet kilkuset metrów (warto to sprawdzić dokładnie wybierając model), co sprawia, że nawet jeżeli nasz partner do jazdy trochę ucieknie, my dalej będziemy w stanie się z nim porozumieć bez żadnych problemów. Decydując się na opcję bezprzewodową warto sprawdzić czas działania na jednym ładowaniu, a także sam czas ładowania baterii. Ważną kwestią będzie także wodoodporna obudowa. Komfortowym rozwiązaniem jest możliwość komend głosowych, a także automatycznego odbierania połączeń.

Wybór odpowiedniego interkomu leży więc głównie w kwestii preferencji użytkownika. Jeżeli ktoś jest miłośnikiem krótkich wypadów za miasto, lecz ważna jest dla niego swoboda ruchu, wtedy zdecydowanie warto postawić na wariant bezprzewodowy interkomu. Jeżeli natomiast zależy nam na cenie i bardzo długim użytkowaniu urządzenia, ze względu na fakt, że często wybieramy się na kilkudniowe podróże, wtedy można pomyśleć nad interkomem przewodowym.

Zalety płynące z wykorzystania interkomu przez motocyklistów

System Komunikacji Motocyklowej jest coraz popularniejszym urządzeniem wśród wszystkich motocyklistów, którzy lubią być w stałym kontakcie ze swoimi współpodróżującymi. Interkom zapewni nam swobodę rozmów, a w przypadku wariantu bezprzewodowego, umożliwi również rozmowy telefoniczne oraz słuchanie swojej ulubionej muzyki podczas jazdy. Tym samem interkom poprawia komfort podróży, a także jest urządzeniem niezwykle praktycznym jeśli chodzi o możliwość prowadzenia rozmów. Pamiętajmy jednak, żeby przed jego wyborem dokładnie sprecyzować własne oczekiwania, a następnie poszukać urządzenia, które je spełni.


OLI