Telewizory i monitory z zakrzywionymi ekranami – chwilowa moda czy trend na najbliższe lata?

telewizor z zakrzywionym ekranem
Konstrukcja takiego ekranu opiera się na krzywej, która nazywana jest cykloidą. To właśnie dzięki wygięciu telewizora bądź monitora pod odpowiednim kątem, rozszerzeniu ulega całość pola widzenia | fot.: stock.adobe.com

Telewizory oraz monitory z zakrzywionymi ekranami są coraz częściej spotykane w mieszkaniach. Mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie, po które sięgają nie tylko miłośnicy nieskazitelnego obrazu, ale również amatorzy wieczornego oglądania seriali. Czy jest to zatem chwilowa moda, czy może hit, który w ciągu najbliższych lat zawojuje rynek?

Zalety zakrzywionych ekranów

Jedną z podstawowych zalet tego typu ekranów jest ich nowoczesny wygląd. Prezentują się bardzo oryginalnie, przez co nie można przejść obok nich obojętnie w sklepie, a tym bardziej w mieszkaniu. Takie rozwiązanie to jednak nie tylko innowacyjny design, ale również doskonała jakość obrazu, czyli lepsze wrażenia wizualne. Konstrukcja takiego ekranu opiera się na krzywej, która nazywana jest cykloidą. To właśnie dzięki wygięciu telewizora bądź monitora pod odpowiednim kątem, rozszerzeniu ulega całość pola widzenia. Dzięki temu zyskujemy wrażenie, że obraz jest szerszy niż ten, który pojawia się na ekranie zwykłego telewizora.

Dzięki zakrzywieniu ekranu lepsze pole widzenia zyskują również osoby, które nie siedzą bezpośrednio naprzeciwko niego. Dzięki nowoczesnej konstrukcji, każdy fragment obrazu znajduje się w takiej samej odległości od oglądających, dzięki czemu wyświetlana scena zachowuje doskonałą jakość niezależnie od kąta patrzenia. To z kolei oznacza, że takie modele telewizorów świetnie sprawdzą się u miłośników grupowego oglądania seriali czy filmów.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Podczas wyboru tradycyjnych monitorów i telewizorów powinno się brać pod uwagę przekątną ekranu oraz ewentualnie cenę. W przypadku modeli zakrzywionych dochodzi jeszcze jeden istotny parametr – stopień zakrzywienia matrycy określany symbolem „R”. Wartość tego parametru to nic innego jak długość średnicy okręgu, który powstałby z połączonych ekranów. Przykładowo 4000R to średnica wynosząca 4 metry. Zasada która obowiązuje w tym przypadku jest prosta – im mniejsza średnica, tym większa krzywizna. Parametr ten pozwala zatem na dopasowanie monitora optymalnie do naszych aktualnych potrzeb.

Czy zakrzywione ekrany mają jakieś wady?

Mimo wielu zalet, jakie posiadają tego typu ekrany pojawia się jedna wada, która najczęściej przesądza o ich zakupie. Jest to niewątpliwie wyższa cena niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Dotyczy to zwłaszcza dużych telewizorów, które świetnie sprawdzą się na otwartych przestrzeniach. Jeśli jednak bardzo zależy nam na wyjątkowej jakości obrazu a przy tym na niepowtarzalnym designie, warto zainwestować nieco większą sumę. Zyskamy w ten sposób nie tylko lepszy poziom przyjemności z oglądania, ale również komfort, zwłaszcza w przypadku pokazów z udziałem większej ilości osób.

Początkowo zakrzywione ekrany mogły wydawać się tylko chwilową modą. Okazuje się jednak, że coraz większa liczba użytkowników docenia ich niepowtarzalny design oraz nowe, lepsze wrażenia wizualne. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, iż coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie tego typu produktów do swojej oferty. Obecnie jednak, ze względu na ceny, tradycyjnym telewizorom i monitorom nie grozi wymarcie.

SKR

Tags from the story
, ,