5 najważniejszych faktów o biotynie, czyli wszystko, co chciałaś o niej wiedzieć, ale bałaś się zapytać

Kobieta zagląda do lodówki
Biotyna występuje w sporych ilościach w pożywieniu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kondycja włosów w dużej mierze zależy od poziomu witamin i minerałów w organizmie. Jeśli występują niedobory, może dojść do wzmożonej utraty kosmyków oraz pogorszenia ich stanu – włosy stają się wtedy słabe, łamliwe i pozbawione blasku. W takiej sytuacji wiele osób sięga po suplementy diety z biotyną. Poznaj najważniejsze fakty dotyczące tej witaminy i przekonaj się, czy z jej pomocą wyeliminujesz problem.

Biotyna jest znana również jako witamina B7 czy witamina H. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie i uczestniczy w metabolizmie białek i kwasów tłuszczowych. Odgrywa także istotną rolę w przemianie glukozy – przyczynia się do jej stabilizacji w organizmie.

Oto 5 najważniejszych informacji na temat biotyny.

1. Biotyna wspomaga wzrost włosów

Jak wynika z informacji opublikowanych przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), biotyna wykazuje korzystny wpływ na włosy – wspomaga ich wzrost. W jaki sposób? Wpływa ona na utrzymanie metabolizmu energetycznego na odpowiednim poziomie, co przekłada się na szybszy porost kosmyków. Pomaga jednocześnie zachować ich zdrowy wygląd, a także reguluje wzrost oraz ogranicza nadmierne wypadanie.

Z uwagi na swoje właściwości witamina B7 bardzo często pojawia się w suplementach diety. Zawiera ją w składzie m.in. preparat VITAPIL® Tabletki, który został stworzony z myślą o poprawie kondycji włosów.

2. Biotyna dostępna jest w pożywieniu

Biotyna występuje w sporych ilościach w pożywieniu. Do rekomendowanych jej źródeł zaliczyć można m.in.:

  • żółtko jajka,
  • mąkę sojową,
  • wątróbkę,
  • sardynki,
  • ryż,
  • orzechy włoskie i ziemne oraz migdały,
  • grzyby.

Warto także podkreślić, że biotyna może być syntetyzowana w jelicie grubym przez dobroczynne bakterie.

3. Niedobory biotyny zdarzają się rzadko

Zgodnie z zaleceniami EFSA rekomendowana dzienna dawka biotyny wynosi dla dorosłego człowieka 40 μg. Dotyczy to również kobiet w ciąży, natomiast mamy karmiące piersią powinny spożywać każdego dnia ok. 45 μg tej witaminy.

W związku z łatwą dostępnością i dobrą przyswajalnością witaminy B7 bardzo rzadko dochodzi do jej niedoborów. Większość ludzi jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ten cenny składnik samą dietą, a na jego braki narażona jest jedynie niewielka część populacji. Zaliczają się do niej m.in. osoby:

  • spożywające duże ilości surowego białka (zawarta w białku awidyna wiąże biotynę, co sprawia, że nie może ona zostać wykorzystana przez organizm);
  • odżywiane dojelitowo, które nie otrzymują dodatkowych porcji biotyny;
  • po przebytym leczeniu antybiotykami;
  • z wrodzonymi polimorfizmami genetycznymi enzymów odpowiedzialnych za procesy metaboliczne biotyny;
  • stosujące leki przeciwpadaczkowe zawierające kwas walproinowy.

4. Przyjmowanie biotyny w dużych ilościach nie jest wskazane

W związku z tym, że grupa osób ze zwiększonym ryzykiem niedoborów biotyny jest bardzo wąska, nie istnieje medyczne uzasadnienie przyjmowania jej zwiększonych dawek. Ilość zalecana przez EFSA w zupełności wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.

Jeżeli chcesz poprawić kondycję włosów, nie ma więc sensu sięgać po preparaty zawierające zbyt dużą dawkę tej witaminy. Nie przyspieszy to w żaden sposób jej działania, a co za tym idzie – nie ograniczy natychmiast wypadania włosów. Warto pamiętać, że witamina B7 słabo akumuluje się w tkankach – jej nadmiar zostaje wydalony wraz z moczem. Organizm pobierze więc jedynie taką część dostarczonej biotyny, która stanowi odpowiedź na jego zapotrzebowanie.

5. Sama biotyna nie wystarczy, aby ograniczyć wypadanie włosów

Twoim problemem jest wzmożone wypadanie włosów, dlatego wybierasz preparaty zawierające wyłącznie biotynę w maksymalnej dawce? Biorąc pod uwagę powyższe fakty, takie postępowanie nie ma właściwie sensu.

Jeżeli za cel stawiasz sobie poprawę kondycji włosów – chcesz ograniczyć ich wypadanie, poprawić blask oraz zmniejszyć łamliwość, sięgnij raczej po złożone suplementy diety. Przykładowo preparat VITAPIL® Tabletki zawiera w swoim składzie nie tylko biotynę, ale również wiele substancji uzupełniających, takich jak niacyna, kwas pantotenowy, witaminy A i B12, krzemionka pozyskiwana z młodego bambusa, żelazo, foliany, cynk, jod i miedź. Dzięki temu suplement działa na kondycję włosów wielopłaszczyznowo.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, , ,