Jakie są problemy zdrowotne, zaburzenia i schorzenia związane z krtanią oraz strunami głosowymi? Co je wywołuje? Do czego mogą prowadzić?

młoda dziewczyna u laryngologa
Jakie choroby krtani i strun głosowych występują najczęściej oraz kto jest na nie najbardziej narażony? | fot.: stock.adobe.com

Choroby krtani i strun głosowych mogą pojawić się w każdym wieku. Choć zwykle są one w pełni wyleczalne, znacznie obniżają jakość życia i nieleczone wiążą się z występowaniem powikłań. Jakie choroby krtani i strun głosowych występują najczęściej oraz kto jest na nie najbardziej narażony?

Choroby zapalne krtani

Najczęściej występującym schorzeniem krtani jest stan zapalny. Zwykle występuje przy zakażeniu górnych dróg oddechowych i ma pochodzenie wirusowe. Nieleczony stan zapalny może doprowadzić do utraty głosu, a także przerodzić się w zapalenie bakteryjne, którego pełne wyleczenie będzie wymagało wdrożenia terapii antybiotykowej. Ostre zapalenie krtani występuje zarówno w okresie zimowym, kiedy organizm ludzki jest podatny na choroby sezonowe, takie jak przeziębienie czy grypa oraz w czasie letnim, kiedy spędza się długie godziny w pomieszczeniach klimatyzowanych. Przewlekły stan zapalny krtani występuje natomiast w przypadku palenia dużej ilości papierosów, nadwyrężania głosu czy przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Nie należy go lekceważyć, gdyż może prowadzić do stanów przed nowotworowych. Dużo bardziej niebezpiecznym od zapalenia krtani jest jej obrzęk, który zazwyczaj spowodowany jest silną reakcją alergiczną. W tym przypadku wymagane jest natychmiastowe udzielenie pomocy lekarskiej.

Schorzenia strun głosowych

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena głosu. Tymczasem jest to podstawowe narzędzie komunikacji międzyludzkiej, a dla niektórych także narzędzie pracy. Osoby zarabiające na życie głosem doskonale wiedzą, jak uporczywe potrafią być dolegliwości z nim związane. Najczęściej występującymi są dysfonia i afonia. Pierwsza z nich charakteryzuje się zmianą barwy głosu na twardszą i niższą, co spowodowane jest nagromadzeniem dużej ilości śluzu. Powstaje wtedy chrypka, która może być związana z chorobami krtani – jeżeli utrzymuje się kilka dni, należy zasięgnąć porady lekarza. Tymczasem afonia to utrata zdolności wydawania z siebie dźwięków. Może być ona następstwem choroby dróg oddechowych lub mieć podłoże psychosomatyczne. W obu przypadkach wymagana jest interwencja lekarska z tym, że u lekarzy innych specjalności. Inną przypadłością dotykającą struny głosowe jest tak zwany guzek śpiewaczy, który powstaje na skutek nadmiernego ściskania strun głosowych. Może on wymagać interwencji chirurgicznej, jednak aby nie dopuścić do powstania zmian należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę strun głosowych i nie nadwyrężać głosu.

Schorzenia związane z krtanią i strunami głosowymi często występują w społeczeństwie. Bagatelizowanie ich pierwszych objawów może prowadzić do poważnych problemów, wśród których wymienić należy problemy z mówieniem czy zmiana barwy głosu. Bardzo ważna jest również profilaktyka, dzięki której można uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji chorób związanych z krtanią i strunami głosowymi. Podstawą jest nawilżanie strun głosowych, co hamuje osiadanie na ich bakterii i innych drobnoustrojów, a także pozwala uniknąć chrypki.


DTK