Trening z taśmą TRX- ćwiczenia dla każdego

taśma trx
Trening TRX to przede wszystkim praca mięśni, które pokonują siłę grawitacji | fot.: stock.adobe.com

Aktywność fizyczna jest istotna w życiu każdego człowieka. Powinniśmy w sposób szczególny skupić się na tym, aby regularnie uprawiać sport, gdyż tylko w takim przypadku możemy liczyć na dobre samopoczucie, większą odporność, a także na wzrost kondycji i siły fizycznej. Coraz częstszym rozwiązaniem wydaje się być trening z wykorzystaniem taśm TRX. Na czym polegają tego typu ćwiczenia? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? W jaki sposób zadbać o nasze bezpieczeństwo podczas treningów TRX? Ten artykuł z pewnością odpowiada na postawione wcześniej pytania.

Bezpieczeństwo treningów z taśmą TRX

Podczas treningów z taśmą TRX konieczna jest wcześniejsza rozgrzewka. Tylko w taki sposób możemy być pewni, że nie złapiemy kontuzji, która skutecznie mogłaby nas wykluczyć z treningów nawet na kilka tygodni. W tym celu warto zwiększyć swoje tętno, urządzając sobie krótki bieg. Następnie istotne jest rozruszanie wszystkich stawów, wykonując wiele dostępnych ćwiczeń. Przykładowa rozgrzewka może wyglądać następująco: krótki, 5-10 minutowy trucht następnie rozgrzewka szyi (15 powtórzeń skonów głowy). Później warto wykonać kilkanaście krążeń ramion, zarówno do przodu jak i do tyłu i zrobić to samo ze stawami łokciowymi, i nadgarstkami. Jeśli górna część jest już dość dobrze rozgrzana, należy w podobny sposób postąpić z dolną partią ciała.

Trening TRX- jak zacząć?

Trening TRX to przede wszystkim praca mięśni, które pokonują siłę grawitacji. Taśmy w kształcie litery Y,zrobione są z wytrzymałego polimeru także nie musimy się obawiać o ewentualne ich pęknięcie. Pozwalają na równomierny rozwój mięśni bez niepotrzebnego obciążania stawów i kręgosłupa. Podczas tego typu treningów pracuje jednocześnie wiele mięśni głębokich, dzięki którym możliwe jest utrzymanie prawidłowej postawy i stabilizacji sylwetki. Co ciekawe trening TRX jest polecany właściwie każdemu, niezależnie od stażu na siłowni. Kobiety są w stanie w szybki sposób wyszczuplić, a także ujędrnić sylwetkę, natomiast mężczyźni wyrzeźbią dowolną partię mięśniową, np. wierzchołki bicepsa lub mieśnie brzucha. Tak więc wystarczy nam odpowiednia taśma TRX, trochę wolnego miejsca, a także odpowiedni ubiór, aby rozpocząć skuteczny trening.

Trening z taśmą TRX- wady i zalety

Z pewnością największą zaletą jest to, że trening TRX możemy wykonać prawie w każdym miejscu. Taśmy możemy kupić w dowolnym sklepie sportowym, ale co ważne, nie zajmują dużo miejsca, a także są lekkie, dlatego nie ma problemu jeśli chodzi o ich transport. Taśmy TRX zapewniają dużą różnorodność treningów. Pomimo, że jest to mało zaawansowany sprzęt, to możemy dzięki niemu przetrenować właściwie każdą grupę mięśniową. Dodatkowo w krótkim czasie wzmocnimy mięśnie stabilizacyjne, dzięki którym jeszcze bardziej zwiększymy bezpieczeństwo i osiągi w innych ćwiczeniach. Warto wspomnieć o tym, że jest to całkowicie bezpieczny trening, idealny dla początkujących, ale także dla zaawansowanych. Niestety w treningu TRX trudno jest o progresję, a także zbudowanie masy mięśniowej.

Trening z taśmą TRX to fantastyczne rozwiązanie, aby za niską cenę móc skutecznie przetrenować każdą partię mięśniową. Wystarczy odrobinę chęci i samozaparcia, aby w krótkim czasie zobaczyć duże postępy.

MJA

Tags from the story
, , ,