Już we wrześniu „Tarapaty” – film dla dzieci w klimacie retro

Tarapaty
"Tarapaty" to film przygodowy, detektywistyczny, nawiązuje do najlepszych tradycji polskiego kina familijnego | fot.: Kamila Szuba

Szajka złodziei, dociekliwe dzieciaki, pies i opuszczona kamienica – to musi oznaczać tarapaty. Zwłaszcza, gdy ktoś jest pewien, że nie wszystkie skarby zostały odnalezione. Julkę, Olka i Pulpeta – głównych bohaterów „Tarapatów”- spotykają niecodzienne przygody! W filmie, obok debiutujących Hani Hryniewickiej i Kuby Janoty-Bzowskiego, zobaczymy również Piotra Głowackiego, Romę Gąsiorowską, Joannę Szczepkowską, Jadwigę Jankowską-Cieślak, Marię Maj i Krzysztofa Stroińskiego. „Tarapaty“ w kinach od 15 września. Dziś, z okazji Dnia Dziecka, prezentujemy plakat.

„Tarapaty” to film przygodowy, detektywistyczny, nawiązuje do najlepszych tradycji polskiego kina familijnego. Utrzymany w klimacie „retro”, a więc atrakcyjny nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców.

Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń | fot.:Kamila Szuba

Przyjaźń to wcale nie taka prosta sprawa i Julka dobrze o tym wie. Ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Kiedy dzieciakom przypadkiem wpada w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczyna się ekscytująca przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania – nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń.

film młodzieżowy Tarapaty
Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania – nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków | fot.: Kamila Szuba

Takiego filmu dla dzieci dawno nie było. Twórcy stawiają na „analogowość”, powrót do zabaw i przygód w realnym świecie, a nie w wirtualnej rzeczywistości. „Tarapaty” inspirują do porzucenia telefonu, komputera, czy tabletu i zainteresowania się światem wokół nas. Bo kryje on niejedną tajemnicę i dostarcza niecodziennych przeżyć. Potrzeba tylko trochę dociekliwości, ciekawości, przekory oraz szczypty odwagi.

Film Tarapaty
Takiego filmu dla dzieci dawno nie było. Twórcy stawiają na „analogowość”, powrót do zabaw i przygód w realnym świecie, a nie w wirtualnej rzeczywistość | fot.: Kamila Szuba

Zwiastun filmu: 

Nieodłącznym towarzyszem Olka jest pies Pulpet. W jego rolę wcieliła się… suczka Marlenka. Jej partner na planie, Kuba Janota-Bzowski, tak mówił o tej współpracy:  – To bardzo przyjazny, mały piesek, z którym grało się bardzo przyjemnie. Reaguje na wiele komend, takich jak: siad, leżeć, równaj, waruj, zostań. I bardzo lubi parówki. Nie można go nie lubić.

Dzięki „Tarapatom” przekonałam się, że z przyjacielem jest w życiu łatwiej. Można nawet wspólnie walczyć ze złodziejską szajką – o swojej przygodzie w filmie mówiła Hania Hryniewicka, ekranowa Julka.

Moja bohaterka jest tajemnicza, niekonwencjonalna. Od razu po przeczytaniu scenariusza miałam na nią pomysł. – mówiła Roma Gąsiorowska. W filmie gra opiekunka dziecka sąsiadów Olka. Jest nałogową palaczką – często spędza czas na schodach kamienicy, obserwując poczynania Julki i Olka.

Piotr Głowacki dodaje: – Bohater, którego gram jest mroczny i tajemniczy. Lubię takie postaci. A ta jest naprawdę tajemnicza  – przez duże „T”. To słowo najlepiej oddaje jej ekranowy charakter. Zabawne jest też móc szczerze powiedzieć: „Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć, kogo gram, muszą Państwo zobaczyć film.

Premiera „Tarapatów“ w kinach w całej Polsce 15 września.

Strona filmu: www.facebook.com/tarapatyfilm

Plakat filmu Tarapaty | Materiał partnera zewnętrznego
  • Premiera: wrzesień 2017
  • Scenariusz i reżyseria:  Marta Karwowska
  • Zdjęcia: Kacper Fertacz
  • Montaż: Ola Gowin
  • Muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
  • Scenografia: Julia Junosza-Szaniawska
  • Charakteryzacja: Anna Nobel-Nobielska
  • Kostiumy: Emilia Czartoryska
  • Produkcja: Agnieszka Dziedzic, Koi Studio
  • Produkcja wykonawcza: Tomasz Morawski

W głównych rolach Julki i Olka wystąpili debiutujący na dużym ekranie Hanna Hryniewicka i Jakub Janota-Bzowski

W pozostałych rolach m.in. Joanna Szczepkowska, Krzysztof Stroiński, Roma Gąsiorowska, Maria Maj, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Piotr Głowacki

„Tarapaty“ są dofinansowanie przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Koproducentem jest DI Factory. Film brał udział w warsztatach Films For Kids.Pro. Dystrybucja: Next Film.


Materiał partnera zewnętrznego