Ponadczasowy świat kreślony ręką Walta Disneya – historia najpopularniejszych filmów animowanych

Zamek Neuschwanstein
Zamek Neuschwanstein stanowił inspirację dla architektów pałacu Śpiącej Królewny w Disneylandzie. Pojawia się także w czołówkach bajek Disney’a | fot.: StockAdobe.com

Od prostych, krótkometrażowych filmów rysunkowych po fotorealistyczne animacje nie odróżnialne od rzeczywistości – historia studia Disney to prawie sto lat kreowania najsłynniejszych filmów animowanych w historii. Disney był miejscem pracy ludzi, którzy założyli inne największe studia, takie jak Pixar, czy Dreamworks i odcisnął swoje piętno na niemal całej branży.

Klasyka historii kina, czyli dwóch braci

Dokładnie w październiku 1923 roku bracia Walt i Roy Disney założyli w Burbank (Kalifornia) małe studio animacji filmowych o nazwie „Disney Brothers Cartoon Studio”. Podczas gdy Walt Disney pracował nad samymi produkcjami, jego brat dbał o sprawy formalne i podejmował decyzje, które pozwalały studiu wypłynąć.

Co ciekawe pierwszą produkcją studia był film tylko w połowie animowany. Nosił on tytuł „Alice’s Wonderland”. Była to pierwsza część serii krótkometrażówek, które zainspirowały braci Disney do wkroczenia w świat w pełni animowanych produkcji. Choć początki nie były proste, Disney kierując swoje produkcje do najmłodszych grup wiekowych trafił w całkiem niezłą niszę na rynku.

Pierwsza Myszka Miki

Firma wkrótce zmieniła nazwę na Walt Disney Studio, a Walt wykonał pierwszy krok w stronę stworzenia najsłynniejszej postaci swojego studia. Powstał Oswald – prototyp Myszki Miki. Niestety dystrybutor filmu z jego udziałem – Winkler Pictures zdołało uzyskać pełne prawa autorskie do tej postaci, co wymusiło powstanie Myszki Miki.

Na początku był Szalony samolot i Galopujący Gaucho z 1928 roku, były one jednak czarno białe i pozbawione dźwięku. Pierwszym filmem wyposażonym w dźwięk był słynny Parowiec Willie, był to pierwszy w pełni udźwiękowiony film animowany i absolutny hit wytwórni Disney.

Filmy pełnometrażowe

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków było dziełem przełomowym, pierwszą pełnometrażowa animacją. Pod koniec 1937 roku film trafił w gusta ludzi na całym świecie, stając się najbardziej kasowym filmem w tamtych czasach. W kolejnych latach powstawały następne kolorowe, pełnometrażowe filmy, takie jak Pinokio, Dumbo, Fantazja, czy Bambi. Widać tu wyraźną inspirację popularnymi bajkami dla dzieci. Z czasem jednak tematyka filmów trochę się zmieniła. Wybuch Drugiej Wojny Światowej wywołał spadki zysków w kinie, przez co Disney musiał ratować się wykonywaniem zleceń na propagandowe i szkoleniowe filmy. Wtedy wypuszczono osobliwą animację z Kaczorem Donaldem o nazwie „Der Fuehrer’s Face”, gdzie możemy zobaczyć Kaczora Donalda i nazistów na jednym kadrze.

Z czasem animacje zaczynały powoli tracić popularność. Pojawiły się wtedy takie filmy, jak Piotruś Pan, czy Alicja w krainie czarów, a niskie zyski skłoniły studio do eksperymentowania. Powstały odmienne od poprzednich filmy, takie jak Wyspa Skarbów, czy animowany film fantasy pt. „Taran i magiczny kocioł”, niestety te dwa filmy nie wyciągnęły wytwórni z kryzysu. Gdy animacja 3D zaczęła raczkować, dwuwymiarowe kreskówki wydawały się powoli odchodzić w zapomnienie.

Trzymanie się tych samych schematów doprowadziło do wykształcenia nowych firm inspirujących się twórczością Disney, takich jak Pixar, czy Dream Works, a te zainspirowały firmę do unowocześnienia swoich technik animacji i pozwoliły na wytworzenie takich hitów, jak np. „Kraina Lodu”, wykonana tuż po wykupieniu przez Disney’a studia Pixar.


MBA

Tags from the story
, , , ,