Instrumenty muzyczne dla dzieci – czy warto w nie inwestować?

Instrumenty muzyczne dla dzieci
Instrumenty muzyczne dla dzieci dobiera się głównie pod kątem ich wieku i zainteresowań | fot.: stock.adobe.com

Nie jest obojętne, jakimi zabawkami bawi się dziecko. W ciągu pierwszych kilku lat życia mózg malucha chłonie wiedzę tak szybko, jak nigdy później. Zabawki, które pozytywnie wpływają na jego rozwój przez trening ważnych umiejętności, uczą poprzez zabawę. Czy instrumenty muzyczne dla dzieci są warte swojej ceny? Jak wpływają one na rozwój maluchów?

Co daje dziecku gra na instrumencie? Wpływ muzyki na jego rozwój

Gra na instrumencie muzycznym pomaga dziecku trenować jego umiejętności manualne. Każdy instrument ma swoją specyfikę, sposób, w jaki należy na nim grać, jednak zawsze, czy to w przypadku gitary, czy pianina, czy nawet drewnianego fletu, maluch musi w precyzyjny sposób korzystać ze swoich dłoni i palców. Szczególnie dla małych dzieci, które jeszcze w pełni nie opanowały tak drobnych ruchów, może być to nie lada wyzwanie.

Długie ćwiczenia, których często potrzebują maluchy, żeby móc zagrać na instrumencie wybraną melodię, pomagają im trenować skupienie i koncentrację, a zarazem wytrwałość i cierpliwość. Żeby stać się mistrzem, trzeba najpierw naprawdę dużo ćwiczyć, do czego potrzebna jest jeszcze systematyczność.

Nauka gry na instrumencie bardzo pozytywnie wpływa na pamięć. Głównie chodzi o pamięć werbalną, a więc uczenie się ze słuchu, co w przyszłości może ułatwić dziecku między innymi naukę języków obcych. Jak pokazują badania, pamięć rozwija się już nawet po roku nauki muzyki, co więcej, po porzuceniu instrumentu, nie pogarsza się. Warto wiedzieć także, że do nauki gry na instrumencie wykorzystuje się te same struktury mózgu, które potrzebne są podczas rozwiązywania zadać matematycznych.

Jaki instrument muzyczny wybrać dla dziecka?

Instrumenty muzyczne dla dzieci dobiera się głównie pod kątem ich wieku i zainteresowań. Dla najmłodszych tworzone są zabawkowe instrumenty, takie jak cymbałki albo niewielkie bębenki z dwoma drewnianymi pałeczkami. Dla starszych dzieci, które mogą zacząć uczyć się grać na prawdziwym instrumencie, co następuje zwykle w okolicach wieku szkolnego, zabawka może nie być satysfakcjonującym prezentem. Żeby jednak powierzyć dziecku prawdziwy instrument, musi ono znać jego wartość. Najlepiej jeśli w najbliższym czasie po otrzymaniu instrumentu rozpocznie ono lekcje, żeby profesjonalny muzyk mógł pokazać mu prawidłowe nawyki.

Zabawkowe instrumenty muzyczne dla dzieci są świetnym wyborem dla małych dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet niemowlęcym. Drewniane zabawki są w pełni bezpieczne, malowane nietoksycznymi farbami, co dodatkowo potwierdza się niezbędnymi certyfikatami. Choć gra na kolorowych dziecięcych cymbałkach może wydawać się łatwa, dla maluszka, który dopiero uczy się operować przedmiotami trzymanymi w dłoniach, to poważne wyzwanie. W ofercie sklepów z tego rodzaju zabawkami znaleźć można między innymi małe elektroniczne pianina, tamburyny, bębenki, harmoniki, marakasy, a nawet niewielkich rozmiarów gitary.

Najczęściej wybierane instrumenty muzyczne dla dzieci

Instrumenty, które najczęściej wybiera się na prezent dla maluszków, to elementy perkusyjne, takie jak marakasy, grzechotki, bębenki, deszczownice, czy tamburyny. Z ich obsługą sprawnie radzą sobie nawet niemowlęta, jeśli tylko zabawka nie jest zbyt ciężka. Szukając prezentu dla kilkumiesięcznego malucha, dobrym wyborem może okazać się cały komplet instrumentów perkusyjnych. Takie zestawy to nie tylko gwarancja świetniej zabawy, ale także piękna dekoracja dziecięcego pokoju – każdy z elementów jest zwykle podobnie wykonany, zdobiony jednakowymi wzorami.

Dla nieco starszych dzieci często wybieranym instrumentem są elektroniczne pianina i keyboardy. Keyboardy i syntezatory są płaskie i potrzebują stojaka, aby móc przed nimi siąść. Pianina natomiast są większym mebelkiem posiadającym własne nogi. Klawiatura takiego instrumentu daje dziecku ogrom muzycznych możliwości, a to pobudza jego kreatywność. Syntezatory wyposażone są w różne możliwości elektronicznej zmiany barwy dźwięku albo odtwarzania nagranych utworów, co często okazuje się świetną zabawą dla maluchów.

Materiał partnera

Tags from the story