Pierwsza gitara – klasyczna, akustyczna czy od razu elektryczna?

O ile gitara elektryczna, dzięki przetwornikom, pewne pomyłki może wygłuszyć i zniwelować, tak gitara akustyczna wymaga znacznie większej precyzji | fot.: Fotolia

Kupno pierwszej gitary zawsze wiąże się z dylematem. Jaka bowiem gitara będzie najlepsza na początek? Czy od razu kupić elektryczną? Dać wcześniej szansę akustycznej? A może klasyczna jest w sam raz do nauki? Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna i tak prosta, jak mogłaby się wydawać. Spróbujemy dać Wam kilka porad, dzięki którym być może wybór instrumentu będzie nieco łatwiejszy.

Gitara klasyczna – raczej muzyka poważna

Wszystko zależy od tego, jaką muzykę będziecie chcieli odgrywać. Jeżeli interesuje Was muzyka poważna lub muzyka solowa – optymalnym wyborem będzie gitara klasyczna. Została stworzona właśnie do takiego grania i posiada odpowiednią dla takowej muzyki konstrukcję. Gitara klasyczna jest przystosowana do grania szarpanego, ma dość gruby gryf, a odległość między strunami jest większa niż w przypadku gitary akustycznej i elektrycznej. Na gitarę klasyczną zakłada się nieco grubsze, nylonowe struny, gwarantujące ciepłe, delikatne brzmienie. Z racji swojej konstrukcji gitara klasyczna nie jest jednak dobra dla tych, których interesuje gra popularnych utworów popowych lub rockowych. Nauka gry akordowej jest tu wyraźnie trudniejsza, chwyty łapie się ciężej, większym problemem są także chwyty barre (z tzw. „belką”). I jeśli właśnie to jest kierunek, w jakim chcielibyście podążać, lepiej zawęzić pole do poszukiwań do gitary akustycznej lub elektrycznej.

Granie popowo-rockowe? Akustyk lub elektryk!

Konstrukcja gryfu gitary akustycznej i elektrycznej jest dość podobna. Wyćwiczone sekwencje i techniki na którejkolwiek z nich będą dość łatwe do powtórzenia na drugim rodzaju gitary. Oczywiście gitary te w oczywisty sposób różnią się od siebie i tylko do pewnego momentu nauka na tych dwóch instrumentach przebiega podobnie. Nie wszystko, co zagramy na gitarze akustycznej, zagramy na elektrycznej i na odwrót. Od której z nich więc zacząć?

Na początek, choć może wydać się Wam to nieoczywiste, poleca się raczej wybór instrumentu nieco trudniejszego do opanowania. A, bez wątpienia, dla początkującego muzyka trudniejsza będzie gitara akustyczna. Wynika to przede wszystkim z tego, że struny są nieco sztywniej zamontowane i wymagają większego trudu od grającego. Co więcej, gitara akustyczna mniej wybacza błędy: struny muszą być bardziej dociśnięte, a chwyty dokładniej złapane. O ile gitara elektryczna, dzięki przetwornikom, pewne pomyłki może wygłuszyć i zniwelować, tak gitara akustyczna wymaga znacznie większej precyzji. Dlatego właśnie, paradoksalnie, lepiej opanować instrument nieco trudniejszy, by w przyszłości łatwiej było się przestawić na gitarę elektryczną.

Wszystko uzależnione od preferencji

Niemniej jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka gitara będzie odpowiednia na początek. My polecamy akustyczną, będącej odpowiednią bazą do nauki gry na kolejnych rodzajach gitar. Wszystko zależy jednak od tego, jaka docelowa muzyka Wam przyświeca. Musicie przede wszystkim czuć się dobrze z wyborem i nie robić niczego wbrew sobie. Wtedy będziecie mieli pewność, że nauka będzie owocna i satysfakcjonująca.


WBO