Sukces z natury: drewno w służbie muzyce

malwood
Malwood Instruments to firma prowadzona przez Pawła i Ernesta Malinowskich już od kilkunastu lat. Jako jedni z nielicznych zajmują się produkcją tak wielu rodzajów gitar: elektrycznych, basowych, akustycznych, klasycznych | fot.: infoWire

Stolarstwo to w rodzinie Pawła Malinowskiego trzypokoleniowa tradycja. Ojciec i dziadek byli stolarzami, dlatego oczywiste było, że i syn pójdzie w tę stronę. Nikt nie przypuszczał jednak, że fascynację drewnem połączy z pasją do muzyki i wraz z bratem założy Malwood Instruments – pracownię lutniczą tworzącą unikalne gitary popularne wśród muzyków.

Podążając za rodzinnym przeznaczeniem, Paweł wybrał technikum meblarskie. Zdobył tam podstawową wiedzę o drewnie, dziedzina wydawała mu się jednak na tyle interesująca i kryjąca tak wiele tajemnic, że postanowił zgłębiać temat dalej. Stąd wybór kierunków studiów – technologia drewna w SGGW. Jednocześnie z pasją do drewna rozwijała się w nim pasja do lutnictwa. Pierwsze gitary zaczął budować już w szkole średniej.

Nie spodziewał się, że na WTD znajdzie klucz do połączenia obu dziedzin: muzyki i drewna. Okazało się jednak, że wybrane studia dają solidne podstawy teoretyczne, przydatne przy budowie instrumentów. Lutnictwo to wyrafinowana dziedzina sztuki, która bazuje jednak na wiedzy związanej z drewnem, jego właściwościami rezonansowymi, mechanicznymi, chemicznymi. Wśród kadry naukowej wydziału znaleźli się pasjonaci gitary: dr hab. inż. Marcin Zbieć oraz już nieżyjący dr hab. inż. Jerzy Pawlicki. Za ich namową i dzięki ich wsparciu Paweł napisał pracę magisterską dotyczącą budowy gitar elektrycznych. To chyba jedyny przypadek w siedemdziesięcioletniej historii WTD, kiedy w trakcie obrony pracy dyplomowej grano na gitarze.

– Dr Zbieć do dziś służy nam specjalistyczną radą. Dążymy do ściślejszej, bardziej sformalizowanej współpracy w ramach kontaktów nauki i biznesu – mówi Paweł.

Malwood Instruments to firma prowadzona przez Pawła i Ernesta Malinowskich już od kilkunastu lat. Jako jedni z nielicznych zajmują się produkcją tak wielu rodzajów gitar: elektrycznych, basowych, akustycznych, klasycznych. Każdą tworzą od podstaw: od pozyskania drewna, przez przetarcie, sezonowanie, selekcję, aż do budowy instrumentu. Kolejne rozwiązania mające podnosić jakość proponowanych sprzętów konsultują ze specjalistami-technikami, a także z zawodowymi muzykami. Wśród doradców znajdują się wybitni polscy muzycy: Jacek Królik, czy Andrzej Karp, znany realizator i producent muzyczny.

O jakości świadczonych przez braci Malinowskich usług świadczy to, że współpracują jako podwykonawcy z wieloma dużymi firmami z branży gitarowej w Polsce i na świecie. Pokazują swoje gitary na renomowanych targach Cremona Mondomusica, tworzą limitowane egzemplarze na zamówienie znanej na świecie marki Washburn. Swoje plany na przyszłość Paweł przedstawia z optymizmem:

Jest wiele płaszczyzn, na których możemy się rozwijać. Gitary hand made nadal pozostają dla nas priorytetem, chcemy jednak równolegle prowadzić także produkcję seryjną niektórych modeli, wykorzystywać najnowsze osiągnięcia w technologii drewna (wykorzystywanie drewna modyfikowanego, kompozytów). Idea, która nam przyświeca, to stały rozwój. Mamy nadzieję, że poszukiwanie brzmienia, udoskonalanie naszych gitar nigdy nie będzie procesem skończonym.


@infoWire