Bezpieczne i wygodne w użyciu, czyli jakie butelki do karmienia niemowląt są najlepsze?

Dziecko pijące mleko z plastikowej butelki
Pamiętaj o tym, że karmienie przez butelkę nie wyklucza bliskości, którą ma się z dzieckiem podczas karmienia piersią | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Pierwsze miesiące życia maluszka to prawdziwy tor z przeszkodami dla osób, które stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w rodzicielstwie. Ogromne zróżnicowanie dostępnych akcesoriów, zabawek, poradników i gadżetów, może przyprawić o zawrót głowy. Chociaż oferta sklepów jest ogromna, to tak naprawdę nie wszystko naszemu maluszkowi jest niezbędne. Do praktycznych i bardzo ważnych elementów wyprawki dziecięcej należy jednak butelka do karmienia. W tym artykule dowiesz się więcej, jak wybrać właściwą i na co zwrócić uwagę.

Wybór butelek dla dziecka – jakie są możliwości?

Rodzice mogą spotkać się z takimi butelkami do karmienia dla dziecka jak:

  • szklane,
  • plastikowe,
  • silikonowe,
  • samosterylizujące,
  • antykolkowe,
  • z czujnikiem ciepła.

Widać więc, że możliwości jest wiele, ale co jest tak naprawdę ważne? Przede wszystkim to, aby butelkę do karmienia dało się bez większych problemów umyć, by była dostosowana do wieku maluszka i żeby dało się w niej wygodnie wymieszać pokarm.  Nie zapominaj także o wymaganej co jakiś czas zmianie butelki.

Wybór butelki a kolki u maluszka – co można zrobić?

Nieprzespane noce i donośny płacz dziecka to również problem, który powtarza się w Twoim domu? Z pomocą w przypadku kolki przychodzi butelka antykolkowa, której zadaniem jest wyrównanie ciśnień między tym, co na zewnątrz, a w środku butelki. Kolki są efektem połykania przez dziecko pęcherzyków powietrza z mlekiem – butelki tego rodzaju uniemożliwiają  gromadzenie się pęcherzyków powietrza na smoczku.

Wskazówki dotyczące karmienia dziecka butelką

Pierwszym, a zarazem najważniejszym elementem całego procesu, jest właściwe ułożenie dziecka. Główka powinna znajdować się powyżej całego ciała. Nieustannie przyglądaj się dziecku w czasie karmienia – jeśli zacznie być niespokojne, może się okazać, że smoczek się zatkał i pokarm nie leci. Bezzwłocznie przerwij karmienie,  gdy maluszek zacznie się krztusić.

Pamiętaj o tym, że karmienie przez butelkę nie wyklucza bliskości, którą ma się z dzieckiem podczas karmienia piersią. To wyjątkowy moment dla Ciebie i malca – mów do niego, głaszcz i przytulaj. Karmienie to bardzo dobry moment na budowanie więzi z nowym członkiem rodziny, dlatego zapewnij sobie wystarczająco dużo czasu na tę czynność.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,