Bujak drewniany – jak wykorzystać go w zabawie? Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni model

bujak drewniany
Fenomen bujaka polega na tym, że wraz z dorastaniem małego użytkownika będzie nieco zmieniał swoje funkcje | fot.: materiał partnera

Znalezienie sposobu na dziecięcą nudę to niemałe wyzwanie. Obecnie zabawki – nawet najbardziej wyszukane – zajmują malucha na krótką chwilę. Poszukujesz czegoś, co zaangażuje Twoją pociechę na dłuższy czas, a przy tym będzie wspierać jej rozwój? Odpowiedzią na potrzeby Twojego dziecka jest zdecydowanie drewniany bujak – to zabawka o uniwersalnym charakterze i wielu możliwościach. Jakie zabawy z jej udziałem zainteresują małego człowieka? Jak wybrać odpowiedni mebel? Czytaj dalej – podpowiadamy.

Jak bujak drewniany wpływa na dziecko?

Bujak ma bardzo charakterystyczną budowę – to łukowato wygięte akcesorium najczęściej wykonane z drewna, którego dwie krawędzie łączą szerokie szczebelki. To wyjątkowa zabawka o wielu zastosowaniach, która pozytywnie wpływa na wielotorowy rozwój maluszka w takich obszarach jak:

motoryka duża – czyli ruchy, w które zaangażowane jest całe ciało. To każda aktywność ruchowa, która wspiera rozwój układu nerwowego dziecka. Obejmuje chodzenie, bieganie, wspinanie oraz zabawy wspierające koordynację wzrokowo-ruchową;

motoryka mała – są to wszystkie ruchy o mniejszym zakresie, które wymagają od dziecka koncentracji, precyzji i skupienia. Obejmuje takie czynności jak rysowanie, chwytanie i trzymanie przedmiotów;

układ przedsionkowy – to nic innego jak zmysł równowagi. Odpowiada za utrzymanie odpowiedniego napięcia mięśniowego i postawy ciała, a także pomaga w koordynowaniu ruchów ciała;

czucie głębokie – jest związane z umiejętnością określenia położenia części ciała w przestrzeni.

Bujak Montessori – dlaczego jest tak wyjątkowy?

Drewniany bujak jest zabawką, która idealnie wpisuje się w założenia pedagogiki Montessori. Jest nieskomplikowany i dość prosty, dzięki czemu daje nieskończenie wiele możliwości wykorzystania. Dostępne na rynku modele są bez wątpienia atrakcyjne wizualnie, co z pewnością zachęca dzieci do aktywnej zabawy. Zabawki zgodne z filozofią Montessori muszą być też wykonane z naturalnych materiałów.

Fenomen bujaka polega na tym, że wraz z dorastaniem małego użytkownika będzie nieco zmieniał swoje funkcje. To oznacza, że zabawka może towarzyszyć Twojemu dziecku długie lata i z pewnością nie pozwoli maluchowi się nudzić.

Zabawy bujakiem – jak może bawić się niemowlę?

Czy wiesz, że z funkcjonalności bujaków mogą korzystać nawet najmłodsze dzieci? W przypadku niemowląt mebel będzie służył głównie do kołysania. Maluszki mogą bujać się na nim w towarzystwie rodzica. Taka aktywność wyciszy dziecko, uspokoi je i wzmocni więź z opiekunem. Nieco starsze niemowlęta, które samodzielnie siedzą, mogą bujać się na bujaku same, oczywiście pod opieką rodzica.

Innym, równie ciekawym pomysłem jest wykorzystanie drewnianego bujaka jako wieszaka na zabawki. Wystarczy odwrócić mebel do góry nogami, położyć pod nim miękką matę i powiesić ulubione gadżety malucha na szczebelkach. Bobas będzie próbował wyciągnąć do nich rączki, dzięki czemu poćwiczy ruchomość kręgosłupa.

Drewniany bujak dla starszaka – jak go wykorzystać?

Drewniane bujaki są wielofunkcyjne – w jednym, dość niepozornym meblu zamknięto ogromną liczbę ciekawych zastosowań. W podstawowym zakresie może pełnić funkcję platformy balansującej lub kołyski. Taka aktywność korzystnie wpłynie na ćwiczenie równowagi. Niektóre modele – oferowane np. przez e-sklep Tupti.Wood, dostępne w kategorii https://tuptiwood.pl/bujaki-montessori – mogą być dodatkowo rozbudowane o kolejne elementy, takie jak zjeżdżalnia, drabinka czy blat. To prosty sposób na stworzenie w domu funkcjonalnego placu zabaw. Dzięki temu maluch spożytkuje nadmiar energii, a przy okazji wykona ćwiczenia wspierające rozwój motoryki i integracji sensorycznej.

Bujak sam w sobie może być kopalnią kreatywnych pomysłów. W jednej chwili z kołyski może zamienić się w sklepową ladę, teatrzyk dla lalek lub statek kosmiczny. Jego najważniejszym atutem jest to, że maluch może wykorzystać go dokładnie tak, jak podpowiada mu wyobraźnia!

Jak wybrać odpowiedni bujak?

Chcesz, aby Twój maluch mógł skorzystać ze wszystkich zalet bujaka Montessori? Wybierz zatem model, który będzie spełniał wymagania małego odkrywcy. Czym należy kierować się podczas zakupów? Do najważniejszych kryteriów zaliczamy:

materiał – bujaki z reguły wykonuje się z drewna, co gwarantuje ich stabilność i solidność;

jakość – szczególne znaczenie ma wykończenie mebla. Wybierz zabawkę, której wszystkie krawędzie są starannie zaokrąglone;

bezpieczeństwo – każda zabawka, z której korzystają najmłodsi, powinna być poddana surowym testom i spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Warto więc wybierać modele, których jakość potwierdzają stosowne certyfikaty.

Najmniejsze znaczenie powinna mieć cena. Zdecydowanie nie należy wybierać niesprawdzonych produktów ze względu na niską cenę – w obszarze bezpieczeństwa najmłodszych nie ma miejsca na kompromisy.

Materiał partnera

Tags from the story
,