Jak wybrać pierwsze buciki dla dziecka?

różowe buciki dla niemowlęcia
Dobre buty kształtują stopę na późniejsze lata, dlatego podobnie jak rozmiary ubranek dla dzieci i te muszą być kupowane zgodnie z ich wymiarem | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dzieci szybko rosną, a wraz z nimi nowe potrzeby. Przed takimi stają rodzice już w okresie raczkowania, gdy maluchy zaczynają stabilniej stawać i robić swoje pierwsze kroki. Dla ich bezpieczeństwa, lepiej aby miały na swoich delikatnych stopach odpowiednie buty, które będą amortyzować i wzmacniać rozwijające się stawy. Jak je wybrać? Czy wystarczy poszukać tutaj – https://www.51015kids.eu/niemowlak-0-2-lat/obuwie? Tak, ale jak kupić te idealne? Podpowiadamy!

Podstawą są nie tylko rozmiary ubranek dla dzieci, ale i właściwie wybrane buciki, które nie będą za małe, ani za duże – ale nie tylko! Nie wystarczy wejść do sklepu i wybrać pierwsze lepsze, które będą w ulubionym kolorze dziecka czy w motylki, bo właśnie zaczęła się wiosna. Dobór obuwia odgrywa bowiem ogromną rolę dla rozwijającego się ciała malucha. Jeżeli wybierzemy źle, możemy zaszkodzić. Mówią o tym lekarze, fizjoterapeuci, jak i… sami sprzedawcy.

Kiedy powinniśmy założyć dziecku pierwsze buty?

Zakup pierwszych bucików to wielkie wydarzenie, nie tylko w okresie życia dziecka, ale i dla samego rodzica. Staje on przed ważnym wyborem. A ten nie jest mały, wystarczy sprawdzić tutaj: https://www.51015kids.eu/niemowlak-0-2-lat/obuwie. Powstaje zatem zasadnicze pytanie – kiedy najlepiej jest założyć dziecku obuwie? Ortopedzi są co do tego zgodni – jak tylko wykazuje chęć stawania na nóżki i zaczyna je przesuwać, ale można też chwilę poczekać. Dlaczego?

Prawdę mówiąc, maluch może pierwsze kroki robić na boso. Ba! Wręcz jest to wskazane. Uczy się stabilności, nowej pozycji i odkrywa świat z góry! Początkowo jest to fascynacja, testowanie. Osiąganie pionu, a następnie powrót do bezpiecznego siadu. Przez ten czas buty mogą wręcz przeszkadzać. Jednak w momencie pokonywania pierwszych i coraz większych dystansów, warto już zaopatrzyć je we właściwe obuwie.

Jak buty to.. jakie?

Dobre buty kształtują stopę na późniejsze lata, dlatego podobnie jak rozmiary ubranek dla dzieci i te muszą być kupowane zgodnie z ich wymiarem. Buty powinny być właściwie dobrane do długości małej stópki i wymieniane tak często, jak jest to wymagane. Skoro znamy podstawy, idźmy dalej! Pierwsza para, którą założymy dziecku typowo do chodzenia powinna być sztywna. Po co? By prawidłowo kształtować stopę, pomagać w osiągnięciu stabilności i unikaniu wywijaniu kostek, co prowadzi do kontuzji. Delikatne usztywnienie będzie wskazane. Podobnie jak wysokość. Pierwsze buciki powinny sięgać do kostek i pozwolić na idealne dopięcie jego struktury. Tak, aby nóżka w nim się nie poruszała. Warto też pamiętać, że im więcej pojawia się przeszkód na drodze, tym ten but musi być sztywniejszy. Stąd po domu, na gładkim parkiecie wystarczą takie, które mają delikatnie sztywny materiał. Na dwór, nierówną kostkę i krzywe chodniki, lepiej dobrać takie, które pozwalają osiągnąć maksymalną stabilizację.

Jeżeli jako rodzic masz więcej pytań, niż odpowiedzi, nie bój się zadać ich sprzedawcy. Są oni doświadczeni w doborze odpowiedniego buta, jak i rozmiaru. Stąd pomogą przy każdej wątpliwości, a zakup pierwszego obuwia okaże się nowym doświadczeniem, który wprowadzi dziecko na zupełnie inny poziom rozwoju!


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,