Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Dziecko w kasku jedzie na rowerze na drodze w lesie wśród drzew.
Warunkiem do rozpoczęcia nauki jazdy rowerem jest nabycie umiejętności chodzenia i bezproblemowe zachowywanie balansu | fot.: stock.adobe.com

Opanowanie umiejętności jazdy na rowerze to w życiu wielu pociech bardzo ważny moment. Oddawanie się tej aktywności może mieć również wyjątkowo korzystny wpływ na rozwój dziecka. Zarówno jazda na standardowym rowerze, jak i poruszanie się z wykorzystaniem rowerka biegowego, ułatwi utrzymywanie równowagi. Umożliwi również poprawę mobilności i ogólnej sprawności. Jak wybrać pierwszy rower, który będzie dopasowany do wieku i zapotrzebowania pociechy?

Kiedy kupić dziecku rower?

Warunkiem do rozpoczęcia nauki jazdy rowerem jest nabycie umiejętności chodzenia i bezproblemowe zachowywanie balansu. Pierwsze rowerki biegowe można więc proponować już niektórym dwulatkom. Należy pamiętać o tym, że maluchy rozwijają się w różnym tempie. Zaleca się więc przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy dziecko jest gotowe do podjęcia danej aktywności. Wiek 3 – 4 lat powinien być odpowiednim momentem dla większości maluchów. Modele z doczepianymi bocznymi kółkami można zaproponować dzieciom, które potrafią już zrozumieć mechanizm napędzania pojazdu za pomocą pedałowania. Ważne jest również to, aby utrzymywały równowagę na tyle dobrze, żeby nie przechylić się na jedną stronę razem z pojazdem. Rower z doczepianymi kółkami będzie dobrym rozwiązaniem dla starszych dzieci, które rozpoczynają naukę. Po opanowaniu tej umiejętności, boczne kółka mogą zostać odczepione.

Jak wybrać rozmiar rowerka dla dziecka?

Wysokość ramy i wielkość kół muszą być dopasowane do wzrostu pociechy. W przypadku standardowych modeli, osoba jeżdżąca powinna móc postawić stopę na ziemi, kiedy siedzi na siodełku. Nie jest to aż tak istotne, jeśli rower ma doczepione boczne kółka. Dobrze jednak, jeśli dziecko będzie w stanie oprzeć o podłoże przynajmniej palce stopy. Warto przed zakupem dać dziecku możliwość przymierzenia się do rowerka. Oprócz sięgania nogami do podłoża, ważna jest możliwość swobodnego złapania kierownicy. Najmniejsze rowerki posiadają koła w rozmiarze 12 cali. Będą one odpowiednie dla pociech o wzroście do 90 cm. Czternastocalowy pojazd okaże się korzystnym rozwiązaniem dla maluchów o wzroście 90 – 105 cm. Zazwyczaj są to dzieci w wieku 3. do 5. lat. Kółka o rozmiarze 16 cali będą odpowiednie dla dzieci, których wysokość ciała to 105 – 120 cm. Starszaki o wzroście powyżej 135 cm mogą zacząć jeździć na rowerze 24-calowym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz wysokości pojazdu, bardzo ważna jest jego waga. Szczególnie poszukując modeli dla najmłodszych, należy upewnić się, że nie będą one zbyt ciężkie. Dziecko, dla którego nauka jazdy będzie zbyt dużym wyzwaniem może szybko się zniechęcić. Rowery mogą posiadać różny układ i długość ramy. Dlatego też warto umożliwić pociechom przymierzenie się do pojazdu przed zakupem. Odpowiedni model powinien zapewniać komfort i stabilność.

Należy zawsze upewnić się, że wybierany model posiada solidną konstrukcję i wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Kupując dziecku pierwszy pojazd, konieczne jest również zainwestowanie w kask zapewniający bezpieczeństwo. Poszukując modelu, który zachęci pociechę do jazdy, warto zwrócić uwagę na wizualną atrakcyjność rowerków. Model w ulubionym kolorze z pewnością okaże się korzystnym rozwiązaniem.

MRY

Tags from the story
,