Makramy – jak je zrobić i co można wykonać makramowym splotem

makrama kwietnik
Makramowe węzełki pleść można niemal ze wszystkiego | fot.: stock.adobe.com
Makramowe węzełki pleść można niemal ze wszystkiego.

Makrama szturmem wdarła się na nasze salony. Zdobi wnętrza w stylu boho. Jest doskonałym dodatkiem do naturalnego wystroju typu urban jungle. I stała się ulubionym hobby dla wielu z nas. Jak własnoręcznie wykonać makramowe ozdoby?

Czym jest makrama i co można wykonać za jej pomocą?

To fantazyjny sposób wiązania supełków. A dokładniej węzłów makramowych. W dodatku beż użycia szydełka ani też drutów. Sztuka makramy opiera się na zaledwie kilku takich węzłach, z których wyczarować można niezliczoną ilość fantazyjnych wzorów i form. Tą techniką wykonać można najróżniejsze przedmioty, które udekorują nasze wnętrza (kwietniki, łapacze snów, ścienne makatki), a także biżuterię i inne modne dodatki (np. paski, breloczki lub torebki). Wystarczy nieco wprawy, odrobina cierpliwości i kilka podstawowych materiałów.

Makrama – niezbędne materiały

Technika makramy nie wymaga stosowania wielu specjalistycznych narzędzi. Wystarczą ostre nożyczki, metr krawiecki, grzebień do rozczesywania sznurków i klej, którym gdzieniegdzie trzeba będzie zabezpieczyć pracę oraz drewniane lub metalowe dodatki. Przyda się też miejsce, w którym można będzie spokojnie rozwiesić naszą robótkę. Może to być np. stabilny wieszak na ubrania lub hak zamocowany na ścianie. I oczywiście sznurki. Tylko jakie?

Makramowe węzełki pleść można niemal ze wszystkiego. To, na jaki sznurek się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od efektu, jaki chcemy uzyskać. Do wykonywania najróżniejszych prac użyć można specjalistycznych sznurków przeznaczonych do makramy, ale też takich, które kupić można w sklepach z artykułami sportowymi lub budowlanymi. Inne sznurki potrzebne będą do wykonania kwietników, inne natomiast do zrobienia delikatnej biżuterii, czy też breloczków. Wszystko zależy od naszej wyobraźni! 

Podstawowe sploty makramowe

Do podstawowych rodzajów splotów zaliczamy węzły rypsowe (mocujące), płaskie oraz żebrowe. Pierwsze z nich pozwalają na zawiązanie pierwszych sznurków lub dodanie nowych w trakcie pracy. Tym samym potrzebny jest do nich wspornik (np. obręcz do łapaczy snów lub kółeczko do zawieszenia kwietnika) bądź sznurek nośny. Aby wykonać węzeł rypsowy, musimy złożyć sznurek na dwie części i przewlec nim pętlę za nośnikiem bądź wspornikiem, po czym zacisnąć. Rozróżniamy węzły rypsowe przednie i tylne (odwrócone), w zależności od tego, z której strony zaciskamy pętlę.

Węzły płaskie wiąże się z czterech sznurków. Dwa zewnętrzne to sznurki wiążące (oplatające), wewnętrzne zaś noszą nazwę sznurków nośnych. Aby wykonać węzeł płaski, należy przełożyć jeden ze sznurków wiążących nad nośnymi, drugi zaś pod nimi. Drugą część węzła wykonujemy, zachowując te same sznurki na wierzchu i pod spodem, ale wiążąc je już z przeciwnych stron. Na koniec należy całość zacisnąć. Ostatnimi z podstawowych splotów są węzły żebrowe. Wiąże się je na sznurku wiodącym, owijając wokół niego sznurek oplatający. Wyróżniamy kilka rodzajów tego splotu, m.in. splot żeberkowy poziomy, skośny i krzyżowy.

Choć wszystko to na pierwszy rzut oka wygląda dość skomplikowanie, makrama to naprawdę proste i relaksujące zajęcie. W dodatku przynosi ogrom satysfakcji. Wystarczy zacząć od czegoś prostego na początek i przekonać się, jakie to łatwe!

KBR

Tags from the story
, ,