Maluszek rodzi się z 20 zębami ukrytymi pod dziąsłami, które zaczną być widoczne w ciągu kolejnych 6-12 miesięcy. Choć początkowo uzębienia jeszcze nie widać, jama ustna niemowlaka wymaga już czyszczenia tak samo jak pierwsze wyrzynające się zęby. Mleczaki objęte próchnicą to zagrożenie nie tylko dla zębów stałych, ale również i dla ogólnego zdrowia Twojego maluszka. Jak dbać o pierwsze ząbki?
Mycie zębów niemowlaka – co warto wiedzieć
O higienę jamy ustnej niemowlaka zacznij dbać już od pierwszych dni jego życia. Zanim u maluszka pojawią się pierwsze zęby, przemywaj jego dziąsła pieluszką lub gazikiem zwilżonym wodą. Możesz używać też specjalnych silikonowych nakładek na palec. Pozwolą one oczyścić i wymasować dziecięce dziąsła. Czynność tę wykonuj przynajmniej 2 razy dziennie.
Kiedy u niemowlaka pojawią się już pierwsze ząbki, zacznij od przecierania ich zwilżonym gazikiem, podobnie jak to miało miejsce w przypadku dziąseł. Pamiętaj, aby przecierać nie tylko powierzchnię zębów, ale również dziąsła. W przypadku pierwszych ząbków u niemowlaka, do higieny jamy ustnej dobrze sprawdzi się również silikonowa nakładka z wypustkami, albo szczoteczka treningowa z miękkiego silikonowego materiału. Pamiętaj przy tym, że na początku mycie niemowlęcych zębów to nie tyle szczotkowanie, co raczej przecieranie ich i usuwanie z nich resztek pokarmowych.
Maluszki nie lubią z reguły czynności higienicznych związanych z czyszczeniem jamy ustnej. Zamień więc tę codzienną rutynę w przyjemną zabawę i nie rezygnuj z przyzwyczajania malucha do dobrych nawyków. Półroczny maluch z pewnością będzie już zainteresowany szczoteczką. Pozwól mu więc się z nią zapoznać, oczywiście pod Twoim nadzorem.
Do mycia zębów u najmłodszych nie musisz używać pasty do zębów, tym bardziej tej z fluorem. Maluszek nie będzie potrafił jeszcze wypluć jej pozostałości, a to zalecają producenci past. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że prawidłowo dbasz o higienę jamy ustnej dziecka, zasięgnij porady stomatologa.
Myjąc dziecięce zęby sprawdź, jak wygląda język maluszka. Jeśli zauważysz biały nalot na języku, który udaje się zetrzeć wilgotnym wacikiem, najprawdopodobniej są to pozostałości mleka. Jeśli nalot się utrzymuje, może to oznaczać pleśniawkę (obejrzyj wnętrze jamy ustnej, bo pleśniawki rozwijają się też na policzkach i przy ustach). W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Przeczytaj więcej: Zęby u niemowlaka – jak prawidłowo dbać o pierwsze ząbki?
Próchnica butelkowa – możesz jej zapobiec!
Kiedy niemowlak dostaje butelkę z mlekiem do zaśnięcia lub pije mleko w środku nocy, może rozwinąć się u niego próchnica butelkowa. Zęby maluszka mogą nawet nie być jeszcze widoczne, ale już pod wpływem laktozy – cukru znajdującego się w mleku, są narażone na psucie się. To przedłużony kontakt zębów ze smoczkiem i słodkim pożywieniem naraża uzębienie na próchnicę butelkową. Jej początki są niewinne, bo białe plamki i smugi na przednich jedynkach (te zęby wyrzynają się najwcześniej) raczej nie niepokoją rodziców. Dodatkowo trudno je dostrzec, bo zdarza się, że pojawiają się od wewnętrznej strony zębów. Dopiero brązowe i czarne odbarwienia jasno wskazują na to, że u dziecka rozwija się próchnica.
Jak zapobiec próchnicy butelkowej? Niemowlak nie powinien dostawać mleka przed snem, jeśli nie możesz umyć mu później zębów (maluszek zasypia z butelką). Nie powinien też w ciągu dnia używać butelki ze smoczkiem lub kubka niekapka do picia słodkich napojów (np. soków, dosładzanych herbat). Na rozwój próchnicy butelkowej narażone są szczególnie te maluchy, które używają butelki w nocy. W trakcie snu w jamie ustnej znajdują się małe ilości śliny, dlatego cukier pochodzący z mleka lub ze słodkich napojów osadza się na zębach i pozostaje tam do rana.
Jak jeszcze chronić pierwsze ząbki przed próchnicą?
Próchnica należy do chorób bakteryjnych i przenosi się wraz ze śliną. Rodzice z nieleczoną próchnicą, którzy oblizują dziecięce smoczki, karmią maluchy łyżeczką, z której wcześniej sami jedli, mogą przekazać dziecku bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o higienę własnego uzębienia (wyleczyć u siebie próchnicę) i nie przekazywać maluchowi łyżeczek, smoczków czy butelek, z których wcześniej próbowaliśmy pożywienia.
Aby zapobiec próchnicy, warto też udać się z maluchem na wizytę dentystyczną, kiedy dziecko ma ok. 12 miesięcy. Nawet jeśli u niemowlaka nie widać żadnych niepokojących objawów – brązowych czy czarnych przebarwień, warto sprawdzić, czy rzeczywiście jego ząbki są w pełni zdrowe.
Źródła:
https://www.nhs.uk/conditions/baby/babys-development/teething/looking-after-your-babys-teeth/
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/stomatologia/67483,prochnica-zebow-mlecznych
https://drmleczak.pl/kiedy-isc-z-dzieckiem-na-pierwsza-wizyte-do-dentysty/
Materiał partnera