Top 3 kreatywne i praktyczne zabawki dla dzieci

zabawki kreatywne dla dzieci
abawki mogą być zarówno modne, praktyczne, jak i kreatywne. Poznajcie nasze top 3 propozycje | fot.: materiał partnera

Dzieci uwielbiają zabawki i to fakt niezaprzeczany. Chcą mieć ich dużo, więcej, coraz więcej. Rodzice i krewni kupując je chcą by były rozwijające, choć często poddają się pod presją pragnień i nacisków dziecka i wybierają te propozycje, które po prostu są modne, tak by zobaczyć uśmiech na twarzy malucha. Jednak zabawki mogą być zarówno modne, praktyczne, jak i kreatywne. Poznajcie nasze top 3 propozycje. Wspomnimy również inne zabawki, na które warto zwrócić uwagę. Czy warto pielęgnować w dziecku tryb zbieracza?

Top 1: namioty dla dzieci

Pierwszą propozycją są namioty dla dzieci, a dokładnie tipi. W wieku dziecięcym jedną z najpopularniejszych zabaw jest ta w policjantów i złodziei, a także w Indian i kowbojów. Oczywiście zabawy ewoluują i to, co modne było kiedyś, nie zawsze jest modne już dziś. Dzieci naśladują rodziców albo to, co lubią oni oglądać. Niegdyś były to filmy typu „Gliniarz i prokurator” albo westerny, które często były emitowane w telewizji. Obecnie już odchodzi się od tych fascynacji, ale zamiłowanie dzieci do tego rodzaju zabaw pozostało. Oczywiście dzieci odgrywają przede wszystkim role postaci bajek, które najchętniej oglądają. Rozwijają oglądane treści, wymyślając kreatywne kontynuacje. Często producenci zabawek rozwijają w nich jeszcze te pasje, produkując całe serie figurek, puzzli, czy klocków z ulubionymi bohaterami. Te kolekcje trafiają potem razem z maskotkami do namiotu tipi, gdzie dziecko chętnie się bawi, tworząc swoją bazę. Dzieci je uwielbiają, bo w nich mogą odciąć się od otaczającego zgiełku i skupić na zabawie. Namioty dla dzieci mogą być jednoosobowe lub dwuosobowe. Warto zakupić większy model, jeśli zmieści się do pokoju dziecka. Wtedy pomieszczą się w nim zarówno liczne zabawki, jak i samo dziecko. Maluch po skończonej zabawie często zasypia we wnętrzu namiotu.

Top 2: basen z kulkami dla dzieci

Już wiesz, że namiot należy do tych praktycznych zabawek, które warto zakupić dziecku. Możesz odkrywać w nim pasjonata Indian i zainwestować w indiański strój albo zrobić z nim pióropusz. Możesz też zorganizować zabawę w rzucanie kamyczkami czy papierem do celu, która ćwiczy zręczność niczym puszczanie kaczek na wodzie. Możecie też wykonać samodzielnie tradycyjne indiańskie instrumenty takie jak marakasy czy fletnia pana. Namioty dla dzieci mogą inspirować dzieci i Was do wspólnych kreatywnych zabaw. Ale taką inspiracją może być także basen z kulkami. To zabawka, którą na pewnym etapie chce mieć każde dziecko. W końcu baseny z kulkami są w przedszkolach, ale i w strefach zabaw dla dzieci w obiektach użyteczności publicznej. Stąd dziecko chce mieć taki również w domu. Basen z kulkami może być naprawdę duży i wypełniony kukami po brzegi, tak że dziecko może całe dać nura i zniknąć pod powierzchnią małych kuleczek. Ale niewielkie baseny z kulkami typu brodziki też świetnie się sprawdzają. W nich także dziecko może się zakopać, a zabawę w basenie z kulkami lubią nawet kilkulatki. Najpierw zakopują w nich swoje zabawki, a potem bawią się w detektywów i ich poszukują. Rzucają kuleczkami niczym klasycznymi piłkami. Są one lekkie, dlatego nie mogą zrobić nikomu krzywdy. Ponadto można wybrać też wersje z pluszowymi, a nie plastikowymi kulkami. Dziecko dzięki basenowi z kulkami może uczyć się również przy okazji kolorów zarówno po polsku, jak i w innych językach. To nauka poprzez zabawę, która obecnie jest promowana.

Top 3: jeździk dla dzieci

Nasza trzecia propozycja także jest odrobinę kreatywna, a na pewno praktyczna. Mowa o jeździku dla dzieci. To także zabawką, którą chce mieć każde dziecko. Mały samochód, którym można kręcić wyposażony zarówno w światła, jak i klakson świetnie ćwiczy koordynację ruchową dziecka. Może być to pojazd zasilany elektrycznym silnikiem, do ładowania. Takim samochodem dziecko może poruszać się po chodnikach, pod nadzorem rodziców, a nawet trawiastych terenach i pagórkach, choć oczywiście tu należy wybierać trasy, gdzie trawa nie jest zbyt wysoka, aby nie wpadała do elementów ruchomych i nie unieruchamiała pojazdu. Dziecko jeździkiem chętnie jeździ też po mieszkaniu, omijając rozmaite przeszkody. Te umiejętności koordynacji przydadzą mu się przy innych czynnościach, choćby nauce równowagi, jazdy na rowerze, czy hulajnodze, takich gdzie trzeba opanować kilka rzeczy jednocześnie. Oczywiście jeździk dla dzieci może być napędzany siłą jego mięśni.


Warto wspomnieć o: tablicy do malowania światłem czy różnego rodzaju klockach

Na pewno tablica do malowania światłem rozwija zdolności manualne dziecka, a przy okazji umiejętność rysowania i odwzorowywania. Dziecko w ten sposób może uczyć się również pisania liter i czytania. Do kreatywnych zabawek należą także różnego rodzaju klocki, które rozwijają wyobraźnię przestrzenną i zdolności konstrukcyjne. Można także wybierać te klocki, które dodatkowo łączy się z ruchomymi elementami, które trzeba przykręcić np. zabawkowym kluczem francuskim. W ten sposób dziecko przy okazji uczy się majsterkowania.

Materiał partnera

Tags from the story
,