Wyprawka szkolna: 10 niezbędnych rzeczy dla każdego ucznia

akcesoria szkolne
Nie odbierając dzieciom radości z wakacji, spróbujmy potraktować wspólny zakup artykułów szkolnych jak ciekawą przygodę | fot.: materiał partnera

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Nie odbierając dzieciom radości z wakacji, spróbujmy potraktować wspólny zakup artykułów szkolnych jak ciekawą przygodę. Co z pewnością warto kupić na spokojnie, zanim zabrzmi pierwszy dzwonek?

Z pewnością nie każdy uczeń chce w trakcie wakacji w ogóle słyszeć o powrocie do szkoły. Nie zwracajmy więc na razie jego uwagi na lekcje i obowiązki, a raczej na możliwość spotkania się po dwóch miesiącach z kolegami, wymiany wrażeń oraz… pokazania nowych plecaków, piórników i innych artykułów, które wspólnie warto wybrać już teraz! Zwłaszcza że właśnie w sierpniu można je dostać w Carrefour w szerokim wyborze, promocyjnych cenach i z dodatkowym rabatem 10% przy zakupach z aplikacją. Nie zawsze jednak wiemy, co tak naprawdę trzeba kupić najpierw. Podpowiadamy!

Plecak

Czy zeszłoroczny plecak jest już wysłużony? Albo może już za mały w porównaniu do ilości książek i zeszytów, które trzeba będzie do niego spakować? A może zauważyliście właśnie nowy świetny design i do tego na plecaku ergonomicznym, który nieco odciąży kręgosłup dziecka? To powody, dla których warto przymierzyć nowy plecak. W końcu jest to absolutna podstawa szkolnej wyprawki!

Warto zwrócić uwagę na modele plecaków z wymiennymi nakładkami na front, które pozwolą dopasowywać różne wzory i kolory bez potrzeby kupowania zupełnie nowego plecaka w kolejnym roku.

uczeń z plecakiem
Warto zwrócić uwagę na modele plecaków z wymiennymi nakładkami na front | fot.: materiał partnera

Piórnik

Przejrzyjcie wspólnie piórnik i stan jego wyposażenia. Jeśli jest jak nowy, ale takie artykuły jak linijka, ołówki, podstawowe kredki, temperówka, gumka, ekierka, cyrkiel nie nadają się już do użytku czy zwyczajnie ich brakuje – wystarczy dokupić wyposażenie do piórnika.

Może się okazać, że to sam piórnik jest podniszczony i przydałoby się wymienić go na „nowszy model”. Może również po prostu dziecko nie chce już używać lubianego przez uczniów pierwszych klas dużego piórnika z kilkoma przegrodami, a preferuje piórniki bardziej minimalistyczne. Do wyboru mamy solidne, metalowe piórniki, piórniki z materiału i zwijane rolki na przybory (lekkie, niewielkie, orientalne, idealne np. dla licealistów, którzy potrzebują podstawowych przyborów piśmienniczych).

Jeśli piórnik ma być elementem wyprawki pierwszoklasisty – oczywiście celujmy w modele z jak najbogatszym wyposażeniem… i ulubionym przez dziecko wzorem (zwierzęta, bajki, komiksy, samochody itd.).

Zeszyty i bloki

Do każdego przedmiotu potrzebny będzie nowy zeszyt. Spróbuj przeanalizować, jak grube zeszyty będą potrzebne. Język polski, język angielski czy matematyka wymagają zwykle grubych zeszytów (96-kartkowych czy nawet grubszych). Tak grube zeszyty sprzedawane są często w twardych okładkach, które nie ulegną tak szybko zniszczeniu.

Przedmioty, które w planie lekcji widnieją raz lub dwa razy w tygodniu, nie potrzebują aż tak grubych zeszytów. Również uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej nie piszą tak dużo, jak ich koledzy z późniejszych lat, więc nie warto obciążać ich pleców zbyt grubymi zeszytami. Na pierwsze przygody z pisaniem i liczeniem zeszyty 16-kartkowe zupełnie wystarczą.

Warto zwrócić uwagę na zeszyty przeznaczone do poszczególnych przedmiotów, a także nie można zapomnieć o zeszycie do nut.

Bloki rysunkowy i techniczny to podstawy na plastykę! Nie zapomnij jednak również o bloku z papierem milimetrowym, jeśli dziecko ma już lekcje fizyki.

Pojemnik na drugie śniadanie i bidon

To mogą być ulubione akcesoria dziecka. Zwróć uwagę, aby pojemnik był odpowiednio duży do pomieszczenia śniadania oraz szczelnie się zamykał. Tak samo bidon powinien być szczelny. Dzięki takim solidnym akcesoriom kanapki czy owoce (a już tym bardziej sałatki!) dotrwają do długiej przerwy nienaruszone i nie zabrudzą zawartości plecaka.

Worek

Worek na obuwie może być kupiony w zestawie z plecakiem, wówczas pasuje do niego designem. Warto pamiętać o tym elemencie wyposażenia – obuwie nie powinno lądować bezpośrednio w plecaku. Jeśli dziecko nie musi codziennie nosić obuwia na zmianę, taki worek przyda się natomiast np. do stroju na WF.

Długopisy, pisaki, flamastry, zakreślacze…

Artykuły piśmiennicze z pewnością będą miały „wzięcie” bez względu na wiek dziecka. Długopis powinien mieć dobrej jakości wkład, z którym nie trzeba się siłować, aby pisał bez przerywania. Najlepiej mieć kilka długopisów niebieskich w zapasie. Nie zapomnij jednak także o długopisach/cienkopisach kolorowych oraz flamastrach czy zakreślaczach. Dla uczniów młodszych klas kolorowe (a nawet z brokatem, metaliczne, świecące itp.) będą służyły m.in. ozdabianiu zeszytów czy zapisywaniu ważnych informacji, starszym uczniom przydadzą się natomiast raczej zakreślacze, pomagające w oznaczaniu najważniejszych wiadomości, kluczowych do przyswojenia materiału, i w generalnym orientowaniu się w notatkach.

Kredki

Kredki ołówkowe to podstawa wyposażenia plastycznego. Piórniki często zawierają już najważniejszy zestaw kolorów, ale będzie on niewystarczający. Pamiętaj również o kredkach świecowych czy pastelach.

Klej

Uczniowi przyda się na pewno klej do papieru. Warto wybierać takie, którymi można się posłużyć bez brudzenia palców. Kleje w sztyfcie wydają się w tym wypadku lepszą propozycją niż kleje w tubce.

Nożyczki

Przydatne na plastykę, ale także na co dzień. To akcesorium do wielu zadań. Pamiętaj, aby młodsze dzieci miały do dyspozycji nożyczki z osłoniętymi plastikiem, bezpiecznymi końcami. Zresztą nawet i starszym nie poleca się zakupu nożyczek z ostrymi końcówkami – mogą one przez przypadek uszkodzić coś wewnątrz plecaka.

Artykuły plastyczne

Papier kolorowy, bibuła, farby plakatowe i akwarelowe, pędzle różnej grubości, zestawy kreatywne – to rzeczy, które przydadzą się na zajęcia plastyczne, zwłaszcza młodszym uczniom. Warto na spokojnie poszukać przynajmniej tych podstawowych akcesoriów, aby nie trzeba było się spieszyć tuż przed lekcją, na którą nagle okażą się potrzebne.

Materiał partnera

Tags from the story