Jak zorganizować niezapomnianą imprezę sylwestrową w domu?

Toast sylwestrowy na tle kul dyskotekowych
Impreza sylwestrowa na kilkanaście osób może być sporym wyzwaniem zarówno operacyjnym, jak i finansowym | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Planujesz zorganizować imprezę sylwestrową z rodziną lub przyjaciółmi? Oto kilka elementów Twojej obowiązkowej checklisty, o których nie możesz zapomnieć. Podpowiemy, jak z głową zaplanować menu oraz rozrywkę. Zaczynamy!

Liczba gości

Na początek policz, ilu gości będzie na imprezie. Od tego zależeć będzie ilość jedzenia i picia, a także rozplanowanie miejsca do siedzenia czy zabawy. Będzie to istotne w przypadku, gdy na imprezie będą również dzieci, dla których trzeba przewidzieć nieco inne menu (w zależności od ich wieku), napoje, a także rozrywkę.

Menu

Pora na zaplanowanie menu. Z uwagi na charakter imprezy lepiej zrezygnować z dań, które trzeba spożywać nożem i widelcem, siedząc przy stole, na rzecz małych przekąsek, czyli tzw. finger food. Dzięki temu goście będą mogli sięgnąć po nie i zjeść używając do tego jednej ręki, a swą uwagę skupić w tym czasie na przykład na rozmowie z innymi.

Warto również wybrać takie przekąski, które nie stracą swojej świeżości czy wyglądu leżąc kilka godzin na stole i które będą cały czas dostępne dla gości. Oto kilka propozycji:

  • Szaszłyki owocowe,
  • Tartinki,
  • Muffinki serowe,
  • Deska serów i wędlin dojrzewających,
  • Sakiewki z ciasta francuskiego ze szpinakiem,
  • Jajka faszerowane,
  • Roladki z tortilli z szynka i serem.

Oprócz zimnych przekąsek możemy przewidzieć coś na ciepło, co podamy o wyznaczonej porze. Może to być pizza, nuggetsy z dipem, czy szaszłyki z kurczaka. Takie dania możemy przygotować wcześniej i tylko włożyć do piekarnika, a następnie podać na półmiskach. Tego rodzaju ciepłą przekąskę również możemy spożyć bez konieczności zasiadania przy stole.

Jeśli natomiast na imprezie będą dzieci, należy przygotować odpowiednie przekąski również  pod kątem najmłodszych, a więc należy unikać zbyt ostrych przypraw, jak również całkowicie zrezygnować z dodatku alkoholu. Dzieciom należy również serwować ciepłe i zimne napoje: herbatę, wodę mineralną oraz soki. Możesz również zaopatrzyć się w szampana bezalkoholowego.

Miejsce do zabawy

W zależności od tego, ilu gości będzie na imprezie, musisz zapewnić każdemu z nich miejsce siedzące. Kanapa, fotele, pufy, krzesła czy nawet duże poduszki wystarczą, jednak ważne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy ktoś będzie musiał stać z powodu braku miejsca siedzącego. Zadbaj również o miejsce do tańczenia, najlepiej jak najdalej od stołu z przekąskami, gdzie zazwyczaj przebywający tam goście będą chcieli ze sobą rozmawiać bez zakłóceń.

Miejscem do zabawy może być kawałek parkietu, na którym kilka osób będzie mogło potańczyć. Warto również wygospodarować przestrzeń dla osób, które zechcą pograć w planszówki czy inne gry towarzyskie. Dla dzieci należy również wydzielić pomieszczenie lub część pokoju, gdzie będą mogły swobodnie się bawić pod okiem dorosłych. Dla nich można zorganizować takie zabawy, jak mini playback show, konkurs malowania czy też puścić zabawną bajkę, która wciągnie maluchy.

Zabawy sylwestrowe dla dorosłych

Dla dorosłych gości również przygotuj zestaw rozrywek. Oprócz zabawy tanecznej, która zwykle rozkwita w dalszej części imprezy, gdy goście są już rozluźnieni, świetnym pomysłem będzie zaplanowanie gier rozrywkowych typu Taboo, 5 sekund (tego rodzaju gry są dostępne jako aplikacja na telefon) czy kalambury. Doskonale sprawdzą się również wspomniane wcześniej planszówki. Zadbaj o to, aby każdy z gości znalazł wśród nich coś dla siebie. Wybieraj więc gry z różnych dziedzin i o różnym stopniu trudności.

Planuj z głową

Impreza sylwestrowa na kilkanaście osób może być sporym wyzwaniem zarówno operacyjnym, jak i finansowym. Ważne, abyś wszystko zaplanował z odpowiednim wyprzedzeniem, co pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu. Przygotuj się na to również finansowo. Zapewnienie przekąsek oraz napojów może Cię kosztować nawet kilkaset złotych. Jeśli masz obawy, że może zabraknąć Ci funduszy na sfinansowanie wszystkich niezbędnych zakupów, pomocne mogą okazać się pożyczki krótkoterminowe. 200 czy 300zł pożyczone na miesiąc spłacisz po wpłynięciu najbliższej pensji. Zyskasz natomiast poczucie spokoju, że na Twojej imprezie niczego nie zabraknie.


Materiał partnera zewnętrznego