Pedantyzm – skąd się bierze? Kiedy może nam pomóc, a kiedy potrafi przeszkadzać?

pedantyzm
Pedantyzm to bardzo szczególna cecha charakteru opiera się na bezwarunkowym umiłowaniu do zachowania czystości i porządku. U osób ze skrajnym pedantyzmem nie występuje jedynie samo zachowanie czystości w mieszkaniu | fot.: stock.adobe.com

W społeczeństwie bardzo często ścierają się ze sobą dwa odmienne światy. Bardzo często można u osób dostrzec dwie szczególne skrajności. Jedne osoby nadmiernie dbają o porządek, a drugie z kolei lekceważą kwestię porządku. Pedanci i bałaganiarze żyją wśród nas. Dziś skupimy się na tych pierwszych osobach. Skąd się bierze pedantyzm? Kiedy pedantyzm w życiu pomaga, a kiedy szkodzi? Każdy prawdziwy pedant jest z pewnością uznany za perfekcjonistę.

Co to jest pedantyzm?

Pedantyzm to bardzo szczególna cecha charakteru opiera się na bezwarunkowym umiłowaniu do zachowania czystości i porządku. U osób ze skrajnym pedantyzmem nie występuje jedynie samo zachowanie czystości w mieszkaniu. Bardzo często dążą do nienaturalnego harmonizowania swojego życia i podporządkowania go pod założone aspekty. Dąży do uporządkowania, ułożenia i odpowiednio wcześniejszego zaplanowania poszczególnych kwestii. Pedantyzm może mieć różne przejawy. Niektóre osoby ograniczają się wyłącznie do dokładnego wykonywania powierzonych prac, a inne z kolei przejawiają pedantyzm w każdej sferze życia.

Skąd się biorą pedanci?

Ludzie nie rodzą się pedantami. W momencie urodzenia posiadają wyłącznie geny przekazane przez rodziców, które w głównej mierze przekładają się jednak na posiadane nawyki w późniejszym życiu. Największy wpływ na bycie pedantem posiada proces wychowania. Wówczas wpajane zachowania głęboko zakorzeniają się w świadomości młodego człowieka. Badania psychologiczne wskazują, że pedantami są najczęściej osoby mało pewne siebie, których rodzice lub opiekunowie kładli nacisk na zachowanie nienagannego porządku. W dorosłości pedantyzm jest dla nich sposobem na zachowanie kontroli nad otoczeniem. Pedantyzm może stanowić odreagowanie na dzieciństwo, które było pełne niestabilności, np. częste przeprowadzki.

Kiedy pedantyzm w życiu pomaga?

Pedantyzm w wielu sytuacjach okazuje się niezwykle przydatną cechą, choć wszystko uwarunkowane jest w zależności od kontekstu. Pedantyzm może bywać nieszkodliwy dla otoczenia. Osoba z przejawami perfekcjonizmu wykonuje swoje czynności bez narzucania innym swoich przyzwyczajeń. Pedantyzm bywa pomocny w zawodach, które wymagają szczególnego i dokładnego działania. Wówczas każdy szczegół jest niezwykle istotny i nie może być zlekceważony. Każdy człowiek z pewnością wolałby być leczonym przez perfekcjonistę niż przez lekkoducha. Równolegle, perfekcjonizm sprawdza się w przypadku inżynierów, podczas prac nad projektami. Perfekcjonista nie przedstawi swojej pracy, dopóki nie będzie wg niego idealna.

Kiedy pedantyzm w życiu przeszkadza?

Skrajny pedantyzm może utrudniać życie w społeczeństwie, w szczególności wśród osób, które nie przywiązują ogromnej wagi do swojego otoczenia. Może doprowadzać do konfliktów, jak i również pochłaniać czas, który należy poświęcić na najważniejsze czynności. W niektórych przypadkach pedantyzm może doprowadzać do rozwoju zaburzeń psychicznych. Mowa tu w szczególności o zaburzeniach nerwicowych, m.in. nerwicy natręctw, kiedy niewykonanie czynności doprowadza do odczuwania lęku. W niektórych przypadkach konieczna jest nawet konsultacja ze specjalistą.

DJA

Tags from the story
,