Czy trzeba być klientem banku, aby otrzymać pożyczkę?

pożyczka gotówkowa
Pożyczka gotówkowa jest produktem finansowym, który może otrzymać każda osoba, która ma ukończone 18 lat i posiada zdolność kredytową | fot.: materiał partnera

Interesuje Cię pożyczka gotówkowa, ale nie jesteś pewien, do jakiej firmy warto się o nią zwrócić? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług banków. Tak zwane chwilówki są udzielane na krótki okres – zwykle miesiąc lub 60 dni. Nie powinno stanowić to dużego kłopotu przy spłacie, gdy zaciągana kwota wynosi np. 300 zł. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy potrzebujesz większych pieniędzy. Pożyczka bankowa może być spłacana nawet do 120 miesięcy, co pozwala Ci bezpiecznie „zaciągnąć” nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. A jak wyglądają zasady jej przyznawania – czy trzeba być klientem banku, by otrzymać pożyczkę gotówkową? Wyjaśniamy!

Pożyczka gotówkowa – co to jest?

W ramach pożyczki gotówkowej możesz otrzymać określoną kwotę, którą musisz spłacić – na zasadach określonych umową pożyczki. Umowa ta musi zostać sporządzona zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego oraz ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Pożyczkodawcą mogą być firmy pozabankowe oraz banki, w związku z czym wybór ofert pożyczek gotówkowych jest obecnie naprawdę spory. Te różnią się przede wszystkim całkowitym kosztem, na który składa się między innymi wysokość odsetek, a także maksymalną kwotą możliwą do uzyskania.

Bankowa pożyczka gotówkowa może wynosić nawet kilkadziesiąt, a czasami również powyżej 200 tysięcy złotych. W przypadku umów zawieranych z instytucjami finansowymi górna granica zobowiązania pożyczki to zwykle kilkanaście tysięcy, a tak zwanych chwilówek – zazwyczaj kilka. Ciekawym przykładem jest oferta PKO Banku Polskiego. Daje możliwość uzyskania do 255 550 zł pożyczki, a pieniądze trafiają na konto nawet w jeden dzień. Sprawdź pożyczkę gotówkową w PKO Banku Polskim: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/szybka-pozyczka-gotowkowa/.

Kto może otrzymać pożyczkę?

Pożyczka gotówkowa jest produktem finansowym, który może otrzymać każda osoba, która ma ukończone 18 lat i posiada zdolność kredytową. Zdolność kredytowa to termin określający możliwość spłaty zadłużenia – czyli potwierdzenie, że zainteresowany pożyczką będzie mógł płacić raty terminowo i w całości ich wartości. Banki i instytucje pozabankowe sprawdzają ją każdorazowo przed zaakceptowaniem wniosku o pożyczkę, by mieć pewność, że zobowiązanie nie okaże się dla potencjalnego pożyczkobiorcy zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Im wyższa jest Twoja zdolność kredytowa, tym większą pożyczkę możesz uzyskać. Wpływają na nią takie czynniki, jak wysokość comiesięcznych dochodów oraz kosztów utrzymania, obecne zadłużenie (ewentualne inne pożyczki, kredyty, poręczone kredyty, limity kart kredytowych etc.) oraz historia kredytowa, czyli informacje o tym, czy terminowo spłacałeś dotychczasowe zobowiązania.

Czy tylko klienci banku mogą otrzymać pożyczkę?

Nie, w wielu bankach można otrzymać pożyczkę, gdy nie jest się jeszcze jednym z jego klientów. Przykładem jest PKO Bank Polski. Oferuje swoją pożyczkę gotówkową również osobom, które nie są klientami banku (do 6200 zł).

Wystarczy złożenie wniosku online i potwierdzenie swojej tożsamości przy pomocy przelewu weryfikacyjnego na 1 zł – który jest następnie zwracany. Umowę podpisuje się zdalnie kodem SMS, nie trzeba zatem ani czekać na kuriera, ani udawać się do oddziału PKO BP, ani drukować dokumentów, podpisywać ich ręcznie i wysyłać skanów. A pieniądze są przekazywane na konto nawet w ciągu 24 godzin!

Materiał partnera

Tags from the story
, ,