Jak dbać o okna, aby korzystać z nich jak najdłużej

montaż okna
W zależności jakie okno kupimy, musimy stosować odpowiednie środki. Inaczej będziemy dbać o okna z profilami okiennymi PVC, a profilami drewnianymi | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Większość z nas okna kupuje tylko raz w życiu. Jest to więc ważny wybór, ponieważ od tego, gdzie będą znajdować się okna oraz o jakiej specyfikacji je kupimy, zależeć będzie m.in., jak będziemy czuć się w domu oraz jakie koszta będą nas czekać związane np. z ogrzewaniem (energooszczędność okien).

W zależności jakie okno kupimy, musimy stosować odpowiednie środki. Inaczej będziemy dbać o okna z profilami okiennymi PVC, a profilami drewnianymi. Dzisiaj skupimy się na tych pierwszych, ponieważ jest to częsty wybór. Już na etapie montażu, warto zadbać o najdrobniejsze szczegóły takie jak np. dokładne uszczelnienie okna, czy natychmiastowe oczyszczanie go z cementu i pianki montażowej. W ten sposób być może zaoszczędzisz nie tylko nerwy, ale również fundusze.

Dbaj o okna z tworzyw sztucznych świadomie

  • Czyść otwory drenażowe

Na otwory drenażowe szczególną uwagę powinniśmy zwracać jesienią, ponieważ często możemy w nich znaleźć nasiona oraz liście. Drożność tych otworów jest niezbędna, aby powierzchnia okna skutecznie odprowadzała wodę.

  • Dbaj o uszczelki

Uszkodzone uszczelki mogą nie tylko przepuszczać wodę, ale również przyczynić się do obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Dlatego warto o nie zadbać konserwując je specjalnymi środkami.

Należy również unikać montowania zaczepów na uszczelki np. od moskitier, ponieważ z biegiem czasu może prowadzić to do ich uszkodzenia. Kiedy do tego dojdzie, należy wymienić uszczelki na nowe.

  • Impregnacja okuć

Przynajmniej raz w roku warto zaimpregnować okucia i części ruchome, aby maksymalnie wydłużyć ich optymalne funkcjonowanie.

  • Czyszczenie profili okiennych oraz szyb

Warto systematycznie dbać o profile okienne, oraz szyby. Do mycia profili wystarczy łagodny roztwór płynu do mycia naczyń i wody, a w przypadku szyb, dedykowany środek czyszczących. Koniecznie unikaj środków żrących.

  • Używaj miękkich ściereczek lub gąbek

Podczas czyszczenia okien, zwłaszcza szyb należy używać miękkich ściereczek w celu uniknięcia zarysowań powierzchni.

Korzystając z powyższych wskazówek sprawisz, że okno dłużej zachowa swoją funkcjonalność oraz wartości energooszczędne, a to, bezpośrednio przekłada się na Twój portfel. W pierwszej chwili tak szczegółowe dbanie o okna może wydawać Ci się dziwne, ale gdy dostrzeżesz korzyści, stwierdzi że warto dołożyć kilka podpunktów do listy czynności, które trzeba wykonać podczas sprzątania. Pamiętaj, lepiej zapobiegać, niż leczyć.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,