Modne wnętrze a ogrzewanie – jak zapewniać ciepło i dekorować równocześnie?

Grzejnik dopasowany do wystroju wnętrz
Dbanie o najmniejszy nawet detal wyposażenia wymaga precyzyjnego zaplanowania wszystkich instalacji, w tym także ogrzewania | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Coraz więcej czasu poświęcamy obecnie na perfekcyjne dopracowanie każdej przestrzeni mieszkalnej. Bez względu na to, czy jesteśmy właścicielami przestronnego domu, czy też wynajmujemy kawalerkę, chcemy żyć w przyjemnych i komfortowych warunkach.

Dbałość o miejsce do życia objawia się kompleksowym planowaniem całych pomieszczeń, ale też dopracowywaniem wszelkich detali, w których tkwi zazwyczaj klucz do nastroju wnętrza.

Niektóre elementy wyposażenia zazwyczaj kojarzą się jako wyłącznie praktyczne. Tak na przykład jest z domowym ogrzewaniem. Czy jednak nie może ono pomóc w zaaranżowaniu pięknej przestrzeni? Jeśli chcecie wiedzieć, zachęcamy do dalszej lektury.

Dwa pomysły na ogrzewanie – schować lub podkreślić

Dbanie o najmniejszy nawet detal wyposażenia wymaga precyzyjnego zaplanowania wszystkich instalacji, w tym także ogrzewania. W przypadku standardowych grzejników konwekcyjnych często trudno mówić o dekorowaniu. Są mało estetyczne, a przy tym zajmują sporo miejsca, co bywa kłopotliwe w niewielkich wnętrzach. Grzejniki sprawiają, że tracimy kolejne metry kwadratowe, a przestrzeń staje się zdecydowanie mniej ustawna.

Jeśli zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza ogrzewania, które dobrze wpisze się w przestrzeń, możemy postawić na dwa rozwiązania:

  • ukryć system grzewczy,
  • zamontować grzejniki dekoracyjne.

Ogrzewanie podłogowe – różne sposoby na ciepłą podłogę

W pierwszej kategorii mieszczą się rozmaite typy ogrzewania podłogowego. Mogą to być klasyczne systemy grzewcze z rurkami, w których płynie ciepła woda, lub nowoczesne maty elektryczne, kładzione pod powierzchnią podłogi właściwej, oferowane choćby przez Econovli. Oprócz nich dużą popularnością cieszy się też ogrzewanie kanałowe.

Rozwiązania podłogowe sprawdzają zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy. Z pomocą takiego ogrzewania można stworzyć piękną, idealnie skomponowaną aranżację, bez szpecących grzejników. Nie tracimy nic z komfortu wnętrza – jest w nim zawsze przytulnie, a zyskujemy dodatkowy atut – ciepłą i przyjemną podłogę.

Należy jednak pamiętać o ograniczeniach związanych z ogrzewaniem podłogowym. System rurkowy oraz elektryczny wymagają właściwych materiałów wykończeniowych na podłodze, aby móc odpowiednio oddawać ciepło do pomieszczeń. Dodatkowo koszt instalacji jest stosunkowo wysoki. Ponadto, oprócz mat elektrycznych, pozostałe systemy wymagają regularnych przeglądów, aby zapewniać optymalne warunki cieplne w naszych domach.

Ogrzewanie podłogowe w niewielkim salonie
Rozwiązania podłogowe sprawdzają zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy| fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Grzejniki ozdobne – pomysły na modny design w ogrzewaniu

Grzejniki dekoracyjne są innym pomysłem, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem architektów wnętrz oraz prywatnych użytkowników. Czym są? To standardowe kaloryfery konwekcyjne lub grzejniki elektryczne wzbogacone jednak o ozdobną formę.

Bywają zbudowane z metali kolorowych lub szkła. Mogą nawiązywać do rozwiązań retro – z grubymi, dużymi żebrami. Niekiedy przybierają formę płaskiej tafli. Bez trudu można dobrać je do każdej przestrzeni – od aranżacji nowoczesnych, aż do klasycznych wnętrz historyzujących.

Elegancki i ciekawy design sprawia, że grzejniki dekoracyjne stają się uzupełnieniem modnej i całościowej stylizacji. Pełnią zatem równocześnie zadania dekoracyjne i funkcjonalne.

Ogrzewanie dla każdego – jaki styl pasuje do Ciebie?

Planowanie domowych przestrzeni to olbrzymie wyzwanie. Należy przemyśleć każdy najmniejszy detal, aby finalnie stworzyć miejsce idealne do życia. Warto stawiać na nowoczesne rozwiązania, które gwarantują równocześnie komfort i dobre dopasowanie do charakteru pomieszczenia.

Takie właśnie potrafią być nowoczesne, energooszczędne i piękne systemy grzewcze, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. A jak jest u Was? Które z opisanych powyżej typów ogrzewania najlepiej pasuje do Waszych mieszkań i domów?


Materiał partnera zewnętrznego