Chanel – styl, który nie przemija

chanel
Tweedowy żakiet o wyraźnej fakturze, niejednokrotnie w dyskretną kratkę czy pepitkę, jest tym kultowym modelem, który nigdy nie wyjdzie z mody | fot.: stock.adobe.com

Niemal każda kobieta słyszała o marce Chanel, chociaż nie każda świadomie się z nią utożsamia. Trzeba jednak przyznać, że nie ma eleganckiej kobiety, która by nie miała w szafie chociaż jednej kreacji nawiązującej do tego stylu. Niekiedy nawet nie wie, że używa stroju lub dodatku, któremu życie dała Coco Chanel. Projektantka w swoim czasie uświadomiła kobietom, czym jest wolność, wyrwała je ze sztywnych ram i udowodniła, że elegancja i luksus mogą być praktyczne i funkcjonalne. Które projekty domu mody Chanel przeszły do historii i stały się kultowe? 

Sukienki, które wciąż się nosi

Najbardziej chyba znanym projektem Coco Chanel jest kultowa mała czarna. Dziś taki model ma w szafie każda kobieta. Pierwszy raz pokazana była w latach dwudziestych zeszłego wieku, więc to najlepszy dowód, że ten typ sukienki jest ponadczasowy. Niegdyś kolor czarny w połączeniu z prostym krojem wręcz zaskoczył elegantki, jednak to dzięki Chanel zaczęły postrzegać czerń jako symbol luksusu i elegancji. Mała czarna nigdy nie wyjdzie z mody. Jest bazą, która dzięki nowym, dyskretnym dodatkom za każdym razem zyskuje nową odsłonę.

chanel mała czarna
Najbardziej chyba znanym projektem Coco Chanel jest kultowa mała czarna | fot.: stock.adobe.com

Innym kultowym modelem jest szmizjerka, czyli sukienka koszulowa. Anegdota głosi, że pomysł na nią powstał w momencie, gdy kreatorka pożyczyła męską koszulę i przepasała się paskiem. Abstrahując od tego, czy to prawda, trzeba jednak przyznać, że ten rodzaj sukienki jest bardzo kobiecy. 

Żakiety, których nic nie jest w stanie zastąpić

Tweedowy żakiet o wyraźnej fakturze, niejednokrotnie w dyskretną kratkę czy pepitkę, jest tym kultowym modelem, który nigdy nie wyjdzie z mody. Nosi się go do spódnicy z tej samej tkaniny, do gładkiego dołu, a nawet do dżinsów, jak to ostatnio widać było na pokazach. Żakiet zazwyczaj zdobiony jest złotymi guzikami i łańcuszkiem. Ostatnio pokazano wystrzępione brzegi, co spotkało się z ogromnym entuzjazmem. 

Natomiast garsonka, to prosty, pudełkowy żakiet bez kołnierzyka z czterema kieszeniami i prosta spódnica przed kolano. Zestaw ten największą popularność zdobył w połowie zeszłego wieku i od razu stał się ulubionym strojem pracujących kobiet. 

Torebka i buty

Kultowy dodatek, który wciąż pojawia się w nowych odsłonach, to pikowana torebka. Pierwszy model była czarny i noszony był na złotym łańcuszku. Nie każdy wie, że był prekursorem praktycznych torebek noszonych na ramieniu. Dziś torebka od Chanel to również model uszyty z charakterystycznej tkaniny w drobną kratkę. Wszędzie jednak widoczne są złote akcenty. 

Najbardziej znane buty od Chanel to czółenka bez pięty z kwadratowym obcasem. Charakterystyczne dla nich jest to, że są dwukolorowe. Klasyka to czarny nosek i beżowa reszta. Z czasem w modelu zmieniał się obcas lub sam kształt noska. Karl Lagerfeld nadał kultowym butom charakter balerinek, jednak sam zamysł pozostał. 

chanel no 5
Kultowe perfumy Chanel N° 5, są najbardziej znanym zapachem na świeci | fot.: stock.adobe.com

Perfumy

Kultowe perfumy Chanel N° 5, są najbardziej znanym zapachem na świecie. Wciąż produkowane i sprzedawane zdobywają nowe wielbicielki. Dom mody wypromował jeszcze kilka innych, ekscytujących zapachów, ale to właśnie „Piątka” wciąż najskuteczniej uwodzi. 

Projekty Coco Chanel mają to do siebie, że zawsze są na czasie. Nawet jeżeli kreacja czy dodatek został kupiony pół wieku temu. Projektantka zawsze będzie ponadczasową ikoną mody. Jej spuścizna jest ciągłą inspiracją dla każdego, kto tworzy modę, w myśl jednej z najsławniejszych sentencji Chanel – „Moda przemija, styl pozostaje”. 

TST

Tags from the story
, , ,