Jaki płaszcz męski wybrać?

Mężczyzna w płaszczu
Jeśli zależy Ci na naprawdę ciepłym płaszczu, powinieneś szukać tych z wełną w składzie | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Płaszcz to bardzo ważny element męskiej garderoby, szczególnie w miesiącach zimowych. Ma za zadanie nie tylko chronić przed niekorzystną aurą, ale także dopełnić stylowy wizerunek. Na szczęście płaszcze nie są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn, którzy na co dzień noszą się bardzo elegancko. Nowoczesne płaszcze męskie to także propozycja dla tych, którym bliżej do swobodnej elegancji, a nawet stylu casualowego. Jak znaleźć płaszcz idealny? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy wybrać fason odpowiedni dla sylwetki, zwrócić uwagę na dobry skład i zdecydować się na uniwersalny kolor. Podpowiadamy, jak to zrobić.

  1. Wybierz fason płaszcza

Dopasuj płaszcz do swojej sylwetki, stylu życia i pozostałych elementów garderoby. Jak to zrobić? Poznaj podstawowe fasony męskich płaszczy i zdecyduj, który najbardziej do Ciebie pasuje.

Dyplomatka

Jeśli masz mieć w szafie tylko jeden płaszcz męski, niech to będzie właśnie dyplomatka, czyli najbardziej klasyczny, ponadczasowy krój płaszcza jednorzędowego z kołnierzem. Przyda się szczególnie mężczyznom, którzy na co dzień ubierają się elegancko – ten płaszcz znakomicie leży na marynarce. Ale nie tylko – tak naprawdę dyplomatkę powinien mieć w szafie każdy mężczyzna, ponieważ to okrycie wierzchnie na wszelkie formalne uroczystości. Dyplomatka to świetny wybór dla mężczyzny niezależnie od wzrostu, ponieważ optycznie wysmukla sylwetkę. Aby wybrać dyplomatkę w optymalnym rozmiarze, zawsze mierz płaszcz na marynarkę. Pamiętaj, że płaszcz powinien być minimum 5 cm dłuższy niż marynarka i sięgać maksymalnie do kolan.

Polo coat

Kolejny klasyk w zestawieniu męskich płaszczy. Jego nazwa wzięła się od zawodników gry w polo, którym zależało na wygodnym okryciu wierzchnim do przewiązania jedynie paskiem. Obecnie kroje polo coat zostały zmodernizowane, a więc częściej mają guziki zamiast paska i są bardziej dopasowane do sylwetki. Tradycyjnie polo coat jest wykonany z wielbłądziej wełny i najlepiej wygląda właśnie w takim kolorze. Ten krój, ze względu na długość do kolan, będzie pasował do wysokich, szczupłych mężczyzn.

Budrysówka

Budrysówka to doskonałe połączenie wszystkich zalet klasycznego płaszcza i sportowej kurtki. Jej krój i długość sprawia, że wygląda elegancko, natomiast zapięcia na kołki czy duże kieszenie przywodzą na myśl styl sportowy. Dlatego jeśli na co dzień nosisz się bardziej casualowo, a marynarkę musisz założyć jedynie na specjalne okazje, budrysówka to Twój pierwszy wybór. Z pewnością docenisz ją szczególnie w srogą zimę, głównie dzięki kapturowi i wysokiej stójce. W końcu budrysówka ma swoje korzenie w brytyjskiej armii – było to okrycie dla żołnierzy marynarki wojennej, jest więc stworzone na trudne warunki atmosferyczne.

  1. Znajdź swój kolor

Najbardziej popularnym i ponadczasowym wyborem dla płaszcza męskiego jest kolor granatowy – i nic dziwnego, bo kojarzy się z elegancją, a przy tym jest zdecydowanie mniej formalny niż czarny i nadaje się na co dzień. Czarny płaszcz jest zarezerwowany raczej na wysoce formalne uroczystości i wydarzenia, takie jak pogrzeb. Inne popularne kolory płaszczy męskich, które warto rozważyć, to szarość lub grafit. Jeśli chcesz się wyróżnić na polskich ulicach, postaw na kolor kamelowy lub płaszcz w kratę – szczególnie, że jest to deseń, który znów wrócił do łask.

  1. Zwróć uwagę na skład

Jeśli zależy Ci na naprawdę ciepłym płaszczu, powinieneś szukać tych z wełną w składzie. Nie musi to być rzecz jasna 100% wełny – nawet 60% domieszka tego materiału sprawi, że płaszcz będzie znakomicie ogrzewał w zimne dni, a dodatkowo pozwoli skórze oddychać. Na cieplejsze miesiące wystarczający będzie płaszcz bawełniany np. z dodatkiem poliamidu. Jest to włókno, które uodparnia tkaninę na uszkodzenia mechaniczne.

Duży asortyment eleganckich płaszczy i kurtek na zimę znajdziesz w sklepach Recman.


Materiał partnera zewnętrznego